Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Oryginalny papież.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Oryginalny papież."— Zapis prezentacji:

1 Oryginalny papież

2 Franciszek I Jorge Mario Bergoglio przyszedł na świat 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires w Argentynie. Nie jest jednak rodowitym Argentyńczykiem – jego rodzice byli włoskimi imigrantami, którzy przemierzyli Ocean w poszukiwaniu lepszego życia. Zanim przyszły papież zaczął studia teologiczne i filozoficzne, studiował chemię, co wśród osób duchownych zdarza się rzadko. Po zdobyciu dyplomu z chemii zaczął studia w seminarium w Villa Devoto koło Buenos Aires.

3 W 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów i tam kontynuował swoją naukę
W 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów i tam kontynuował swoją naukę. Będąc w Chile, w trakcie nowicjatu, zajmował się pogłębianiem swojej wiedzy humanistycznej, w Colegio Maximo San José w San Miguel koło Buenos Aires obronił licencjat z filozofii, w Colegio de la Immaculada w Santa Fe studiował literaturę oraz psychologię, a w Colegio del Salvador w Buenos Aires teologię. Jest więc wszechstronnie wykształcony i posiada umysł otwarty zarówno na nauki ścisłe, jak i humanistyczne.

4 Święcenia kapłańskie Jorge Bergoglio przyjął 13 grudnia 1969 roku, natomiast ostatnią profesję złożył 4 lata później – w kwietniu 1973 roku. Miał wówczas 33 lata. Piastował stanowisko mistrza nowicjatu w Villa Barilari, profesora Wydziału Teologii i rektora Colegio Maximo San Jose w San Miguel, pełnił też funkcję prowincjała Argentyny w latach

5 W maju 1992 roku mianowany został biskupem pomocniczym Buenos Aires
W maju 1992 roku mianowany został biskupem pomocniczym Buenos Aires. 5 lat później, w 1997 został arcybiskupem-koadiutorem Buenos Aires, a rok później, po śmierci kardynała Antonio Quarracino, objął rządy w tej archidiecezji. W 1998 roku, w listopadzie, zaczął dodatkowo sprawować stanowisko ordynariusza dla wiernych rytów orientalnych, mieszkających w Argentynie. Sprawował też funkcje Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Argentyny, a także wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny.

6 Kardynałem został w lutym 2001 roku, wyniesiony do tej godności przez Jana Pawła II. Otrzymał wówczas tytuł prezbitera San Roberto Bellarmino. W czasie konklawe w 2005 roku, po śmierci Jana Pawła II, był jednym z potencjalnych kandydatów do zostania nowym papieżem, jednak wówczas zdobył drugie miejsce, tuż po kardynale Ratzingerze.

7

8 Wielki intelektualista, znający kilka języków, mający równocześnie opinię serdecznego kapłana i bardzo skromnego człowieka. Zrezygnował z mieszkania w biskupim pałacu, nie jeździł limuzyną, ale autobusami, co nie jest typowe dla hierarchów kościoła. Ciekawostką jest, że często także sam sobie gotował. To również zdecydowany konserwatysta. Opowiada się przeciwko aborcji i eutanazji, a także otwarcie potępia homoseksualne związki małżeńskie oraz prawo do adopcji dzieci przez homoseksualistów, gdyż jest to – jego zdaniem – dyskryminacja dzieci. Równocześnie jednak naucza o konieczności dla osób o innej orientacji homoseksualnej. Kładzie również duży nacisk na problemy ubóstwa, zwracając szczególną uwagę na przemianę serc bogatych, która przynosi więcej skutków niż działania polityczne.

9

10 Wybierając imię Franciszek, nowy papież odwołał się do postaci Franciszka z Asyżu, świętego  którego życie pełne było wyrzeczeń i miłości do całego otaczającego świata – w tym do najuboższych. Można więc wyciągnąć wnioski, że właśnie troską o los najuboższych przepełniony będzie jego pontyfikat. Nowy papież był jednym z najstarszych kardynałów na konklawe, dodatkowo nie w pełni zdrowym. Ma tylko jedno zdrowe płuco – część prawego stracił po zapaleniu płuc, które przeszedł w wieku 21 lat, tuż po wstąpieniu do seminarium. Franciszek jest poliglotą – biegle mówi po hiszpańsku, włosku i niemiecku. Kiedy w 2001 roku w Rzymie Jan Paweł II nadawał mu kapelusz kardynalski – Bergoglio prosił rodaków, by nie jechali z nim świętować, a pieniądze te przeznaczyli na biednych.

11

12 W 2001 r. wsławił się swoją wizytą w hospicjum, podczas której umył i ucałował stopy 12 pacjentów z AIDS.

13 Nowy papież jest fanem piłki nożnej
Nowy papież jest fanem piłki nożnej. Kibicuje występującemu w rodzimej ekstraklasie klubowi San Lorenzo de Almagro. Klub ten został założony przez lokalnego duchownego, ojca Lorenzo Massę. Duchowny ten pozwolił dzieciom grać w piłkę na kościelnym dziedzińcu. W roku kardynał Jorge Bergoglio uczestniczył we mszy świętej z okazji setnej rocznicy utworzenia klubu. San Lorenzo zajmuje na chwilę obecną dopiero 12. miejsce w Primera Division, jednak zawodnicy oznajmili, iż mając papieża po swojej stronie, mogą rozpocząć marsz w górę tabeli.

14 Był mocnym kandydatem już w czasie poprzedniego konklawe po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, jednak ponoć prosił kardynałów, by go nie wybierali, mówiąc „Błagam, chcę umrzeć w swojej kurii”. Biskupem pomocniczym Buenos Aires został mianowany przez papieża Jana Pawła II 20 maja 1992; miał wówczas 55 lat. Jego zawołaniem biskupim są słowa „Miserando atque eligendo” - ”Litując się i wybierając”.

15 Prezentację wykonały:
Iza Sotomska Ola Smętek Paulina Pytlakowska


Pobierz ppt "Oryginalny papież."

Podobne prezentacje


Reklamy Google