Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NAUKOWY Zawrót Głowy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NAUKOWY Zawrót Głowy."— Zapis prezentacji:

1 NAUKOWY Zawrót Głowy

2 Projekt realizowany przez grupę uczniów klasy I I II Gimnazjum w Zespole Szkół w Bolewicach

3 Załoga w składzie: Magdalena Maciąg, Magdalena Patan, Maciej Szofer, Dawid Łodyga, Patryk Cegielski, Sławomir Łodyga, Marta Szmaj , Paulina Świderska, Hubert Todwen, Klaudia Mermela, Miłosz Śledź, Krystian Jędrzejczak pod okiem opiekuna p. Magdaleny Wachowskiej przystąpiła do pracy .

4 GŁÓWNY CEL Dlaczego ptaki i samoloty latają?
To kluczowe pytanie, na które odpowiedzi szukamy.

5 SAMOLOTY I MASZYNY LATAJĄCE

6 AERODYNAMIKA W celu określenia jak kształt samolotu wpływa na opór powietrza wykonaliśmy modele samolotów o różnym kształcie kadłubów. Natomiast chłopacy z grupy projektowej zbudowali turbinę aerodynamiczną z drewna i szyb .

7

8 Dym opływający samoloty włożone do turbiny wskazywał jednoznacznie: im bardziej ostry dziób samolotu tym mniejszy opór powietrza.

9 SZCZYPTA HISTORII I ODROBINA TECHNIKI
Wykorzystując różne źródła informacji przygotowaliśmy prezentację na temat budowy samolotów, silnika, a także historii pierwszego samolotu i jego twórców.

10 Produkcja energii elektrycznej
Samolot potrzebuje energii elektrycznej żeby uruchomić silniki, dlatego też sami postanowiliśmy ją wytworzyć.

11 Najprostszym sposobem wytworzenia energii elektrycznej jest połączenie cytryn miedzianym drutem i gwoździami. Połączenie musi być szeregowe.

12 Paralotnia Jest to jedna z najprostszych maszyn latających. Jej konstrukcja jest bardzo lekka, aż trudno uwierzyć, że jest w wstanie „udźwignąć” dwóch ludzi.

13 Jej siła nośna zależna jest od powierzchni skrzydła i wiatru
Jej siła nośna zależna jest od powierzchni skrzydła i wiatru. Skrzydło ma kształt trójkąta, dzięki temu powietrze opływając je, wytwarza podciśnienie, które unosi paralotnię. Powierzchnia skrzydła to aż 38 metrów kwadratowych.

14 Spotkanie z panem Łobanowskim
Pan Łobanowski posiada motolotnie i paralotnie – dzięki jego uprzejmości mieliśmy możliwość przekonać się na własne oczy jak zbudowana jest paralotnia – kluczową rolę odgrywa potężne skrzydło. Żródło:fotografialatawcowa.com

15 W Ramach zajęć przygotowaliśmy plakat reklamujący nasz projekt
TROCHĘ REKLAMY W Ramach zajęć przygotowaliśmy plakat reklamujący nasz projekt

16 Ptaki Dlaczego latają?

17 Korzystając z różnych źródeł informacji
przygotowaliśmy prezentację dotyczącą przystosowań ptaków do lotu. Skupiliśmy się na budowie skrzydeł, piór i układzie oddechowym .

18 REKONSTRUKCJA W celu dokładnego poznania budowy szkieletu ptaka zrekonstruowaliśmy stary model szkieletu kury z naszej pracowni.

19 BUDOWA SKRZYDŁA PTAKA Przygotowaliśmy wspólnie gabloty
przedstawiające szkielet skrzydła ptaka.

20 Skład chemiczny kości Każda kość składa się z soli mineralnych – głównie związków wapnia i fosforu oraz substancji organicznej – białka. Każda z nich nadaje kości inne właściwości: Wapń, fosfor – sztywność Białko – elastyczność Aby się o tym przekonać wykonaliśmy proste doświadczenie –jedną kość udową kury włożyliśmy do słoika z octem natomiast drugą poddaliśmy działaniu wysokiej temperatury – z wykorzystaniem palnika.

21 Wnioski z doświadczeń Kość zanurzona w occie stała się elastyczna i miękka - ocet spowodował rozpuszczenie soli mineralnych. Kość spalana w płomieniach palnika straciła swoją giętkość i zaczęła się kruszyć. Źródło: szkolnictwo.pl

22 Obserwacje mikroskopowe i makroskopowe kości
W celu zmniejszenia ciężaru ciała kości ptaka posiadają liczne przestrzenie wypełnione powietrzem a zwane są kośćmi pneumatycznymi. Przyjrzeliśmy się budowie wewnętrznej kości pneumatycznej w przekroju poprzecznym i podłużnym.

23 Podjęliśmy próbę wykonania preparatów mikroskopowych kości ptaka

24 PIÓRA Aby gołym okiem przyjrzeć się typom oraz budowie piór ptaków udaliśmy się na spacer w ich poszukiwaniu. Znaleźliśmy pióra : Perliczki Kury Gołębia.

25 Udaliśmy się do jednego z członków naszej grupy- Miłosza, który prowadzi małą, domową hodowlę papug, dzięki czemu zdobyliśmy również ich pióra.

26 Z zebranych piór zrobiliśmy gabloty dydaktyczne opisujące budowę pióra oraz rodzaje piór występujące u ptaków

27 LOT A NIELOT Zastanawialiśmy się również, dlaczego niektóre ptaki nie latają? Czym nieloty różnią się od ptaków latających? Różnica dotyczy przede wszystkim budowy grzebienia. Nieloty posiadają zredukowany grzebień na mostku, który stanowi przyczep mięśni potrzebnych do lotu – w przypadku ptaków latających mięśnie te nie są tak rozbudowane i stąd redukcja grzebienia.

28 Spotkanie w Nadleśnictwie
Podczas wizyty w Nadleśnictwie Bolewice pan Jakub Mikołajczak zaprezentował nam wiele gatunków ptaków, które możemy zaobserwować w lasach, parkach, na polach, łąkach. Są to min. : Ptaki wodne np: kaczka, gęsi, mewy. Ptaki wędrowne np: ptaki lęgowe(bocian) Ptaki lądowe np: wróbel, zięby ,bociany, bażanty Ptaki osiadłe(ptaki drapieżne)np: orzeł bielik.

29

30 Spacer ścieżką zdrowia
Aby się przekonać na własne oczy jakie ptaki możemy zaobserwować w naszych okolicach, udaliśmy się z leśniczym panem Jackiem Mogilnickim na spacer Ścieżką zdrowia przebiegającą wzdłuż lasu a graniczącą z polami uprawnymi.

31 Staraliśmy się zaobserwować, za pomocą lornetek, ptaki żyjące w lesie i na polu, a także rozpoznawać je za pomocą atlasów ptaków.

32 Dowiedzieliśmy się, że na terenie naszej miejscowości znajduje się strefa ochrony bociana czarnego. Niestety najlepsza pora do obserwacji ptaków to wczesny świt więc nie było nam łatwo. Zaobserwowaliśmy jaskółki na polu i mieliśmy możliwość posłuchać „zapracowanego” dzięcioła.

33 Efekty naszych działań projektowych wzbogaciły zaplecze dydaktyczne pracowni biologicznej
Gabloty dydaktyczne – budowa skrzydła ptaka Tablice dydaktyczne - budowa pióra, typy piór Prezentacje multimedialne – Ptaki, Samoloty

34 Opracowali: Magdalena Maciąg Magdalena Patan Marta Szmaj Paulina Świderska Klaudia Mermela Hubert Todwen Miłosz Śledź Sławomir Łodyga Krystian Jędrzejczak Patryk Cegielski Dawid Łodyga Maciej Szofer


Pobierz ppt "NAUKOWY Zawrót Głowy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google