Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ziemia Obiecana Reż Andrzej Wajda Rok prod. 1974

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ziemia Obiecana Reż Andrzej Wajda Rok prod. 1974"— Zapis prezentacji:

1 Ziemia Obiecana Reż Andrzej Wajda Rok prod. 1974
Na motywach powiesci Władysława Reymonta

2 Znacznie tytułu filmu: Ziemia Obiecana
Biblijne miejsce, do którego Mojżesz prowadził Izraelitów, po wyprowadzeniu ich z Egiptu i przeprowadzeniu przez Morze Czerwone. Symbol szczęśliwej, dostatniej, urodzajnej krainy. Łódź do której w XIX wieku przybywało się w nadziei na zbicie fortuny. W rzeczywistości dla wielu mieszkańców cel ten był niemożliwy do zrealizowania. Miasto okazywało się dla nich molochem, w którym trudno było przetrwać.

3 Główny bohater Rzeczywistym bohaterem tego jest drapieżne miasto kapitalistyczne, jakim wtedy stawała się Łódź. Autor porównał ją do monstrum, niszczącego zwykłych ludzi, a z drugiej strony wykrzywiającego psychicznie właścicieli wielkich fortun.

4 Lodzermensch’owie Moryc Welt Karol Borowiecki Max Baum Żyd Mieszczanin
Wociech Pszoniak Karol Borowiecki Polak Szlachcic Daniel Olbrychski Max Baum Niemiec Burżuazja Andrzej Seweryn

5 Lodzermensch’owie Karol, Maks i Moryc to trzej młodzi przyjaciele, którzy studiowali razem w Rydze. Mieszkają przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi . Ich celem jest zrobienie kariery i zdobycie fortuny. Są przykładem koegzystencji rożnych kultur i narodów.

6 Zadanie Zadania dla grup: Karol Borowiecki Odłożyć długopis!
Zapamiętać jak najwięcej informacji z tekstu. Wykonać wspólną notatkę na temat Karola Borowieckiego, wykorzystując TYLKO 1 długopis! Zaczyna osoba numer 2 w grupie. Karol Borowiecki

7 Karol Borowiecki Napisz tylko 5 zdań
Polak, szlachcic, syn Adama Borowieckiego, narzeczony Anki, kochanek Lucy Zuker, przyjaciel Maksa Bauma, Moryca Welta. Karol pracuje jako chemik i dyrektor drukarni w fabryce Bucholca. Jego celem jest wybudowanie własnej fabryki. Do realizacji tego marzenia wykorzystuje posag narzeczonej, oszczędności, pożyczki oraz zyski ze sprzedaży bawełny w spółce z Maksem i Morycem. Karol nie odwzajemnia uczucia, jakim darzy go Anka. Potajemnie spotyka się z Lucy Zukerową. Duży posag Mady Müller sprawia, że Karol częściej się spotyka z dziewczyną. Borowiecki gardzi biedniejszymi. Jest osobą towarzyską. Negatywnie odnosi się do tradycji szlacheckiej, życia na wsi i filantropii, co jest źródłem kłótni z Anką. Budowa i prowadzenie fabryki bardzo go pochłania. Gdy Zuker dowiaduje się o romansie Borowieckiego z Lucy, Karol zaprzecza temu przysięgając na obraz Matki Bożej. Wyjeżdża do niej do Berlina. Tam dowiaduje się o pożarze. Karol zostawia kochankę i przyjeżdża czym prędzej pociągami do Łodzi. Po pożarze, który strawił niemal całą fabrykę Borowieckiego, bohater postanawia ożenić się z Madą. Ostatecznie Karol zostaje milionerem, ale żyje w sztucznym związku i ma poczucie bezsensu życia. W zakończeniu utworu stwierdza, że przegrał własne szczęście. Karol Borowiecki Napisz tylko 5 zdań

8 Cytaty filmowe

9 Co oznacza ten cytat? Jaki sposób myślenia reprezentuje Wilczek?
“...O Polska kraino Gdyby Ci rodacy Co za Ciebie giną Wzięli się do pracy I po garstce ziemi Ojczyzny zabrali Jużby dłońmi swymi Polske usypali...” Pytanie: Co oznacza ten cytat? Jaki sposób myślenia reprezentuje Wilczek? Stach Wilczek, mieszczanin, pracownik kantoru Goslika. Bezwzględnie dąży do zdobycia majątku i uznania wśród łódzkiej elity

10 “- Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic
“- Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic.  - To razem mamy właśnie tyle, w sam raz tyle, żeby założyć wielką fabrykę."  Przepisz ten cytat. Napisz po 3 zdana wyjaśniające sens tych słów.

11 Jakim człowiekiem jest Karol Borowiecki w świetle tego fragmentu?
... Karol: Czym pan jesteś tutaj? Horn: Praktykantem kantorowym, pan dyrektor wie najlepiej... Karol: To nie skończysz tej praktyki jak mi się wydaje! Horn: Właściwie jest mi wszystko jedno... Karol: Ale nam, nie jest wszystko jedno, nam- Fabryce, w której jesteś pan jednym z miliona kółek. Horn: Nie jestem maszyną, jestem człowiekiem... Karol: W domu! A w fabryce nie wymaga się od pana egzaminu z człowieczeństwa. Jakim człowiekiem jest Karol Borowiecki w świetle tego fragmentu?

12 “Tyle materiału na nic... Do maszyn!” Ile warte jest życie ludzkie?
Czy życie człowieka jest warte więcej, jeśli wykonujesz odpowiedzialną pracę?

13 1. Wyjaśnij pojęcie nouveau-riche - nuworysze (nowobogaccy).
... Moryc: Karol, ile może być milionów w teatrze? Karol: Może ze dwieście... Max: Rzeczywiście pachnie tu milionami... 1. Wyjaśnij pojęcie nouveau-riche - nuworysze (nowobogaccy). 2. Czym charakteryzują się nowobogaccy?

14 Jaka jest wartość tradycji?
Karol Borowiecki: Muszę być więc wolny od przeszłości, szlachectwa. Bo te więzy krępują w walce z przeciwnikiem bez skrupułów. .... Adam Borowiecki: Wy wszyscy śmiejecie się z przeszłości! Tradycję nazywacie trupem! Szlachectwo przesądem! A cnotę zabobonem! Zaprzedaliście duszę złotemu cielcowi! Jaka jest wartość tradycji? Czy tradycja i kultura polska jest ważna. Uzasadnij swoją wypowiedź.

15 Czy możliwe jest bycie uczciwym w interesach?
“Dla mądrych jest zawsze dobry czas. – A kiedyż będzie dla uczciwych? – zapytał ironicznie. – Sza, panie Trawiński, oni mają niebo, po co im dobre czasy.” Dawid Halpern w rozmowie z Kazimierzem Trawińskim.

16 Co oznacza stwierdzenie Dawida Halperna
Co oznacza stwierdzenie Dawida Halperna? W jaki sposób rozwijała się Łódź w XIX wieku? "Ja chcę, żeby stawiali domy, żeby budowali fabryki, robili ulice, urządzali komunikacje, przeprowadzali drogi! Ja chcę, żeby moja Łódź rosła, żeby miała pałace wspaniałe, ogrody piękne, żeby był wielki ruch, wielki handel i wielki pieniądz". Dawid Halpern

17 W jaki sposób oceniasz Mullera
W jaki sposób oceniasz Mullera? Oceń postawę nowobogackich na przykładzie Mullera. “Niech stoi. Wszyscy stawiają pałace, i ja kazałem postawić, mają salony, i ja mam salony, mają powozy i konie, i ja mam powozy i konie. Kosztuje drogo, niech kosztuje i niech sobie stoi, niech ludzie wiedzą, że Muller może mieć pałace, a woli mieszkać w starym domu.” Postać: Müller

18 1. W jaki strój ubrany jest syn Karola?
2. Dlaczego tak jest ubrany? 3. Czy Karol Borowiecki osiągnął sukces? 4.Czy jest szczęśliwym człowiekiem?

19 Dlaczego robotnicy strajkują? Kto ponosi winę za strajk?
Karol: Tak, zgadzam sie! Nie ma innego wyjścia! Strzelać!

20 Koniec


Pobierz ppt "Ziemia Obiecana Reż Andrzej Wajda Rok prod. 1974"

Podobne prezentacje


Reklamy Google