Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu"— Zapis prezentacji:

1 Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu
PROMOWANIE ZDROWIA W NASZEJ SZKOLE EWELINA BARCIK Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu

2 Poruszane kwestie: RAK PIERSI BIAŁACZKA NAŁÓG NIKOTYNOWY KRWIODAWSTWO

3 CCO TO JEST NOWOTWÓR ZŁOŚLIWY?
Nowotwór złośliwy może objąć wszystkie okolice i narządy organizmu. Każdy narząd w organizmie składa się z komórek wyspecjalizowanych do pełnienia określonych czynności. W kodzie genetycznym tych komórek jest zawarty program, który określa ich zadania, właściwości i rozwój. Jeżeli program ten ulegnie zaburzeniu komórki zatracą swą funkcję i wymykają się spod normalnej kontroli ich wzrostu. W każdej chwili i wszędzie w organizmie powstają komórki nowotworowe. Zwykle komórki nowotworowe są rozpoznawalne i unieszkodliwiane przez układ odpornościowy. Jeżeli układ „przeoczy” jakąś komórkę nowotworową, może nastąpić jej rozmnażanie.

4 Rak piersi. Co dziesiąta kobieta choruje w swoim życiu na raka piersi. Jest to najczęstszy rodzaj nowotworu u kobiet (23% wszystkich nowotworów złośliwych). W dwóch trzecich przypadków choroba rozpoczyna się po pięćdziesiątym roku życia. Wczesne wykrycie raka piersi i wdrożenie odpowiedniego, specjalistycznego leczenia, bardzo często może doprowadzić do wyleczenia. Do istotnych czynników wykrywania zmian w piersi należy samobadanie kobiet. Bardzo ważna jest wczesna profilaktyka np.zajęcia dla młodych dziewczyn prowadzone w szkołach. Im wcześniejsza kontrola tym łatwiej możemy zapobiec nowotworowi. Zaleca się: Od 20 roku życia wykonywać samobadanie co miesiąc Od 30 roku życia wykonać badanie u lekarza raz w roku Od 35 do 39r. życia wykonać mammografie podstawową Od 40 do 49r. życia wykonać co 2 lata mammografie Od 50 do 60r. życia wykonać mammografie raz na półtora roku Po 60 roku życia wykonać mammografie co 2 lata

5

6

7 Szkolna profilaktyka raka piersi
W dniu 18 lutego 2005 odbyło się spotkanie ze specjalistą ginekologiem-onkologiem oraz kobietą po zabiegu amputacji piersi „Amazonką”, które wzbudziło spore zainteresowanie wśród młodzieży.

8 Nikotyna Jest silną trucizną atakującą cały układ nerwowy i naczyniowy. W Polsce na jednego mieszkańca przypada przeciętnie 2500 wypalanych papierosów rocznie! Wśród obywateli liczących więcej niż czternaście lat ponad jedna trzecia pali, prawie połowa nie sięgnęła jeszcze nigdy po papierosa, a siedemnaście procent przestało palić. Coraz częściej zauważamy dzieci i młodzież, która sięga po ten „legalny narkotyk”. Jednak ta eksperymentalna zabawa z papierosem może stać się kosztownym uzależnieniem na całe życie. Nikotyna przyspiesza czynności serca, zwęża naczynia krwionośne i zakłóca ukrwienie. Dotknięte tkanki i narządy nie są w dostatecznym stopniu zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze. Takie zaburzenia mogą wystąpić w naczyniach wieńcowych serca, w mózgu i kończynach.

9 Zabójczy dymek W procesie produkcyjnym do papierosów dodawane są różne substancje chemiczne mające na celu podniesienie ich jakości, wyglądu, zapachu oraz terminu przydatności. Substancje te w procesie spalania „uszlachetniają” dym papierosowy o szereg substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia.

10

11 Nałóg nikotynowy prowadzi do przewlekłych chorób, takich jak:
Choroby żołądka i rak Zawał serca Przewlekłe zapalenie oskrzeli Nowotwór krtani, płuc, gardła, języka Palenie papierosów szkodzi dziecku przed narodzeniem Rozedma płuc Pogorszenie wyglądu skóry itp. Dlatego nigdy nie jest za późno, aby RZUCIĆ PALENIE!

12 Tkanki nowotworowe w górnej części lewego płuca

13 Nowotwór płuc z przerzutami

14 Nabłonek migawkowy z tkankami nowotworowymi

15 Płuca wieloletniego palacza

16 Rozedma płuc

17 Zdrowa i chora tkanka płuc

18 Mózg 38-letniego palacza

19 Nowotwór języka

20 TRUJĄCA MIESZANKA Dym tytoniowy obok nikotyny, substancji smolistych i tlenku węgla zawiera jeszcze ponad 200 substancji chemicznych, takich jak: Tlenki azotu, formaldehyd, radioaktywny polon, arsen, cyjanowodór i amoniak. 20 do 80% tych substancji wnika głęboko do płuc, i to tym dalej, im głębiej wdycha się dym. Dodatkowo drogi oddechowe i płuca obciążają substancje smoliste. Kto wypala 20 papierosów dziennie, rocznie odkłada w swoich płucach filiżankę smoły.

21 Szkolna profilaktyka W dniu 18 listopada przeprowadzono w naszej szkole pogadankę na temat szkodliwości i wpływu palenia na organizm człowieka. Tematyka ta poruszana jest systematycznie na lekcjach wychowawczych jak i przy okazji corocznych targów edukacyjnych.

22 KRWIODAWSTWO Co to jest krew?
Krew jest tkanką złożoną z komórek- krwinek czerwonych, białych i płytkowych, które pływają w części płynnej krwi zwanej osoczem lub plazmą. W tętnicach i żyłach dorosłego człowieka krąży około 5 litrów krwi. Grupy krwi: Wyróżniamy cztery odrębne grupy krwi - A, B, AB i 0. Krew grupy 0 może otrzymać każdy człowiek, niezależnie od posiadanej grupy krwi. Osobom z grupą krwi AB można przetoczyć krew dawcy z dowolnej innej grupy. Jednak współcześnie przetacza się z zasady krew zgodną grupowo.

23 Akcja krwiodawstwa

24 Akcja krwiodawstwa

25 Kto może zostać krwiodawcą?
Krew lub osocze może oddać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 60 lat. Starsi ludzie mogą oddać krew wyjątkowo, po zakwalifikowaniu przez lekarza Stacji lub Punktu Krwiodawstwa. Krwiodawcy muszą być zdrowi. Tylko wówczas upust krwi nie będzie szkodliwy dla ich organizmu. Poza tym pobrana krew lub osocze nie mogą stanowić zagrożenia dla chorych, którym zostaną one później przetoczone.Szczególnie ważne dla chorych jest przetoczenie krwi lub osocza zawierających wirusy HIV, które powodują AIDS. Aby pobranie krwi nie powodowało uszczerbku zdrowia dawcy, a jej przetoczenia nie były przyczyną zakażenia biorcy chorobą zakaźną, wszyscy krwiodawcy poddawani są badaniom lekarskim i laboratoryjnym. Jak często można oddawać krew ? Krew można oddawać co 8 tygodni w ilości do 450ml, jednak nie częściej niż sześć razy w ciągu roku. Przed oddaniem krwi należy spożyć lekki posiłek, nie zawierający tłuszczów.

26 Akcja krwiodawstwa

27 Akcja krwiodawstwa

28 ZOSTAŃ HONOROWYM KRWIODAWCĄ!!!
W naszej szkole 26 października 2004 r. została zorganizowana kolejna tego typu akcja. W ciągu roku w Polsce konieczne jest dokonanie około miliona transfuzji. Na Naszą krew czekają tysiące chorych. Oddając krew spełniasz najpiękniejszy czyn - ratujesz zagrożone życie.

29 Czym jest białaczka? Białaczki są chorobami nowotworowymi szpiku kostnego. W trakcie ich przebiegu dochodzi do powstawania w szpiku bardzo dużych ilości mniej lub bardziej podobnych do siebie komórek, mających nieprawidłowy wygląd i upośledzoną funkcję. Powoduje to zmniejszenie ilości prawidłowych krwinek, co z kolei wywołuje typowe objawy kliniczne, takie jak: osłabienie, bladość, nawracające, ciężkie infekcje, skłonność do krwawień i siniaczenia, obecność drobnych punkcikowatych, fioletowo-czerwonych wybroczyn na skórze. W zależności od rodzaju występujących komórek nowotworowych, białaczki dzieli się na dwie zasadnicze grupy: ostre i przewlekłe, a każda z nich jest białaczką szpikową lub limfatyczną.

30 MMOŻNA LECZYĆ! Słowo „leukemia”(białaczka) do niedawna oznaczało dla chorego tylko jedno: wyrok śmierci! Światowy postęp medycyny i dostęp do światowych osiągnięć polskich lekarzy, stworzyły nadzieję dla chorych. Przeszczep szpiku od dawcy rodzinnego, to obecnie już nie eksperyment, lecz działania, dzięki którym szereg osób nie tylko powróciło do zdrowia, ale również do pracy, nie rzadko bardzo intensywnej.

31 Bank dawców szpiku kostnego
W dniu 18 lutego 2005 ZSME w Żywcu jako pierwsza szkoła w regionie podjęła nowe wyzwanie – 91 osób zdecydowało się na oddanie krwi w celu przebadania, aby w przyszłości móc zostać honorowym dawca szpiku kostnego dla osób chorych na białaczkę.


Pobierz ppt "Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google