Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Natalia Gleba kl. V b. Karol Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Był synem Karola, emerytowanego porucznika, byłego legionisty.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Natalia Gleba kl. V b. Karol Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Był synem Karola, emerytowanego porucznika, byłego legionisty."— Zapis prezentacji:

1 Natalia Gleba kl. V b

2 Karol Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Był synem Karola, emerytowanego porucznika, byłego legionisty i Emilii z Kaczorowskich. Karol miał starszego brata Edmunda, który zmarł na skutek zarażenia się szkarlatyną oraz siostrę, zmarłą w wieku niemowlęcym.

3 Karol Wojtyła naukę rozpoczął w 1926 roku w Szkole Powszechnej im. M. Wadowity w Wadowicach. Również w Wadowicach ukończył Państwowe Gimnazjum Męskie w 1938 roku. Gdy tylko zdał maturę przeprowadził się z ojcem do Krakowa, gdzie zamieszkali u rodziny.

4 Akademickie ćwiczenia wojskowe

5 Jesienią tego samego roku rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego na filologii polskiej. Podczas studiów związał się z wieloma kołami zainteresowań, uczestniczył w spotkaniach autorskich początkujących literatów, brał także udział w zajęciach teatralnych. Właśnie wtedy powstały jego własne utwory: Ballady beskidzkie oraz Dawid – renesansowy psałterz.

6 Po wybuchu II Wojny Światowej Karol Wojtyła udał się z ojcem pieszo na wschód. Dotarli aż pod San, jednak po kilku dniach wrócili do Krakowa. 2 listopada 1939 roku Karol zapisał się na II rok studiów. Po aresztowaniu przez gestapo grona pedagogicznego i likwidacji Uniwersytetu rozpoczął pracę jako goniec sklepowy a następnie jako robotnik w fabryce sody.

7 Dla Karola okres wojny to czas ciężkiej pracy i nauki w tajnych kompletach teologicznych Seminarium Archidiecezji Krakowskiej. W trakcie wojny zmarł ojciec Karola, co bardzo wpłynęło na jego psychikę. Po zakończeniu wojny Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie z rąk księcia Adama Kardynała Sapiechy. Swoją prymicyjną mszę młody kapłan odprawił w Katedrze na Wawelu.

8

9 Kilka dni po tym zdarzeniu wyjechał do Rzymu, gdzie kontynuował naukę. Po powrocie do ojczyzny jego pierwszą parafią była mała miejscowość Niegowić. Następnie pracował w Krakowie w parafii św. Floriana. Po 10 latach służby duszpasterskiej otrzymał nominację na biskupa pomocniczego w Krakowie.

10 Po sześciu latach Karol Wojtyła został mianowany arcybiskupem ordynariuszem krakowskim. W 1967 r. otrzymał wiadomość o powołaniu go do Św. Kolegium Kardynalskiego.

11 16 października 1978 roku Kardynał Karol Wojtyła został wybrany 262 Następcą św. Piotra i przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, nie będącym Włochem.

12 W dniu 13 maja 1981, podczas audiencji na Placu św. Piotra w Rzymie o godzinie 17.19, Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę w brzuch oraz rękę. Ochrona przewiozła Papieża do kliniki Gemeli, gdzie poddano go sześciogodzinnej operacji. Jednak do pełni zdrowia jednak nigdy nie wrócił… Papież jeszcze w szpitalu wybaczył bratu, który go zranił. Odwiedził nawet Ali Agcę w więzieniu, a w rok po zamachu odbył pielgrzymkę do Fatimy.

13

14 Papież stale szukał kontaktu z ludźmi, wzywał do jedności chrześcijan i dialogu z innymi religiami.

15 Jan Paweł II odbył 104 pielgrzymki duszpasterskie, odwiedzając wszystkie zamieszkiwane kontynenty. Mimo pogarszającego się w ostatnich latach stanu zdrowia nadal kontynuował swoje wielkie dzieło i podróżował m. in. do Północnej i Południowej Ameryki, Australii i Azji Środkowej.

16 Pontyfikat Papieża Polaka był bardzo szczególny: Dużo podróżował Całował ziemię kraju, do którego przybywał Msze święte dla tłumów organizowane na stadionach, lotniskach Wygłaszanie homilii w języku kraju, do którego przybywał z pielgrzymką (języki, którymi swobodnie się posługiwał: polski, włoski, francuski, niemiecki, angielski, hiszpański, portugalski, łacina, greka) Żarty i bezpośredniość w kontakcie z wiernymi

17 Pielgrzymki na świecie

18 Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37 w 9666 dniu swojego pontyfikatu.

19 "Tobie oddaję wszystkie owoce mego życia i posługi; Tobie zawierzam losy Kościoła; Tobie polecam mój naród; Tobie ufam i Tobie raz jeszcze wyznaję: Totus Tuus, Maria! Totus Tuus. Amen."


Pobierz ppt "Natalia Gleba kl. V b. Karol Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Był synem Karola, emerytowanego porucznika, byłego legionisty."

Podobne prezentacje


Reklamy Google