Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JAN PAWEŁ II Natalia Gleba kl. V b.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JAN PAWEŁ II Natalia Gleba kl. V b."— Zapis prezentacji:

1 JAN PAWEŁ II Natalia Gleba kl. V b

2 Dzieciństwo Jana Pawła II
Karol Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Był synem Karola, emerytowanego porucznika, byłego legionisty i Emilii z Kaczorowskich. Karol miał starszego brata Edmunda, który zmarł na skutek zarażenia się szkarlatyną oraz siostrę, zmarłą w wieku niemowlęcym.

3 Nauka Karol Wojtyła naukę rozpoczął w 1926 roku w Szkole Powszechnej im. M. Wadowity w Wadowicach. Również w Wadowicach ukończył Państwowe Gimnazjum Męskie w 1938 roku Gdy tylko zdał maturę przeprowadził się z ojcem do Krakowa, gdzie zamieszkali u rodziny.

4 Akademickie ćwiczenia wojskowe

5 Nauka Jesienią tego samego roku rozpoczął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego na filologii polskiej. Podczas studiów związał się z wieloma kołami zainteresowań, uczestniczył w spotkaniach autorskich początkujących literatów, brał także udział w zajęciach teatralnych. Właśnie wtedy powstały jego własne utwory: Ballady beskidzkie oraz Dawid – renesansowy psałterz.

6 II Wojna Światowa Po wybuchu II Wojny Światowej Karol Wojtyła udał się z ojcem pieszo na wschód. Dotarli aż pod San, jednak po kilku dniach wrócili do Krakowa. 2 listopada 1939 roku Karol zapisał się na II rok studiów. Po aresztowaniu przez gestapo grona pedagogicznego i likwidacji Uniwersytetu rozpoczął pracę jako goniec sklepowy a następnie jako robotnik w fabryce sody.

7 II Wojna Światowa Dla Karola okres wojny to czas ciężkiej pracy i nauki w tajnych kompletach teologicznych Seminarium Archidiecezji Krakowskiej. W trakcie wojny zmarł ojciec Karola, co bardzo wpłynęło na jego psychikę. Po zakończeniu wojny Karol Wojtyła przyjął święcenia kapłańskie z rąk księcia Adama Kardynała Sapiechy. Swoją prymicyjną mszę młody kapłan odprawił w Katedrze na Wawelu.

8

9 Kilka dni po tym zdarzeniu wyjechał do Rzymu, gdzie kontynuował naukę
Kilka dni po tym zdarzeniu wyjechał do Rzymu, gdzie kontynuował naukę. Po powrocie do ojczyzny jego pierwszą parafią była mała miejscowość Niegowić. Następnie pracował w Krakowie w parafii św. Floriana. Po 10 latach służby duszpasterskiej otrzymał nominację na biskupa pomocniczego w Krakowie.

10 Po sześciu latach Karol Wojtyła został mianowany arcybiskupem ordynariuszem krakowskim W 1967 r. otrzymał wiadomość o powołaniu go do Św. Kolegium Kardynalskiego.

11 16 października 1978 roku Kardynał Karol Wojtyła został wybrany 262 Następcą św. Piotra i przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, nie będącym Włochem.

12 W dniu 13 maja 1981, podczas audiencji na Placu św
W dniu 13 maja 1981, podczas audiencji na Placu św. Piotra w Rzymie o godzinie 17.19, Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę w brzuch oraz rękę. Ochrona przewiozła Papieża do kliniki Gemeli, gdzie poddano go sześciogodzinnej operacji. Jednak do pełni zdrowia jednak nigdy nie wrócił… Papież jeszcze w szpitalu wybaczył ‘bratu, który go zranił’. Odwiedził nawet Ali Agcę w więzieniu, a w rok po zamachu odbył pielgrzymkę do Fatimy.

13

14 Papież stale szukał kontaktu z ludźmi, wzywał do jedności chrześcijan i dialogu z innymi religiami.

15 Jan Paweł II odbył 104 pielgrzymki duszpasterskie, odwiedzając wszystkie zamieszkiwane kontynenty. Mimo pogarszającego się w ostatnich latach stanu zdrowia nadal kontynuował swoje wielkie dzieło i podróżował m. in. do Północnej i Południowej Ameryki, Australii i Azji Środkowej.

16 Pontyfikat Papieża Polaka był bardzo szczególny:
Dużo podróżował Całował ziemię kraju, do którego przybywał Msze święte dla tłumów organizowane na stadionach, lotniskach Wygłaszanie homilii w języku kraju, do którego przybywał z pielgrzymką (języki, którymi swobodnie się posługiwał: polski, włoski, francuski, niemiecki, angielski, hiszpański, portugalski, łacina, greka) Żarty i bezpośredniość w kontakcie z wiernymi

17 Pielgrzymki na świecie

18 Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz w 9666 dniu swojego pontyfikatu.

19 "Tobie oddaję wszystkie owoce mego życia i posługi; Tobie zawierzam losy Kościoła; Tobie polecam mój naród; Tobie ufam i Tobie raz jeszcze wyznaję: Totus Tuus, Maria! Totus Tuus. Amen."


Pobierz ppt "JAN PAWEŁ II Natalia Gleba kl. V b."

Podobne prezentacje


Reklamy Google