Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zestaw komputerowy i oprogramowanie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zestaw komputerowy i oprogramowanie."— Zapis prezentacji:

1 Zestaw komputerowy i oprogramowanie.

2 Podział środków TI ze względu na przeznaczenie:
Przetwarzanie danych – komputer czyli jednostka centralna Wprowadzanie informacji (urządzenia wejścia) – klawiatura, myszka, skaner, kamera internetowa, mikrofon (plus karta dźwiękowa), czytnik CD, DVD Wyprowadzanie informacji (urządzenia wyjścia) – monitor, drukarka, nagrywarka CD, DVD, głośniki, słuchawki (plus karta dźwiękowa) Przechowywanie informacji (pamięci masowe) – dyskietka, dysk twardy (zewnętrzny), płyty CD, DVD, pamięci Flash (karty pamięci, Pendrive) Przetwarzanie obrazu – skaner, kamera, aparat, Wymiana informacji - urządzenia komunikacyjne przewodowe – karty sieciowe, modemy, telefony - urządzenia komunikacyjne bezprzewodowe – karty sieciowe radiowe, telefony komórkowe

3 Schemat przepływu informacji:

4 Budowa komputera, czyli co mieści się w jednostce centralnej?
Podstawowe części składowe: Płyta główna Procesor Pamięć Ram Karta graficzna, dźwiękowa, sieciowa Dyski twarde Stacje dysków przenośnych Zasilacz

5 PŁYTA GŁÓWNA Płyta główna jest sercem jednostki centralnej. Umieszczone są na niej różne układy elektroniczne. Na niej montuje się najważniejsze elementy urządzenia. Umożliwia ona komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.

6 Budowa płyty głównej: Gniazdo procesora

7 Gniazda modułów pamięci RAM
Budowa płyty głównej: Gniazda modułów pamięci RAM

8 Budowa płyty głównej: Złącze PCI express x16

9 Budowa płyty głównej: Złącze PCI express x4

10 Budowa płyty głównej: Złącze PCI express x1

11 Budowa płyty głównej: Złącza PCI

12 Budowa płyty głównej: Chipset

13 Budowa płyty głównej: Złącza IDE

14 Budowa płyty głównej: Złącza SATA

15 Budowa płyty głównej: BIOS

16 Złącza urządzeń peryferyjnych
Budowa płyty głównej: Złącza urządzeń peryferyjnych

17 Podłączenie zasilacza
Budowa płyty głównej: Podłączenie zasilacza

18 Budowa płyty głównej: Bateria

19 Procesor Procesor odpowiada za sprawne wykonywanie praktycznie wszystkich operacji, które wykonuje jednostka centralna, nadzoruje pracę pozostałych podzespołów. Podstawowym parametrem procesora jest CZĘSTOTLIWOŚĆ TAKTOWANIA ZEGARA

20 Pamięć RAM W pamięci RAM przechowywane są aktualnie wykonywane programy i dane dla tych programów oraz wyniki ich pracy. Zawartość większości pamięci RAM jest tracona w momencie zaniku napięcia zasilania, dlatego wyniki pracy programów muszą być zapisane na jakimś nośniku danych.

21 Karta graficzna Jest to wyspecjalizowany układ odpowiedzialny za sposób i wyświetlanie informacji na ekranie monitora. Posiada własny procesor graficzny oraz własną pamięć obrazu.

22 Karta dźwiękowa Karta dźwiękowa (ang. sound card) umożliwia rejestrację, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku w naszym komputerze.

23 Dysk twardy Dysk twardy to urządzenie pamięci masowej o dużej pojemności – jeden z podstawowych elementów komputera. Informacje zapisane na dysku pozostają na nim bez względu na to, czy komputer jest włączony do prądu, czy też nie. Informacje na dysku można wielokrotnie zapisywać i kasować.

24 Zasada działania Nośnikiem informacji jest wirująca płytka aluminiowa lub szklana pokryta warstwą magnetyczną. Zapis i odczyt jest realizowany za pomocą głowicy poruszającej się nad powierzchnią płyty. Położenie głowicy kontrolowane jest przez zaawansowany układ elektroniczny, zwany kontrolerem dysku.

25 Partycje dyskowe Partycje są to wydzielone z fizycznego obszaru dysku, spójne fragmenty traktowane przez komputer jako osobne urządzenia (dyski). Partycje dysku wykonuje się w celu m.in. zwiększenia bezpieczeństwa danych. Stosowanie partycji jest niezbędne, gdy chcemy na jednym komputerze korzystać z różnych systemów operacyjnych.

26 Formatowanie dysku Formatowanie dysku to przygotowanie go do współpracy z wybranym systemem operacyjnym. Formatowanie dysku usuwa wszystkie zapisane na nim wcześniej informacje.

27 Stacje pamięci masowych
Zaliczamy do nich wszystkie napędy optyczne, stacje dysków elastycznych (dyskietek) a także czytniki kart.

28 Urządzenia peryferyjne
Drukarki Plotery Skanery Cyfrowe aparaty fotograficzne i kamery Monitor

29 Drukarki Drukarki igłowe Drukarki atramentowe Drukarki laserowe
Plotery

30 Drukarka igłowa Umożliwiają tzw. wydruk semigraficzny – znak graficzny na papierze powstaje na skutek uderzenia cienkiej stalowej igły w taśmę barwiącą, umieszczoną tuż nad powierzchnią papieru.

31 Drukarka atramentowa Drukarka wykorzystująca do druku atrament, a mówiąc poprawniej tusz (rozpuszczalnikowy lub pigmentowy), poprzez wystrzeliwanie malutkich kropel środka barwiącego przez mikroskopijne dysze wykonane w głowicy drukarki przechodzącej nad elementem zadrukowywanym.

32 Drukarka laserowa W tych drukarkach druk powstaje najpierw na odpowiednio elektryzowanym bębnie selenowym. Stąd zostaje przeniesiony na papier za pośrednictwem tonera – proszku barwiącego, który po nagrzaniu zostaje wtopiony w przesuwającą się kartkę papieru.

33 Ploter Ploter - komputerowe urządzenie peryferyjne, służące do pracy z dużymi płaskimi powierzchniami, mogące nanosić obrazy, wycinać wzory, grawerować itp. Rysunek powstaje dzięki pisakom, które poruszają się wzdłuż i w poprzek, opuszczając się lub podnosząc.

34 Skaner Skaner swoim wyglądem przypomina kserokopiarkę. Skanując kładziemy na szybę interesujący nas tekst lub fotografię pamiętając o tym że umieszczamy stroną właściwą do spodu. W trakcie pracy skanera pod szybą porusza się zespół lampa-lustro. Odczytuje on dane, przekształca w formę elektroniczną i przesyła do komputera.

35 Cyfrowe aparaty i kamery
Przechwycony przez nie obraz zamiast na tradycyjną kliszę trafia na światłoczułą matrycę. Jakość obrazu uzależniona jest od ilości światłoczułych punktów na matrycy. Tych ostatnio jest coraz więcej (nawet do 12 mln.) Obraz z matrycy przesyłany jest na nośnik pamięci (kartę, płytę).

36 Monitor Monitor służy do wyprowadzania wyników działania programów, obserwujemy na nim efekty naszej pracy.

37 Sterowniki Sterowniki to programy obsługujące dane urządzenie. Aby urządzenie działało poprawnie należy zainstalować je w wybranym miejscu na komputerze. Sterowniki zazwyczaj dołączane są do sprzętu na płytach CD, można także ściągnąć je z Internetu ze strony producenta.

38 Narzędzia Technologii Informacyjnej
Narzędziami Technologii Informacyjnej nazywać będziemy różnego rodzaju oprogramowanie – od systemów operacyjnych, programów użytkowych i narzędziowych (w tym gier) aż do języków programowania.

39 System operacyjny Jest to główny i niezbędny program kontrolujący pracę komputera. Umożliwia uruchamianie innych programów i nadzoruje ich działanie. Troszczy się on o komunikację z urządzeniami podłączonymi do komputera, zapis na dysku twardym, wyświetlanie wiadomości na ekranie, drukowanie itp.

40 Programy: Użytkowe – służące do wykonywania konkretnych zadań (edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne, programy projektowe, edytory dżwięków, filmów, gry, itd.. Narzędziowe – związane z optymalizacją, analizą działania systemu operacyjnego (defragmentator dysku, menedżer urządzeń, ..) Języki programowania – programy służące do tworzenia innych programów (Pascal, Java, Basic)

41 Instalacja programów Instalacja programu to programowe umieszczenie go na dysku twardym.


Pobierz ppt "Zestaw komputerowy i oprogramowanie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google