Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JANUSZ KORCZAK Poznaj siebie , zanim zechcesz dzieci poznać.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JANUSZ KORCZAK Poznaj siebie , zanim zechcesz dzieci poznać."— Zapis prezentacji:

1 JANUSZ KORCZAK Poznaj siebie , zanim zechcesz dzieci poznać.
„Bądź sobą- szukaj własnej drogi. Poznaj siebie , zanim zechcesz dzieci poznać. Zdaj sobie sprawę z tego, do czego sam jesteś zdolny, zanim dzieciom poczniesz wykreślać zakres ich praw i obowiązków. Ze wszystkich sam jesteś dzieckiem, które musisz poznać, wychować i wykształcić przede wszystkim.”

2 Janusz Korczak Henryk Goldszmit ps. Stary Doktor

3 KIM BYŁ JANUSZ KORCZAK ?

4 prekursor walki o prawa dziecka,
twórca nowoczesnego systemu wychowania, opartego na różnych formach dziecięcego samorządu; lekarz z wykształcenia i zawodu, pisarz z talentu, wychowawca i pedagog z powołania i wyboru

5 A zaczęło się tak…. Urodził się 22 lipca 1878 albo 1879 roku -zaniedbanie przez ojca (adwokata!) formalności metrykalnych. W domu miał dobry przykład- jego dziadek - doktor Hersz był chirurgiem w Szpitalu Starozakonnych w Hrubieszowie, działaczem społecznym, rzecznikiem szerzenia postępu i oświaty wśród Żydów. Także jego ojciec Józef udzielał się w pracy charytatywnej. .

6 Już we wczesnej młodości trapiły
go dylematy moralne, które z czasem stały się fundamentem najważniejszych decyzji życiowych. "Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał. Nie obowiązkiem otoczenia pomagać mnie, ale ja mam obowiązek troszczenia się o świat, o człowieka".

7 Nauka i studia 1891-1898 nauka w gimnazjum w Warszawie
studia na wydziale lekarskim Cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, zwieńczone dyplomem lekarza 1900 słuchacz tajnego Uniwersytetu Latającego”

8 Działalność społeczna
Przed wybuchem I wojny światowej, Janusz Korczak pisał różne artykuły do gazet. Często poświęcone były one problemom dzieci Sprawdził się więc również jako dziennikarz i pisarz. W 1926 roku Korczak założył czasopismo „Mały Przegląd”, które prowadzone było przez dzieci i młodzież. Za pośrednictwem radia bardzo często prowadził różne akcje mające na celu obronę praw dziecka. Audycje radiowe prowadził pod pseudonimem Stary Doktor.

9 Praca lekarska Po studiach podjął pracę w charakterze lekarza w szpitalu dla dzieci w Warszawie W 1907 wyjechał na rok do Berlina, by uzupełnić swoją wiedzę medyczną 1910 półroczny pobyt w Paryżu- uzupełnienie studiów medycznych

10 Praca z dziećmi 1912-1942 kierował Domem Sierot dla dzieci żydowskich
Współtworzył Nasz Dom dla dzieci polskich W placówkach tych realizowano autorski program wychowawczy Korczaka

11 KOCHAŁ DZIECI

12 Odwiedzał wiele domów dziecka. Na zdjęciu w jednym z nich.

13 „Tren ku czci Janusza Korczaka”
„Dokąd z dziećmi odchodzisz współczesny Sokratesie? Któryś zmyślał baśnie, sam stałeś się legendą. Któryś oszukał dzieci, że śmierć je rychła nie czeka. Tobie dobroć i męstwo śmiertelną koszulę przędą. I pamięć o tobie wzbiera jak rozlewista rzeka."

14 Korczak dzieciom… Na początku XX wieku Janusz Korczak bronił praw dzieci bezdomnych i sierot, prowadził program radiowy dla dzieci, wydawał dla nich pierwszą w Polsce gazetkę z myślą o dzieciach napisał „Króla Maciusia I” Reprezentował dzieci w sądach

15 1 czerwca 2006 roku, w Dzień Dziecka, odbyło się oficjalne odsłonięcie Pomnika Janusza Korczaka na skwerze przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Oddani inicjatywie budowy pomnika byli m.in. : Krystyna Janda, Beata Tyszkiewicz, Adam Kilian, Wiesław Ochman, Zbigniew Religa. Honorowy patronat nad całością prac przejęła Pani Jolanta Kwaśniewska

16 Twórcę poznaje się po jego dziele…
„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz..  Jeśli nie wie – wytłumacz.. Jeśli nie może – pomóż”

17 20 reguł wychowania dzieci- Janusz Korczak
1. Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba z mojej strony. 2. Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję - poczucia bezpieczeństwa. 3. Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko Ty możesz mi pomóc zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe. 4. Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuję postawę głupio dorosłą. 5. Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy. 6. Nie chroń mnie przed konsekwencjami. czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.

18 7. Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem
7. Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości. 8. Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że Cię nienawidzę. To nie Ty jesteś moim wrogiem, lecz Twoja miażdżąca przewaga! 9. Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć Twoją uwagę. 10. Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed Tobą bronić i robię się głuchy. 11. Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic, z tego wszystkiego nie wychodzi. 12. Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dla tego nie zawsze się rozumiemy. 13. Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.

19 16. Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.
14. Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w Ciebie 15. Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę Cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić Cię o wyjaśnienie, poszukam ich gdzie indziej. 16. Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są. 17. Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na Twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet ci się nie śniło. 18. Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy. 19. Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało. 20. Nie bój się miłości. Nigdy.                                                    

20 OSTATNIA DROGA JANUSZA KORCZAKA I DZIECI
Ostatnie trzy miesiące swego życia (maj-sierpień 1942 r.) Korczak spędził w Getcie warszawskim, czyli w specjalnie wydzielonej dzielnicy miasta, w której Niemcy izolowali ludność pochodzenia żydowskiego. Getto otoczone było murem. Panowały tam ciężkie warunki życia oraz terror.

21 JANUSZ KORCZAK I DZIECI W TREBLINCE
Na terenie symbolicznego cmentarza w Treblince wśród siedemnastu tysięcy kamieni znajduje się jedno imienne upamiętnienie: JANUSZ KORCZAK (Henryk Goldszmit) I DZIECI. Wychowawca, lekarz stał się symbolem męczeńskiej śmierci deportowanych i zamordowanych ludzi. Janusz Korczak do końca pozostał wierny swoim dzieciom i powołaniu.

22 Dziękuję za uwagę: Prezentację wykonała: Anna Puto klasa V b


Pobierz ppt "JANUSZ KORCZAK Poznaj siebie , zanim zechcesz dzieci poznać."

Podobne prezentacje


Reklamy Google