Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Regulamin projektu Prawdziwy Miłośnik Ziemi Śląskiej:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Regulamin projektu Prawdziwy Miłośnik Ziemi Śląskiej:"— Zapis prezentacji:

1 Prawdziwy Miłośnik Ziemi Śląskiej „Chcemy śląską ziemią czarną żyć na co dzień”

2 Regulamin projektu Prawdziwy Miłośnik Ziemi Śląskiej:
program obejmuje pięć comiesięcznych spotkań w ramach godzin wychowania regionalnego, prowadzonych przez nauczycieli Gimnazjum nr 6 i IX LO, klasę reprezentuje 3 osobowy zespół uczestniczący w konkursach, quizach i innych zadaniach wyznaczonych w projekcie, przedstawiciele klas zdobywają punkty w kolejnych konkurencjach podsumowujących tematykę spotkań danego miesiąca, ilość zdobytych punktów podczas trwania całego projektu jest sumowana, drużyna, która zdobędzie największą ilość punktów wygrywa rywalizację i otrzymuje tytuł Prawdziwego Miłośnika Ziemi Śląskiej uroczyste nadanie tytułu, wręczenie statuetek następuje w dniu podsumowania, czyli w Dniu Śląskim, organizowanym w naszej szkole pierwszego Dnia Wiosny

3 Jesteśmy Miłośnikami Ziemi Śląskiej, to nie tylko imię naszej szkoły, ale sposób życia, który polega na byciu wiernym swym „korzeniom”. Umiejscowienie naszej szkoły także zobowiązuje, dzielnica, którą jest Chorzów Stary, to kolebka 114 tysięcznego miasta w sercu Górnego Śląska.

4 Nasze działania poddawane są comiesięcznej ewaluacji podczas konkursów, quizów, wystaw prac projektowych, przedstawień. Comiesięczne spotkania oparte są na różnorodnej tematyce związanej z naszym regionem, począwszy od historii, poprzez kulturę, sztukę, tradycję śląską, gwarę.

5 Działania te zmierzają do poszerzania grona miłośników ziemi śląskiej
Działania te zmierzają do poszerzania grona miłośników ziemi śląskiej. Wyłaniamy najlepszych, przy jednoczesnym zaangażowaniu nauczycieli.

6 Szkoła prowadzi dwa rodzaje zajęć
Szkoła prowadzi dwa rodzaje zajęć. Prowadzimy zajęcia dodatkowe w formie: wykładów / spotkanie z p. Zofią Dytko pt. Święta Bożego Narodzenia a śląska tradycja rodzinna, z p. Grzegorzem Stachakiem pt. Strój śląski/ wycieczek /wycieczka do Parku Etnograficznego w WPKiW – prelekcja rok obrzędowy na Śląsku, wycieczka do zabytkowej kopalni GUIDO w Zabrzu/

7 spotkań / np. z: Abp. Damianem Zimoniem, Miejskim Konserwatorem Zabytków panem Ryszardem Szopą, górnikiem - panem Leszkiem Eisermannem/ zajęć pozalekcyjnych, finansowanych ze środków Urzędu Miasta w Chorzowie, w formie jednej godziny dydaktycznej na oddział, raz w miesiącu.

8

9 Kolejnym przedsięwzięciem, związanym z regionalizmem, jest działalność zespołu teatralnego, złożonego z nauczycieli, który przygotowuje przedstawienia teatralne w gwarze śląskiej, były to m.in.: spektakl, „Pomsta” M. Makuli z 2008 r., „Zolyty” M. Makuli z 2009 r., „Co ludzie pedzom” na podstawie „Moralności Pani Dulskiej” z 2010 r.- spektakl, którego autorem tekstu śląskiego jest nauczyciel polonista naszej szkoły E. Fido, który , z powodzeniem wystawiany był wielokrotnie w Domach Kultury miasta Chorzowa i miast ościennych, w 2010 roku.

10 „Zolyty” w wykonaniu nauczycieli ZSO nr 2

11 Nauczyciele i uczniowie, w 2007 roku, stworzyli szczególną kronikę „750 faktów na 750 lecie Chorzowa”. Kronika została, w sposób uroczysty, przekazana na ręce pana prezydenta dr inż. Joachima Otte, w jubileuszowym roku obchodów 750 – lecia miasta Chorzowa.

12 Jest to szczególne wydawnictwo, wzbogacone grafikami naszego ucznia Kamila Zuby.

13

14 Szkoła posiada klasopracownię regionalną, w której znajdują się pamiątki /mundur górniczy, medale/, zabytkowe meble, sprzęty gospodarstwa domowego, stare książki, fotografie, mapy, przewodniki, stare kalendarze i różnego rodzaju pamiątki rodzinne przyniesione przez nauczycieli, uczniów i przyjaciół naszej szkoły.

15 Wszystkie eksponaty, znajdujące się bądź w Sali Regionalnej, bądź w magazynie, są opisane / nazwa, przeznaczenie, darczyńca, przybliżona data powstania/. Zbiór eksponatów jest na bieżąco wzbogacany, w styczniu 2011 roku szkoła zakupiła piękny ślonski bifyj.

16 W szkole, w specjalnym miejscu holu głównego, znajduje się oryginalny strój śląski, wykonany na zamówienie, dla naszej szkoły, przez profesjonalną szwalnię śląskich strojów ludowych p. Grzegorza Stachaka.

17 Od lewej Ireneusz Dudek, Antoni Piechniczek, dr Jerzy Gorzelik
Od lewej dr inż. Joachim Otte, prof. Jerzy Wuttke, prof. Ryszard Kaczmarek, mgr Roman Liczba Od lewej Ireneusz Dudek, Antoni Piechniczek, dr Jerzy Gorzelik Najciekawszą formą spotkań i rozmów, a przede wszystkim kontaktu z ciekawym człowiekiem, jest Debata Śląska. Od 2005 r., nasi uczniowie, mieli możliwość uczestnictwa w spotkaniach z następującymi „Ikonami” Śląska i śląskości.

18 Goście Debaty Śląskiej w 2005 roku: Józef Skrzek, Kazimierz Kutz, dr Jacek Kurek
Goście Debaty Śląskiej w 2009 roku: Andrzej Lampert, Marek Szołtysek, ks. dziekan Antoni Klemens wraz z uczennicami

19 Od 2008 r. szkoła jest organizatorem Konkursu Recytacji w Gwarze Śląskiej dla uczniów szkół podstawowych. Jest to piękna kontynuacja konkursów gwarowych organizowanych przez inne szkoły naszego miasta, dla uczniów liceum i gimnazjum. Laureaci konkursu gwarowego, w naszej szkole, prezentują swe umiejętności podczas Dnia Śląskiego.

20 Jako jedyna szkoła w regionie wybieramy Prawdziwego Miłośnika Ziemi Śląskiej, który otrzymuje prestiżową statuetkę Autorem statuetki jest p. Joanna Barnaś - Wójcik

21 Uczniowie, którzy w ramach corocznego podsumowania działań projektowych, otrzymują tytuł Prawdziwego Miłośnika Ziemi Śląskiej, wykazują się szczególną wiedzą o regionie, tradycjach śląskich, obyczajach, gwarze.

22 Jubileuszowa debata i jubileuszowy tort

23 Quizy, zabawy i konkursy dla uczniów z ich udziałem

24 Występy naszych gości

25 Prezentacja przygotowana przez Dawida Ciesiełkiewicza, ucznia klasy Ia IX LO, mgr Aleksandrę Golę, mgr Adama Mańkę


Pobierz ppt "Regulamin projektu Prawdziwy Miłośnik Ziemi Śląskiej:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google