Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JAN PAWEŁ II NASZ PATRON. Dzieciństwo i młodość Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Karol Wojtyła.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JAN PAWEŁ II NASZ PATRON. Dzieciństwo i młodość Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Karol Wojtyła."— Zapis prezentacji:

1 JAN PAWEŁ II NASZ PATRON

2 Dzieciństwo i młodość Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Karol Wojtyła ochrzczony został dnia roku przez księdza Franciszka Żaka, kapelana wojskowego. Karol Wojtyła ochrzczony został dnia 20 czerwca 1920 roku przez księdza Franciszka Żaka, kapelana wojskowego.

3 Jedynym źródłem utrzymania była pensja ojca – wojskowego urzędnika w Powiatowej Komendzie Uzupełnień w stopniu porucznika. Jedynym źródłem utrzymania była pensja ojca – wojskowego urzędnika w Powiatowej Komendzie Uzupełnień w stopniu porucznika. Matka pracowała dorywczo jako szwaczka. Edmund, brat Karola, po ukończeniu wadowickiego gimnazjum studiował medycynę w Krakowie i został lekarzem. Matka pracowała dorywczo jako szwaczka. Edmund, brat Karola, po ukończeniu wadowickiego gimnazjum studiował medycynę w Krakowie i został lekarzem. Wojtyłowie mieli jeszcze jedno dziecko - Olgę, która zmarła po urodzeniu. Wojtyłowie mieli jeszcze jedno dziecko - Olgę, która zmarła po urodzeniu. Dom rodzinny Karola Wojtyły W Wadowicach

4 W dzieciństwie Karola nazywano najczęściej zdrobnieniem imienia – Lolek. W dzieciństwie Karola nazywano najczęściej zdrobnieniem imienia – Lolek. Był chłopcem bardzo utalentowanym i usportowionym. Regularnie grał w piłkę nożną oraz jeździł na nartach. Był chłopcem bardzo utalentowanym i usportowionym. Regularnie grał w piłkę nożną oraz jeździł na nartach. Lubił także wycieczki krajoznawcze, a także spacery po okolicy Wadowic. Lubił także wycieczki krajoznawcze, a także spacery po okolicy Wadowic. Jego matka zmarła 13 kwietnia 1929 roku, w wieku 45 lat. Jego matka zmarła 13 kwietnia 1929 roku, w wieku 45 lat. Trzy lata później, w 1932 r., zmarł na szkarlatynę w wieku 26 lat brat Edmund. Trzy lata później, w 1932 r., zmarł na szkarlatynę w wieku 26 lat brat Edmund.

5 Od września 1930 roku, po zdaniu egzaminów wstępnych, Karol Wojtyła rozpoczął naukę w 8- letnim Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach. Od września 1930 roku, po zdaniu egzaminów wstępnych, Karol Wojtyła rozpoczął naukę w 8- letnim Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach. W pierwszej klasie ks. Kazimierz Figlewicz zachęcił go do przystąpienia do kółka ministranckiego, którego stał się prezesem. W pierwszej klasie ks. Kazimierz Figlewicz zachęcił go do przystąpienia do kółka ministranckiego, którego stał się prezesem.

6 STUDIA 14 maja 1938 Karol Wojtyła zakończył naukę w gimnazjum otrzymując świadectwo maturalne z oceną celującą. 14 maja 1938 Karol Wojtyła zakończył naukę w gimnazjum otrzymując świadectwo maturalne z oceną celującą. Karol Wojtyła wybrał studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Karol Wojtyła wybrał studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pierwszym roku studiów Karol przeprowadził się wraz z ojcem do rodzinnego domu matki przy ul. Tynieckiej 10 w Krakowie. W pierwszym roku studiów Karol przeprowadził się wraz z ojcem do rodzinnego domu matki przy ul. Tynieckiej 10 w Krakowie. Dnia 18 lutego 1941 roku po długiej chorobie zmarł ojciec Karola. Dnia 18 lutego 1941 roku po długiej chorobie zmarł ojciec Karola.

7 Wojna odebrała Karolowi Wojtyle możliwość kontynuowania studiów, zaczął więc pracować jako pracownik fizyczny w zakładach chemicznych Solvay. Wojna odebrała Karolowi Wojtyle możliwość kontynuowania studiów, zaczął więc pracować jako pracownik fizyczny w zakładach chemicznych Solvay. Początkowo od jesieni 1940 przez rok w kamieniołomie w Zakrzówku, a potem w oczyszczalni sody w Borku Fałęckim. Początkowo od jesieni 1940 przez rok w kamieniołomie w Zakrzówku, a potem w oczyszczalni sody w Borku Fałęckim. W tym okresie Karol związał się też z organizacją podziemną "Unia", powiązaną ze środowiskiem katolickim, która starała się między innymi ochraniać zagrożonych Żydów. W tym okresie Karol związał się też z organizacją podziemną "Unia", powiązaną ze środowiskiem katolickim, która starała się między innymi ochraniać zagrożonych Żydów. Jesienią roku 1941 Karol wraz z przyjaciółmi założył Teatr Rapsodyczny, który swoje pierwsze przedstawienie wystawił 1 listopada 1941. Jesienią roku 1941 Karol wraz z przyjaciółmi założył Teatr Rapsodyczny, który swoje pierwsze przedstawienie wystawił 1 listopada 1941. Rozstanie Wojtyły z teatrem nastąpiło nagle w roku 1942, gdy postanowił on studiować teologię i wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie gdzie 1 listopada 1946 otrzymał święcenia kapłańskie. Rozstanie Wojtyły z teatrem nastąpiło nagle w roku 1942, gdy postanowił on studiować teologię i wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie gdzie 1 listopada 1946 otrzymał święcenia kapłańskie. W tym samym czasie rozpoczął w konspiracji studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym samym czasie rozpoczął w konspiracji studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

8 KAPŁAŃSTWO 16 listopada 1946 roku Karol Wojtyła został subdiakonem, a tydzień później diakonem. 16 listopada 1946 roku Karol Wojtyła został subdiakonem, a tydzień później diakonem. 1 listopada 1947 roku kardynał Adam Stefan Sapieha wyświęcił Karola Wojtyłę na księdza. 1 listopada 1947 roku kardynał Adam Stefan Sapieha wyświęcił Karola Wojtyłę na księdza. 2 listopada jako neoprezbiter odprawił Mszę św. prymicyjną w krypcie św. Leonarda w katedrze na Wawelu. 2 listopada jako neoprezbiter odprawił Mszę św. prymicyjną w krypcie św. Leonarda w katedrze na Wawelu. 15 listopada Karol Wojtyła wraz z klerykiem Stanisławem Starowieyskim wyjechał do Rzymu, aby kontynuować studia na uczelni Instituto Internazionale Angelicum. 15 listopada Karol Wojtyła wraz z klerykiem Stanisławem Starowieyskim wyjechał do Rzymu, aby kontynuować studia na uczelni Instituto Internazionale Angelicum. W 1948 roku ukończył studia z dyplomem summa cum laude. W 1948 roku ukończył studia z dyplomem summa cum laude.

9 W lipcu 1948 roku, na okres 7 miesięcy Karol Wojtyła został skierowany do pracy w parafii Niegowić, gdzie spełniał zadania wikarego i katechety.W marcu 1949 roku Karol Wojtyła został przeniesiony do parafii św. Floriana w Krakowie. Często wyprawiał się na wycieczki z młodzieżą. Podczas wielu wycieczek ksiądz Wojtyła starał się zmylić ówczesną milicję i dlatego zdejmował sutannę i kazał nazywać się "wujkiem". W lipcu 1948 roku, na okres 7 miesięcy Karol Wojtyła został skierowany do pracy w parafii Niegowić, gdzie spełniał zadania wikarego i katechety.W marcu 1949 roku Karol Wojtyła został przeniesiony do parafii św. Floriana w Krakowie. Często wyprawiał się na wycieczki z młodzieżą. Podczas wielu wycieczek ksiądz Wojtyła starał się zmylić ówczesną milicję i dlatego zdejmował sutannę i kazał nazywać się "wujkiem". Karol Wojtyła jako wikary w Niegowici Karol Wojtyła na spływie kajakowym

10 Biskup W roku 1958 Karol Wojtyła został mianowany biskupem tytularnym Ombrii, a także biskupem pomocniczym Krakowa. W roku 1958 Karol Wojtyła został mianowany biskupem tytularnym Ombrii, a także biskupem pomocniczym Krakowa. W 1962 roku został krajowym duszpasterzem środowisk twórczych i inteligencji. W 1962 roku został krajowym duszpasterzem środowisk twórczych i inteligencji. Ulica Franciszkańska 3. "Okno papieskie" nad bramą wjazdową do pałacu biskupiego w Krakowie Młody biskup

11 30 grudnia 1963, półtora roku po śmierci swego poprzednika, arcybiskupa Eugeniusza Baziaka, Karol Wojtyła został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. Podczas konsystorza 26 czerwca 1967 został nominowany kardynałem. 30 grudnia 1963, półtora roku po śmierci swego poprzednika, arcybiskupa Eugeniusza Baziaka, Karol Wojtyła został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. Podczas konsystorza 26 czerwca 1967 został nominowany kardynałem. 29 czerwca 1967 roku otrzymał w Kaplicy Sykstyńskiej od papieża Pawła VI czerwony biret, a jego kościołem tytularnym stał się kościół św. Cezarego Męczennika na Palatynie. 29 czerwca 1967 roku otrzymał w Kaplicy Sykstyńskiej od papieża Pawła VI czerwony biret, a jego kościołem tytularnym stał się kościół św. Cezarego Męczennika na Palatynie. Papież Paweł VI zakłada Wojtyle na palec pierścień kardynalski podczas mszy koronacyjnej

12 W tym okresie Karol Wojtyła bardzo dużo czasu poświęcał na podróże zagraniczne w celach ewangelizacyjnych i religijnych. W 1969 roku tym wyjeżdżał do Kanady, gdzie spotykał się z Polakami ze wszystkich większych skupisk. W innych latach odwiedzał wiele razy USA, Niemcy, Francję, Austrię i wszędzie bywał w środowiskach polonijnych. Taize, z bratem Rogerem, 1968 W USA Z wizytą w RFN, 1978

13 Na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe w roku 1978 Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Wynik wyboru ogłoszono 16 października o 16:16. Pierwsze słowa Papieża Polaka: Najdrożsi Bracia i Siostry Watykan, Plac św. Piotra, 16 października1978 r.

14 Od 14 marca 2004 roku pontyfikat Jana Pawła II jest uznawany za najdłuższy, po pontyfikacie Świętego Piotra oraz bł. Piusa IX. Od 14 marca 2004 roku pontyfikat Jana Pawła II jest uznawany za najdłuższy, po pontyfikacie Świętego Piotra oraz bł. Piusa IX. Był papieżem przez 26 i pół roku (9666 dni). Był papieżem przez 26 i pół roku (9666 dni). Papież Jan Paweł II podczas Audiencji Generalnej w dniu 29 września 2004 na Placu św. Piotra w Rzymie Pierwsza pielgrzymka do Polski, Warszawa, czerwiec 1979 r.

15 Jan Paweł II beatyfikował i kanonizował o wiele więcej osób niż jakikolwiek poprzedni papież. Według danych na październik 2004 r. ogłosił on błogosławionymi w sumie 1340 osób. Jan Paweł II beatyfikował i kanonizował o wiele więcej osób niż jakikolwiek poprzedni papież. Według danych na październik 2004 r. ogłosił on błogosławionymi w sumie 1340 osób. Podczas swego pontyfikatu Jan Paweł II powołał więcej kardynałów, niż którykolwiek z jego poprzedników. Na dziewięciu konsystorzach papież kreował kardynałami 231 duchownych katolickich. Podczas swego pontyfikatu Jan Paweł II powołał więcej kardynałów, niż którykolwiek z jego poprzedników. Na dziewięciu konsystorzach papież kreował kardynałami 231 duchownych katolickich.

16 W 1989 roku Jan Paweł II otrzymał, wyjątkowo jako jedyny laureat, nagrodę Wiktora przyznawaną przez Akademię Telewizyjną (Wiktory 1989). W 1989 roku Jan Paweł II otrzymał, wyjątkowo jako jedyny laureat, nagrodę Wiktora przyznawaną przez Akademię Telewizyjną (Wiktory 1989). Podczas jego pontyfikatu ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm. Podczas jego pontyfikatu ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm. Osobistym sekretarzem Jana Pawła II przez cały pontyfikat był arcybiskup Stanisław Dziwisz. Osobistym sekretarzem Jana Pawła II przez cały pontyfikat był arcybiskup Stanisław Dziwisz.

17 Polak-papież Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, nie będącym Włochem. Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, nie będącym Włochem. Wybór na głowę Kościoła osoby z kraju socjalistycznego wpłynął znacząco na wydarzenia w Europie wschodniej i Azji w latach 80. XX wieku. Wybór na głowę Kościoła osoby z kraju socjalistycznego wpłynął znacząco na wydarzenia w Europie wschodniej i Azji w latach 80. XX wieku.

18 Zamach na Jana Pawła II W dniu 13 maja 1981, podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie o godzinie 17:19, Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę w brzuch oraz rękę. W dniu 13 maja 1981, podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie o godzinie 17:19, Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Mehmeta Ali Agcę w brzuch oraz rękę. Ochrona przewiozła Jana Pawła II do kliniki Gemelli, gdzie papieża poddano bardzo ciężkiej sześciogodzinnej operacji. Ochrona przewiozła Jana Pawła II do kliniki Gemelli, gdzie papieża poddano bardzo ciężkiej sześciogodzinnej operacji. Jan Paweł II spędził na rehabilitacji w szpitalu 22 dni. Jan Paweł II spędził na rehabilitacji w szpitalu 22 dni. Po zamachu na placu św. Piotra, Watykan, maj 1981 r.

19 Podróże Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były liczne podróże zagraniczne. Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były liczne podróże zagraniczne. Odbył ich 104, odwiedzając wszystkie zamieszkane kontynenty. Odbył ich 104, odwiedzając wszystkie zamieszkane kontynenty. Był m.in. pierwszym papieżem, który odwiedził Wielką Brytanię. Był m.in. pierwszym papieżem, który odwiedził Wielką Brytanię. Jan Paweł II jako papież odwiedził m.in. Polskę (8 razy), USA (7 razy), Francję (7 razy). Jan Paweł II jako papież odwiedził m.in. Polskę (8 razy), USA (7 razy), Francję (7 razy).

20 Podróże apostolskie do Polski: I pielgrzymka (2–10 czerwca 1979) II pielgrzymka (16–23 czerwca 1983) III pielgrzymka (8–14 czerwca 1987) IV pielgrzymka (1–9 czerwca, 13–20 sierpnia 1991) V pielgrzymka (22 maja 1995) VI pielgrzymka (31 maja–10 czerwca 1997) VII pielgrzymka (5–17 czerwca 1999) VIII pielgrzymka (16–19 sierpnia 2002) Papież na lotnisku w Gdyni – 11 czerwca 1987 Jan Paweł II w parlamencie Rzeczypospolitej Polskiej w 1999 roku

21 Podróże apostolskie we Włoszech (niektóre): 29 października 1978 – Mentorella 29 października 1978 – Mentorella 20 – 22 maja 1985 – Mediolan 20 – 22 maja 1985 – Mediolan 8 – 10 maja 1993 – Sycylia 8 – 10 maja 1993 – Sycylia 5 września 2004 – Loreto 5 września 2004 – Loreto

22 Pielgrzymka do Ugandy, luty1993 r. Wizyta na Madagaskarze, Antananario, kwiecień 1989 r. Pierwsza pielgrzymka do USA, Nowy Jork, Battery Park, Październik 1979 r. Pielgrzymka do Meksyku, Veracruz, maj 1990 r.

23 Jan Paweł II w Brazylii w 1997 roku Z Lechem Wałęsą, Watykan, styczeń 1981 r. Z Matką Teresą, Indie, Kalkuta, luty 1986 r. Audiencja generalna z mieszkańcami wysp Samoa, Watykan 2004 r.

24 Wycieczki

25 Papież a wyznawcy judaizmu Jan Paweł II wygłosił wiele przemówień i napisał dużą ilość listów na temat stosunku chrześcijan do społeczności żydowskiej. Jan Paweł II wygłosił wiele przemówień i napisał dużą ilość listów na temat stosunku chrześcijan do społeczności żydowskiej. Potępił antysemityzm, który nazwał nie do pogodzenia z chrześcijaństwem. Potępił antysemityzm, który nazwał nie do pogodzenia z chrześcijaństwem. W okresie Wielkiego Jubileuszu roku 2000 dokonał historycznego wyznania win Kościoła – w tym win względem Żydów. W okresie Wielkiego Jubileuszu roku 2000 dokonał historycznego wyznania win Kościoła – w tym win względem Żydów. Ważnymi etapami pojednawczymi były: Ważnymi etapami pojednawczymi były:

26 wizyta w Wielkiej Synagodze w Rzymie 13 kwietnia 1986 roku – pierwsza papieska wizyta w synagodze praktycznie od początku chrześcijaństwa wizyta w Wielkiej Synagodze w Rzymie 13 kwietnia 1986 roku – pierwsza papieska wizyta w synagodze praktycznie od początku chrześcijaństwa pielgrzymka do Ziemi Świętej (20- 26 marca 2000), w czasie której modlił się przed Ścianą Płaczu. pielgrzymka do Ziemi Świętej (20- 26 marca 2000), w czasie której modlił się przed Ścianą Płaczu.

27 Ekumenizm i stosunki między religijne Wiele czasu poświęcił budowie jedności pomiędzy Kościołami chrześcijańskimi. Wiele czasu poświęcił budowie jedności pomiędzy Kościołami chrześcijańskimi. W 1999 r. papież ucałował Koran przywieziony w prezencie przez muzułmańskich duchownych. W 1999 r. papież ucałował Koran przywieziony w prezencie przez muzułmańskich duchownych. Osobiście uczestniczył we wspólnym trwaniu w modlitwie w Asyżu przedstawicieli kilkudziesięciu religii światowych. Osobiście uczestniczył we wspólnym trwaniu w modlitwie w Asyżu przedstawicieli kilkudziesięciu religii światowych.

28 Zwyczaje Jana Pawła II Za pontyfikatu Jana Pawła II, dzięki samemu papieżowi, nastąpiły ogromne zmiany w Watykanie. Za pontyfikatu Jana Pawła II, dzięki samemu papieżowi, nastąpiły ogromne zmiany w Watykanie. Jan Paweł II nie pozwolił prymasowi Wyszyńskiemu uklęknąć przed sobą. Jan Paweł II nie pozwolił prymasowi Wyszyńskiemu uklęknąć przed sobą. Pierwsze przemówienie wygłosił po włosku. Do tej pory przyjęte było, że papież zawsze swoje pierwsze przemówienie wygłasza po łacinie. Pierwsze przemówienie wygłosił po włosku. Do tej pory przyjęte było, że papież zawsze swoje pierwsze przemówienie wygłasza po łacinie. To był dopiero początek wielkich zmian. To był dopiero początek wielkich zmian.

29 Należą do nich: liczne pielgrzymki (zagraniczne oraz parafii we Włoszech), liczne pielgrzymki (zagraniczne oraz parafii we Włoszech), zwyczaj całowania ziemi kraju, do którego przybywał z pielgrzymką, zwyczaj całowania ziemi kraju, do którego przybywał z pielgrzymką, msze święte dla wielkich tłumów, organizowane na stadionach, lotniskach, placach itp., msze święte dla wielkich tłumów, organizowane na stadionach, lotniskach, placach itp., Papież na polskiej ziemi, czerwiec 1979 r.

30 wygłaszanie całych homilii lub choćby krótkich sentencji w języku kraju, do którego przybywał z pielgrzymką, wygłaszanie całych homilii lub choćby krótkich sentencji w języku kraju, do którego przybywał z pielgrzymką, udział zespołów folklorystycznych w czasie mszy, udział zespołów folklorystycznych w czasie mszy, spotkania z duchownymi innych wyznań oraz odwiedziny świątyń różnych religii (chrześcijańskich oraz niechrześcijańskich),spotkania z duchownymi innych wyznań oraz odwiedziny świątyń różnych religii (chrześcijańskich oraz niechrześcijańskich),

31 wykonywanie kapłańskich posług, wykonywanie kapłańskich posług, prywatne spotkania z wiernymi, prywatne spotkania z wiernymi, Audiencja dla piłkarzy Cracovii Watykan, styczeń 2005 r.

32 udział w przedsięwzięciach artystycznych: koncertach, występach zespołów, projekcjach filmowych, udział w przedsięwzięciach artystycznych: koncertach, występach zespołów, projekcjach filmowych,

33 bezpośrednie spotkania z ludźmi w trakcie pielgrzymek, bezpośrednie spotkania z ludźmi w trakcie pielgrzymek, żarty i bezpośredniość w kontaktach z ludźmi. żarty i bezpośredniość w kontaktach z ludźmi.

34 Papież młodych Jan Paweł II chętnie spotykał się z młodymi ludźmi i poświęcał im dużo uwagi. Jan Paweł II chętnie spotykał się z młodymi ludźmi i poświęcał im dużo uwagi. 20 grudnia 1985 roku zapoczątkował tradycję Światowych Dni Młodzieży. 20 grudnia 1985 roku zapoczątkował tradycję Światowych Dni Młodzieży. Światowe dni Młodzieży odbyły się również w Polsce w Częstochowie w 1991 roku. Światowe dni Młodzieży odbyły się również w Polsce w Częstochowie w 1991 roku.

35 CHOROBA Jan Paweł II od początku lat 90. cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona. Jan Paweł II od początku lat 90. cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona. W lipcu 1992 przeszedł operację w celu usunięcia guza nowotworowego na jelicie grubym. W lipcu 1992 przeszedł operację w celu usunięcia guza nowotworowego na jelicie grubym. 13 maja 1992 papież ustanowił nawet Światowy Dzień Chorego. 13 maja 1992 papież ustanowił nawet Światowy Dzień Chorego. Nagłe pogorszenie stanu zdrowia papieża zapoczątkowane było grypą oraz zabiegiem tracheotomii. Nagłe pogorszenie stanu zdrowia papieża zapoczątkowane było grypą oraz zabiegiem tracheotomii.

36 W czwartek 31 marca tuż po godzinie 11 Jan Paweł II doznał silnych dreszczy, po których dostał temperatury 39,6 stopnia. W czwartek 31 marca tuż po godzinie 11 Jan Paweł II doznał silnych dreszczy, po których dostał temperatury 39,6 stopnia. Uszanowano wolę papieża, który chciał pozostać w domu. Uszanowano wolę papieża, który chciał pozostać w domu. O godzinie 19 wszedł w stan śpiączki. O godzinie 19 wszedł w stan śpiączki. Osobisty papieski lekarz Renato Buzzonetti stwierdził śmierć Jana Pawła II 2 kwietnia 2005 o godzinie 21.37. Osobisty papieski lekarz Renato Buzzonetti stwierdził śmierć Jana Pawła II 2 kwietnia 2005 o godzinie 21.37.

37 Tłumy wiernych oczekujących w kolejce, aby oddać hołd Janowi Pawłowi II (5 kwietnia 2005) Ciało Jana Pawła II, wystawione w Bazylice Św. Piotra. W tle widać obecnego prezydenta USA George'a W. Busha, jego żonę Laurę Bush, byłego prezydenta George'a H. W. Busha, byłego prezydenta Billa Clintona, sekretarz stanu Condoleezzę Rice i Andy'ego Carda.

38 POGRZEB Pogrzeb Jana Pawła II odbył się w piątek 8 kwietnia 2005 r. Pogrzeb Jana Pawła II odbył się w piątek 8 kwietnia 2005 r. Trumnę z prostych desek z drewna cyprysowego ustawiono wprost na rozłożonym na bruku placu św. Piotra dywanie. Trumnę z prostych desek z drewna cyprysowego ustawiono wprost na rozłożonym na bruku placu św. Piotra dywanie. Mszy świętej koncelebrowanej przez kolegium kardynalskie i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich przewodniczył dziekan kolegium, kardynał Joseph Ratzinger. Mszy świętej koncelebrowanej przez kolegium kardynalskie i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich przewodniczył dziekan kolegium, kardynał Joseph Ratzinger. Uczestniczyło w niej na placu św. Piotra ok. 300 tysięcy wiernych oraz 200 prezydentów i premierów, a także przedstawiciele wszystkich wyznań świata, w tym duchowni islamscy i żydowscy. Uczestniczyło w niej na placu św. Piotra ok. 300 tysięcy wiernych oraz 200 prezydentów i premierów, a także przedstawiciele wszystkich wyznań świata, w tym duchowni islamscy i żydowscy.

39 Procesji z trumną przewodniczył kardynał kamerling, Eduardo Martinez Somalo. Procesji z trumną przewodniczył kardynał kamerling, Eduardo Martinez Somalo. Do trumny został włożony woreczek z medalami wybitymi w czasie pontyfikatu Jana Pawła II oraz umieszczony w ołowianym pojemniku akt, który zawiera najważniejsze fakty z okresu jego pontyfikatu. Do trumny został włożony woreczek z medalami wybitymi w czasie pontyfikatu Jana Pawła II oraz umieszczony w ołowianym pojemniku akt, który zawiera najważniejsze fakty z okresu jego pontyfikatu. Trumny zostały opatrzone watykańskimi pieczęciami. Trumny zostały opatrzone watykańskimi pieczęciami.

40 Po zakończeniu nabożeństwa żałobnego, papież został pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra na Watykanie, w krypcie Jana XXIII, beatyfikowanego w 2000 roku. Po zakończeniu nabożeństwa żałobnego, papież został pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra na Watykanie, w krypcie Jana XXIII, beatyfikowanego w 2000 roku. Prosty grobowiec o głębokości 1,7 m, przykryty marmurową płytą z napisem "Ioannes Paulus II 16 X 1978 - 2 IV 2005", jest spełnieniem zapisu z testamentu, który mówił o "prostym grobie w ziemi". Prosty grobowiec o głębokości 1,7 m, przykryty marmurową płytą z napisem "Ioannes Paulus II 16 X 1978 - 2 IV 2005", jest spełnieniem zapisu z testamentu, który mówił o "prostym grobie w ziemi". Grobowiec Jana Pawła II znajduje się w krypcie w pobliżu miejsca, gdzie według tradycji znajduje się grobowiec św. Piotra. Grobowiec Jana Pawła II znajduje się w krypcie w pobliżu miejsca, gdzie według tradycji znajduje się grobowiec św. Piotra.

41 Jan Paweł II Wielki Po śmierci papieża zaczęto dodawać mu nowy przydomek nazywając go Janem Pawłem Wielkim. Po śmierci papieża zaczęto dodawać mu nowy przydomek nazywając go Janem Pawłem Wielkim. Przydomek ten pojawił się po raz pierwszy w homilii wygłoszonej przez kardynała Angelo Sodano w czasie żałobnej mszy na placu św. Piotra w niedzielę 3 kwietnia 2005 (nazajutrz po śmierci Jana Pawła II) oraz w publikacjach Tygodnika Powszechnego. Przydomek ten pojawił się po raz pierwszy w homilii wygłoszonej przez kardynała Angelo Sodano w czasie żałobnej mszy na placu św. Piotra w niedzielę 3 kwietnia 2005 (nazajutrz po śmierci Jana Pawła II) oraz w publikacjach Tygodnika Powszechnego. Również nowy papież, Benedykt XVI, rozpoczął swoje wystąpienie od słów: "Po wielkim papieżu Janie Pawle II...". Również nowy papież, Benedykt XVI, rozpoczął swoje wystąpienie od słów: "Po wielkim papieżu Janie Pawle II...".

42 Następca Jana Pawła II Następcę Jana Pawła II konklawe wybrało 19 kwietnia 2005. Następcę Jana Pawła II konklawe wybrało 19 kwietnia 2005. Został nim niemiecki kardynał Joseph Ratzinger, który przyjął imię Benedykta XVI. Został nim niemiecki kardynał Joseph Ratzinger, który przyjął imię Benedykta XVI.

43 Proces beatyfikacyjny 13 maja 2005 papież Benedykt XVI zezwolił na natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. 13 maja 2005 papież Benedykt XVI zezwolił na natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Od momentu zezwolenia na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Janowi Pawłowi II przysługuje tytuł Sługi Bożego. Od momentu zezwolenia na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Janowi Pawłowi II przysługuje tytuł Sługi Bożego. Formalnie proces rozpoczął się 28 czerwca 2005. Formalnie proces rozpoczął się 28 czerwca 2005. Postulatorem procesu został polski ksiądz Sławomir Oder. Postulatorem procesu został polski ksiądz Sławomir Oder.

44 Dokumenty papieskie Encykliki Jana Pawła II Encykliki Jana Pawła II Redemptor Hominis – Jezus Chrystus – Odkupiciel człowieka – 4 marca 1979 Redemptor Hominis – Jezus Chrystus – Odkupiciel człowieka – 4 marca 1979 Dives in Misericordia – Boże miłosierdzie – 30 listopada 1980 Dives in Misericordia – Boże miłosierdzie – 30 listopada 1980 Laborem Exercens – O pracy ludzkiej – 14 września 1981 Laborem Exercens – O pracy ludzkiej – 14 września 1981 Slavorum Apostoli – Na 1100 rocznicę dzieła ewangelizacji Św. Cyryla i Metodego – 2 czerwca 1985 Slavorum Apostoli – Na 1100 rocznicę dzieła ewangelizacji Św. Cyryla i Metodego – 2 czerwca 1985 Dominum et Vivificantem – Duch Święty w życiu Kościoła i świata – 18 maja 1986 Dominum et Vivificantem – Duch Święty w życiu Kościoła i świata – 18 maja 1986 Redemptoris Mater – Błogosławiona Maryja Dziewica w życiu pielgrzymującego Kościoła – 25 marca 1987 Redemptoris Mater – Błogosławiona Maryja Dziewica w życiu pielgrzymującego Kościoła – 25 marca 1987 Sollicitudo Rei Socialis – Społeczna troska – 30 grudnia 1987 Sollicitudo Rei Socialis – Społeczna troska – 30 grudnia 1987 Redemptoris Missio – O stałej aktualności posłania misyjnego – 7 grudnia 1990 Redemptoris Missio – O stałej aktualności posłania misyjnego – 7 grudnia 1990 Centesimus Annus – W stulecie encykliki Leona XIII Rerum Novarum – 1 maja 1991 Centesimus Annus – W stulecie encykliki Leona XIII Rerum Novarum – 1 maja 1991 Veritatis Splendor – Podstawowe problemy nauczania moralnego Kościoła – 6 sierpnia 1993 Veritatis Splendor – Podstawowe problemy nauczania moralnego Kościoła – 6 sierpnia 1993 Evangelium Vitae – O wartości i nienaruszalności życia ludzkiego – 25 marca 1995 Evangelium Vitae – O wartości i nienaruszalności życia ludzkiego – 25 marca 1995 Ut Unum Sint – O działalności ekumenicznej – 25 maja 1995 Ut Unum Sint – O działalności ekumenicznej – 25 maja 1995 Fides et Ratio – O relacjach między wiarą a rozumem – 14 września 1998 Fides et Ratio – O relacjach między wiarą a rozumem – 14 września 1998 Ecclesia de Eucharistia – Eucharystia w życiu Kościoła – 17 kwietnia 2003 Ecclesia de Eucharistia – Eucharystia w życiu Kościoła – 17 kwietnia 2003

45 Adhortacje apostolskie Catechesi Tradendae – O katechizacji w naszych czasach – 1979 Catechesi Tradendae – O katechizacji w naszych czasach – 1979 Familiaris Consortio – O zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym – 1981 Familiaris Consortio – O zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym – 1981 Redemptionis Donum – O konsekracji zakonnej w świetle tajemnicy odkupienia – 1984 Redemptionis Donum – O konsekracji zakonnej w świetle tajemnicy odkupienia – 1984 Reconciliatio et Paenitentia – O pojednaniu i pokucie w dzisiejszym posłannictwie Kościoła – 1984 Reconciliatio et Paenitentia – O pojednaniu i pokucie w dzisiejszym posłannictwie Kościoła – 1984 Christifideles Laici – O powołaniu i misji świeckich w Kościele i w świecie dwadzieścia lat po Soborze Watykańskim II – 1988 Christifideles Laici – O powołaniu i misji świeckich w Kościele i w świecie dwadzieścia lat po Soborze Watykańskim II – 1988 Redemptoris Custos – O świętym Józefie i jego posłannictwie w życiu Chrystusa i Kościoła – 1989 Redemptoris Custos – O świętym Józefie i jego posłannictwie w życiu Chrystusa i Kościoła – 1989 Pastores Dabo Vobis – O formacji kapłanów we współczesnym świecie – 1992 Pastores Dabo Vobis – O formacji kapłanów we współczesnym świecie – 1992 Ecclesia in Africa – O Kościele w Afryce – 1995 Ecclesia in Africa – O Kościele w Afryce – 1995 Vita Consecrata – O życiu konsekrowanym i jego misji w Kościele i w świecie – 1996 Vita Consecrata – O życiu konsekrowanym i jego misji w Kościele i w świecie – 1996 Ecclesia in America – O Kościele w Ameryce – 1999 Ecclesia in America – O Kościele w Ameryce – 1999 Ecclesia in Asia – O Kościele w Azji 1999 Ecclesia in Asia – O Kościele w Azji 1999 Ecclesia in Oceania – O Kościele w Oceanii – 2001 Ecclesia in Oceania – O Kościele w Oceanii – 2001 Ecclesia in Europa – O Kościele w Europie 2003 Ecclesia in Europa – O Kościele w Europie 2003 Pastores gregis – O biskupie, słudze Ewangelii Jezusa Chrystusa dla nadziei świata – 2003 Pastores gregis – O biskupie, słudze Ewangelii Jezusa Chrystusa dla nadziei świata – 2003

46 Konstytucje apostolskie Sapientia Christiana – o uniwersytetach i wydziałach teologicznych – 1979 Sapientia Christiana – o uniwersytetach i wydziałach teologicznych – 1979 Magnum Matrimonii Sacramentum – prawne uznanie Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną – 1982 Magnum Matrimonii Sacramentum – prawne uznanie Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną – 1982 Ut Sit – o powołaniu Prałatury Personalnej Świętego Krzyża i Opus Dei – 1982 Ut Sit – o powołaniu Prałatury Personalnej Świętego Krzyża i Opus Dei – 1982 Sacrae Disciplinae Leges – ogłoszona z okazji wprowadzenia nowego kodeksu prawa kanonicznego – 1983 Sacrae Disciplinae Leges – ogłoszona z okazji wprowadzenia nowego kodeksu prawa kanonicznego – 1983 Divinus perfectionis Magister – określająca zasady postępowania beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego – 1983 Divinus perfectionis Magister – określająca zasady postępowania beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego – 1983 Spirituali Militum Curae – o duszpasterstwie żołnierzy – 1986 Spirituali Militum Curae – o duszpasterstwie żołnierzy – 1986 Pastor Bonus – o odnowie i reformie Kurii Rzymskiej – 1988 Pastor Bonus – o odnowie i reformie Kurii Rzymskiej – 1988 Ex corde Ecclesiae – o uniwersytetach katolickich – 1990 Ex corde Ecclesiae – o uniwersytetach katolickich – 1990 Sacri Canones - ogłoszona z okazji wprowadzenia kodeksu kanonów Kościołów Sacri Canones - ogłoszona z okazji wprowadzenia kodeksu kanonów Kościołów wschodnich - 1990 wschodnich - 1990 Fidei Depositum – z okazji publikacji Katechizmu Kościoła Katolickiego 1992 Fidei Depositum – z okazji publikacji Katechizmu Kościoła Katolickiego 1992 Universi Dominici Gregis – o wakacie Stolicy Piotrowej – 1996 Universi Dominici Gregis – o wakacie Stolicy Piotrowej – 1996

47 Książki wydane jako Karol Wojtyła Świętego Jana od Krzyża nauka o wierze Świętego Jana od Krzyża nauka o wierze Miłość i odpowiedzialność - Lublin 1960, KUL Miłość i odpowiedzialność - Lublin 1960, KUL Osoba i czyn Osoba i czyn Znak, któremu sprzeciwiać się będą Znak, któremu sprzeciwiać się będą Zagadnienie podmiotu moralności Zagadnienie podmiotu moralności Elementarz etyczny Elementarz etyczny Aby Chrystus się nami posługiwał Aby Chrystus się nami posługiwał

48 Książki wydane jako Jan Paweł II Przekroczyć próg nadziei - Lublin, 1994 KUL. Przekroczyć próg nadziei - Lublin, 1994 KUL. Tryptyk rzymski (poemat) - Kraków 2003, Wydawnictwo Literackie. Tryptyk rzymski (poemat) - Kraków 2003, Wydawnictwo Literackie. Dar i Tajemnica 1996 Dar i Tajemnica 1996 Wstańcie, chodźmy - Kraków 2004, Wydawnictwo św. Stanisława. Wstańcie, chodźmy - Kraków 2004, Wydawnictwo św. Stanisława. Pamięć i tożsamość - Kraków 2005, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Pamięć i tożsamość - Kraków 2005, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.

49 Prezentację wykonali: uczniowie klasy VI na zajęciach kółka informatycznego Korzystając z materiałów, zamieszczonych na www.wikipedia.pl www.papiez.polska.pl www.papiez.polska.plwww.jp2w.plwww.papa.friko.plwww.centrum.janpawel2.plwww.jpii.niedziela.plwww.papiez.pap.com.pl


Pobierz ppt "JAN PAWEŁ II NASZ PATRON. Dzieciństwo i młodość Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Karol Wojtyła."

Podobne prezentacje


Reklamy Google