Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Z odmienności do jedności – szkoła tolerancji

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Z odmienności do jedności – szkoła tolerancji"— Zapis prezentacji:

1 Z odmienności do jedności – szkoła tolerancji
Wywiady przeprowadzone w ramach drugiego projektu akcji „Orange dla ziemi” Część 2

2 Z odmienności do jedności – szkoła tolerancji
Wywiad z pastorem Kościoła Zielonoświątkowego Wywiad z Świadkiem Jehowy Wywiad z najmłodszymi mieszkańcami Kędzierzyna – Koźla

3 Wywiad z pastorem Kościoła Zielonoświątkowego w Kędzierzynie - Koźlu - p. Mariuszem Nachtmanem
1. Od jak dawna wierni Kościoła Zielonoświątkowego działają na terenie Kędzierzyna - Koźla? Od 1911 roku nasza religia jest zarejestrowana w Polsce. Zbór Kościoła Zielonoświątkowego na terenie Kędzierzyna - Koźla funkcjonuje od ok. 20 lat Ilu wyznawców Kościoła Zielonoświątkowego jest na terenie naszego miasta? Na dzień 31 grudnia 2005 roku są to 64 osoby. W tym roku statystyka jeszcze nie została przeprowadzona Gdzie i jak często spotykają się wierzący? Obecnie spotykamy się przy ulicy Racławickiej 5. Jest to budynek, który otrzymaliśmy od prezydium naszego miasta. Znajduje się tu sala, w której odprawiamy nabożeństwa w każdą niedzielę o godzinie 10: Czy zachęcają Państwo ludzi do przystąpienia do Państwa religii? To nie jest dobre słowo. My używamy słowa EWANGELIZACJA, ponieważ celem istnienia każdego kościoła powinna być ewangelizacja, czyli głoszenie Dobrej Nowiny, Ewangelii o Chrystusie. Ludzie, którzy ją przyjmują i decydują się na taki charakter, jaki my reprezentujemy, przyłączają się do nas.

4 Wywiad z pastorem Kościoła Zielonoświątkowego w Kędzierzynie - Koźlu - p. Mariuszem Nachtmanem
5. Co Państwa religia wnosi do rozwoju Kędzierzyna - Koźla? Myślę, że pytanie to należy zadać radzie miasta. Ale uważam, że działamy aktywnie. Prowadzimy akcję humanitarną „Życie”. W minionym roku wydawaliśmy co miesiąc żywność dla 500 osób. Prowadzimy pracę z dziećmi i młodzieżą. Udzielamy się aktywnie w Ośrodku Pomocy Społecznej. Systematycznie prowadzimy nauki w więzieniu. Jak to wszystko jest postrzegane przez nasze miasto, to należy już pytać mieszkańców Czy kilka wyznań na terenie Kędzierzyna - Koźla jest pozytywnym czy negatywnym zjawiskiem? Myślę, że różnorodność jest potrzeba. Ludzie muszą podejmować decyzje odnośnie swojego życia. Pytanie czy różnorodność daleko idąca i odbiegająca od normy jest właściwa? Myślę, że to nie jest pozytywne zjawisko... Różnorodność polegająca na charakterze społeczności czy jej szaty zewnętrznej jest bardzo pożądana. Każdy z nas jest inny i nie chcielibyśmy chodzić identycznie ubrani. Tak samo jest z religiami i kościołami. Jeśli mają dobrą i właściwą doktrynę, właściwe wyznanie wiary i trzymają się tych zasad, to charakter zewnętrzny np. ich praktyki, rodzaj muzyki jakiej słuchają, jak się ubierają nie jest tak ważny jak to, w jaki sposób funkcjonują w społeczności. Uważam, ze ogółem różnorodność jest dobra.

5 Wywiad z pastorem Kościoła Zielonoświątkowego w Kędzierzynie - Koźlu - p. Mariuszem Nachtmanem
7. Najważniejsze święta w Państwa religii to... Każdy dzień jest dla nas świętem - taką wyznajemy zasadę. Obchodzimy wszystkie tradycyjne święta katolickie. Nie mamy świąt kościelnych. Szczególnie akcentujemy Boże Narodzenie, Wielkanoc i święto Pięćdziesiątnicy. 8. Jakie są Państwa relacje z innymi religiami na terenie Kędzierzyna - Koźla? Jeśli chodzi o wyznania chrześcijańskie to nasze relacje są pozytywne, jeśli chodzi o kościoły ewangelikalne - relacje bardzo dobre. 9. W jakim wieku są najmłodsi i najstarsi wyznawcy? Jak w każdej religii są i niemowlęta i osoby starsze. Przekrój wiekowy dość duży Czy zasady religijne określają potrawy które wolno, a których nie należy spożywać? Nasze zasady nie określają żadnych norm, których musimy przestrzegać (jeśli chodzi o żywienie). Zgodnie z Pismem Świętym wszystko co zostało poświęcone przez Boga, jest dla ludzi. Jeśli cokolwiek jest dobre i właściwe dla organizmu to z tego korzystamy.

6 Wywiad z pastorem Kościoła Zielonoświątkowego w Kędzierzynie - Koźlu - p. Mariuszem Nachtmanem
11. Czy organizowane są wyjazdy - pielgrzymki poza teren Kędzierzyna - Koźla? Tak. Organizujemy kongresy i pielgrzymki, często poza granicami kraju. Jednym z najważniejszych kongresów, jest kongres odbywający się w Boże Ciało. W zeszłym roku udało nam się zorganizować taki kongres w Kędzierzynie - Koźlu. Zielonoświątkowcy z naszego okręgu zjechali się do miasta aby w ciągu tego jednego dnia świętować przyjście pańskie i wspólne radować się Jak rozumie Pan słowo TOLERANCJA? Akceptacja drugiego człowieka takim jakim jest, a jednocześnie wywieranie nacisku na to, aby się zmienił zgodnie z bożymi normami. Akceptujemy człowieka, niekoniecznie akceptując jego styl życia. Wywiad przeprowadzily: Patrycja Stefaniak i Natalia Jurzyk

7 Wywiad z pastorem Kościoła Zielonoświątkowego w Kędzierzynie - Koźlu - p. Mariuszem Nachtmanem
Pastor Kościoła Zielonoświątkowego w Kędzierzynie - Koźlu – p. Mariusz Nachtman

8 Wywiad z pastorem Kościoła Zielonoświątkowego w Kędzierzynie - Koźlu - p. Mariuszem Nachtmanem
Sala nabożeństw

9 Wywiad z Świadkiem Jehowy
Od jak dawna Państwa religia jest zarejestrowana na terenie Kędzierzyna - Koźla? Wolnością wyznania cieszyliśmy się już od początku lat siedemdziesiątych, lecz formalnie rejestracja miała miejsce w 1989 r. Ilu wyznawców właśnie tej religii zamieszkuje tereny Kędzierzyna - Koźla? Na  świecie jest nas ok , a w Kędzierzynie - Koźlu około 300 osób. Gdzie i jak często spotykają się wierzący? Spotykamy się w miejscu, które nazywamy Salą Królestwa 3 razy w tygodniu. Mamy też 3 większe zgromadzenia w roku: 1. letnie - tzw. okręgowe, które trwa 3 dni; następnie dwudniowe - obwodowe i specjalne - jednodniowe. Jak zachęcają Państwo innych do przystąpienia do Państwa religii? Nie prowadzimy agitacji. Nasza działalność polega na zachęcaniu ludzi do zapoznania się z Pismem Świętym. Czy Państwa religia wnosi coś pozytywnego do rozwoju Kędzierzyna - Koźla? Mamy nadzieję, że szerząc wartości moralne zawarte właśnie w Piśmie Św. wpływamy pozytywnie na społeczeństwo.

10 Wywiad z Świadkiem Jehowy
Czy kilka wyznań na terenie Kędzierzyna - Koźla jest pozytywnym czy negatywnym zjawiskiem? Z Biblii możemy się dowiedzieć, że jest tylko jedna prawdziwa religia, więc dyskusja nad tym, czy wielowyznaniowość ma pozytywny czy negatywny wpływ, traci w tym momencie sens. Najważniejsze święta Państwa religii to... Naszym jedynym i najważniejszym świętem, jest Pamiątka Śmierci Jezusa, którą obchodzimy raz w roku. Jakie są Państwa relacje z innymi religiami na terenie Kędzierzyna - Koźla? Nie dążymy do współpracy ekumenicznej z innymi wyznaniami. Czy zasady religijne określają potrawy, które wolno, a których nie należy spożywać? Tak. W Biblii znajdujemy zakaz spożywania krwi, więc potraw, które by ją zawierały, nie znajdziecie na naszym stole. Jak rozumiesz słowo TOLERANCJA? Tolerancja - każdy człowiek ma wolną wolę i może wybierać, jaką religię chce wyznawać. Wywiad przeprowadzili: Damian Skóra i Bartek Tumiłowicz

11 Wywiad z najmłodszymi mieszkańcami Kędzierzyna – Koźla
I KLASA PODSTAWOWA 1.Czy kiedykolwiek spotkaliście kogoś o innym kolorze skóry? - Widziałam kogoś takiego na zdjęciu – murzyna... - Ja widziałam na żywo koło mojego domu ( A co robił?) Nic nie robił... - Ja widziałam tutaj w szkole, są tacy CYGAŃCY ( Ale są podobni do nas, tak? Mają 2 ręce, 2 nogi i nos:)?) MAJĄ...:) 2.Czy potrafimy porozmawiać i zaprzyjaźnić się z osobą pochodzącą z innego kraju niż my? - ( po chwili namysłu)... moja babcia się urodziła w Niemczech ale mogę z nią normalnie porozmawiać... 3.Czy Polacy są tolerancyjni? - Niektórzy są tacy, niektórzy są tacy, - Trochę tolerancyjni, a trochę nie, dla każdego jesteśmy tolerancyjni, 4.Czy człowiek o innym kolorze skóry może być fajny? - TAK!!! - Ja się koleguję z takim murzynem kolegą – Michał, się koleguję z nim, bawimy się tam koło sklepu, zawsze przynoszę autka, ma brata.

12 Wywiad z najmłodszymi mieszkańcami Kędzierzyna – Koźla
I KLASA PODSTAWOWA 5.Gdyby taki człowiek o innym kolorze skóry wszedł do waszej klasy i chciałby się z wami pouczyć traktowalibyście go tak samo jak waszych kolegów? - TAK! 6.Co to jest KULTURA? - Jak się jest w teatrze to trzeba się dobrze zachowywać i się nie kręcić, - Żeby być dobrym, - Żeby worek z bułki wrzucać do kosza, a nie na podłogę, - Żeby nie przechodzić przez mur w łazience, bo taki jeden przechodzi... - Albo na przykład jak chcemy wziąć jakąś rzecz to musimy się zapytać, - Żeby nie puszczać petard w szkole, - Nie podpalać nic i nie palić papierosów, - Zachowywać się cicho, 7.Czy wiecie co to są MNIEJSZOŚCI NARODOWE? - NIE.

13 Wywiad z najmłodszymi mieszkańcami Kędzierzyna – Koźla
IV KLASA PODSTAWOWA 1.Czy kiedykolwiek widzieliście człowieka o innym kolorze skóry? - Ja widziałem Cyganów na Dębowej... - Ja widziałam murzyna w kościele ( czy udałoby ci się nawiązać z nim kontakt tak jak z innymi rówieśnikami?) –TAK... 2.Czy potrafilibyśmy zaprzyjaźnić się z człowiekiem o innym kolorze skóry niż nasz? - Miałem takiego kolegę – Cygana, który chodził ze mną do klasy, to taki zły nie był. Ale jak idą tacy co wybijają szyby i plują to ich nie lubimy. 3.Co to jest TOLERANCJA? - To jest to, że kogoś szanujemy jak siebie, lubimy się bardzo. - Zaprzyjaźniamy się z np. chorymi dziećmi, co sprawia, że stają się szczęśliwe. 4.Czy znacie osoby wyznające odmienną od waszej religię? - W naszej klasie mamy jedną koleżankę, - (A lubicie tę koleżankę?) - Niektórzy lubią, a niektórzy nie. Chłopcy jej nie lubią. Jeżeli bawią się to z innymi dziewczynami, a z nią nie. - ( Ale dlaczego nie chcą się z nią bawić? Dlatego, że koleżanka wyznaje inną religię, czy dlatego, że się z nimi pokłóciła?) - Pokłóciła się z nimi.

14 Wywiad z najmłodszymi mieszkańcami Kędzierzyna – Koźla
IV KLASA PODSTAWOWA 5.Czy jesteście tolerancyjni? - Kolega zaczął do mnie przeklinać – nie był tolerancyjny. 6.Czy Polacy są tolerancyjni? - Niektórzy tak, a niektórzy nie. Niektórzy są źli, a niektórzy są dobrzy. Nie można tak ooo:) powiedzieć, że wszyscy są tacy sami. Nie są tolerancyjni ci, którzy gwałcą, kradną, zabijają, a ci, którzy są spokojni, robią wszystko dla świata, pomagają biednym dzieciom to są tolerancyjni. 7. Co to jest KULTURA? - Kultura to znaczy, że człowiek się dobrze zachowuje, mówi „dzień dobry” i „ do widzenia”, jeśli się zetknie z drugim w wąskim korytarzu to mówi „przepraszam”, - Są różne kultury, KAŻDY NARÓD MA SWOJĄ KULTURĘ, 8.Jaka jest kultura Polaków? - Jak jedziemy do teatru to się nie je, siedzi się cicho i ogląda, - Ludzie z teatru mają ochotę żeby nas zaprosić. 9.Czy znacie jakiś cudzoziemców, którzy mieszkają na terenie naszego miasta? - To jest koleżanka mojej mamy, ona mieszka w INDII i mnie uczyła angielskiego, ma ciemny kolor skóry, jest bardzo fajna, gościnna, zachowuje się jak my, ma dziwne ubrania.

15 Wywiad z najmłodszymi mieszkańcami Kędzierzyna – Koźla
IV KLASA PODSTAWOWA - Ja mam kolegę z Meksyku, jest ANTYTERRORYSTĄ i chodzimy na KARATE, - Ja mam kolegę i ma ciemniejszą skórę, - Tego pana nie znam ale jak byłam na spacerze to miał czarną skórę i kręcone włosy. III KLASA PODSTAWOWA 1.Czy spotkaliście kiedyś człowieka o innym kolorze skóry? Co robił? Jak się zachowywał? - Ja spotkałem w kościele czarnego pana z synem, nic nie mówili, żadnych ust nie otwierali, tylko siedzieli z rękami złożonymi. 2.Czy tolerujemy osoby o innym kolorze skóry? - TAK... 3.Czy znacie osoby, które wyznają inną religię niż wy sami? - Mam koleżankę, mieszka na Leśnej, nie za bardzo się lubimy bo się pokłóciłyśmy kiedyś ale nie o religię, - Ja mam kolegę, którego rodzina nie chodzi do kościoła, on ucieka z religii, rodzice nie pozwolili mu POSTĘPIĆ do Pierwszej Komunii Św., potrafię się z nim zaprzyjaźnić, tylko czasem jest jakiś dziwny.

16 Wywiad z najmłodszymi mieszkańcami Kędzierzyna – Koźla
III KLASA PODSTAWOWA 4.Czy osoby z innych krajów, a mieszkające na naszym terenie mogą nauczyć nas czegoś nowego? - Tak, mogą pokazać nam coś nowego, czego my nie znamy. 5.Czy Polacy są tolerancyjni? - Czasami tak, czasami nie. Jak ktoś przezywa kogoś albo bije to go nie tolerujemy. 6.Czy spotkaliście się z objawami BRAKU TOLERANCJI w waszym środowisku? - Bo ja raz szłam z koleżanką, która tu jest i chłopiec PODESZEDŁ do mnie, włożył mnie do kałuży i kopnął mnie w kurtkę. 7.Co to jest KULTURA? - Uważam, że kultura to na przykład jak ktoś stoi obok mnie i nie słucha to jest niekulturalny. PRZEDSZKOLE 1.Czy widzieliście kiedyś osobę o innym kolorze skóry? - Mój kolega Dominik ma najbardziej żółtą skórę, mieszkają za ulicą, jedzie się prosto... ( Całe życie mieszka w Kędzierzynie z rodziną, czy przyjechał tu z innego kraju?) – Mieszka tu cały czas. ( To czemu ma żółtą skórę?) – Parę razy jeździł do Opola i wracał,

17 Wywiad z najmłodszymi mieszkańcami Kędzierzyna – Koźla
PRZEDSZKOLE - Moja mama chodzi na solarium i też ma inny kolor skóry, - Ja widziałam murzyna w książkach, - A ja w telewizji ( Co robił?) – On robił, że polował... - Jak byłem na wakacjach to widziałem murzyna ( Czy ludzie zwracali na niego uwagę?) – Wszyscy się na niego PATRZALI ( Traktowali go jak innych?) – No, traktowali go tak samo jak innych ludzi. 2.Czy znacie osoby, które mówią innym językiem niż my? - Dinozaur na sterowanie, którego dostałem na Gwiazdkę, - Moja mama mówi po włosku, nauczyła się, jeśli coś się pomyli to mówi z tego słownika, - Moja ciocia mówi po angielsku i mieszka w Anglii, - Moja ciocia i kuzynka mówią po niemiecku. ( Są Niemkami z pochodzenia?) – Nie, wyjechali tam i mają dom. 3.Co to jest TOLERANCJA? - że jest się dobrym, - że się częstuje, - że się toleruje ( Ale co się toleruje?) – Wszystkich się toleruje. Wywiad przeprowadziły: Aleksandra Blachucik, Natalia Jurzyk

18 Wywiad z najmłodszymi mieszkańcami Kędzierzyna – Koźla
Uczniowie klasy IV zmęczeni po zajęciach z nami Uczniowie klasy IV Uczniowie klasy pierwszej z uśmiechniętą Olą

19 Wywiad z najmłodszymi mieszkańcami Kędzierzyna – Koźla
Wnętrze przedszkola, w którym uczą się najinteligentniejsze przedszkolaki Kędzierzyna - Koźla 6-latki, których wiedza przerasta oczekiwania starszych Bardzo żywi uczniowie klasy trzeciej


Pobierz ppt "Z odmienności do jedności – szkoła tolerancji"

Podobne prezentacje


Reklamy Google