Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KOMUNIKACJA MIĘDZYLUDZKA MA NIEWĄTPLIWIE CHARAKTER SPOŁECZNY, DLATEGO MÓWIMY TAKŻE O KOMUNIKOWANIU SPOŁECZNYM. UCZESTNIKAMI KOMUNIKACJI SĄ CZŁONKOWIE RÓŻNYCH.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KOMUNIKACJA MIĘDZYLUDZKA MA NIEWĄTPLIWIE CHARAKTER SPOŁECZNY, DLATEGO MÓWIMY TAKŻE O KOMUNIKOWANIU SPOŁECZNYM. UCZESTNIKAMI KOMUNIKACJI SĄ CZŁONKOWIE RÓŻNYCH."— Zapis prezentacji:

1 KOMUNIKACJA MIĘDZYLUDZKA MA NIEWĄTPLIWIE CHARAKTER SPOŁECZNY, DLATEGO MÓWIMY TAKŻE O KOMUNIKOWANIU SPOŁECZNYM. UCZESTNIKAMI KOMUNIKACJI SĄ CZŁONKOWIE RÓŻNYCH GRUP SPOŁECZNYCH, DLATEGO MÓWIMY O KOMUNIKOWANIU SPOŁECZNYM JAKO O NAJSZERSZYM ZBIORZE PROCESÓW POROZUMIEWANIA SIĘ JEDNOSTEK I ZBIOROWOŚCI. PROCESY KOMUNIKACYJNE PRZEBIEGAJĄ NA RÓŻNYCH POZIOMACH W ZALEŻNOŚCI OD KONTEKSTU SPOŁECZNEGO. NAJNIŻSZYM POZIOMEM KOMUNIKOWANIA INTERPERSONALNEGO JEST KOMUNIKOWANIE DWÓCH JEDNOSTEK, KOLEJNYM KOMUNIKOWANIE W GRUPIE, NASTĘPNIE KOMUNIKOWANIE INSTYTUCJONALNE, JESZCZE WYŻEJ KOMUNIKOWANIE PUBLICZNE, W TYM TAKŻE KOMUNIKOWANIE O CHARAKTERZE POLITYCZNYM ORAZ NAJWYŻEJ ULOKOWANE CZYLI KOMUNIKOWANIE MASOWE. komunikacja

2 Definicja komunikacji Komunikacja -to proces mający na celu spowodowanie u odbiorcy informacji zmiany świadomości zamierzonej przez nadawcę. Na komunikację składają się następujące działania:procescelu -zakodowanie myśli przez nadawcę, -nadanie nośnika (fizyczne przekazanie go odbiorcy poprzez kanał - formalny lub nieformalny),nośnika -odebranie nośnika poprzez odbiorcę komunikatu -odtworzenie treści informacji (dekodowanie). -sprzężenie zwrotne Nadawca inicjuje komunikat przez zakodowanie pewnej myśli. Komunikat jest fizycznym wynikiem kodowania przez nadawcę. Komunikatem jest mowa, pismo, gestykulacja (np. ruch ramion). Kanał jest środkiem poprzez, który komunikat wędruje. Odbiorca jest adresatem komunikatu. Zanim jednak będzie mógł odebrać komunikat, symbole należy przełożyć na postać dla niego zrozumiałą. Tym etapem jest proces dekodowania.

3 Komunikacja niewerbalna istnieje już ponad milion lat. Jest więc znacznie starsza od mowy, powstałej prawdopodobnie w późnym plejstocenie, ok. 40000 lat temu. Ta pierwotna forma komunikacji jest jedynym środkiem porozumiewania się zwierząt, które za pomocą mimiki, postaw, gestów, pomrukiwań, warknięć itd. dobierają partnerów, ustalają hierarchię dominacji i współpracują w grupach. Podobne sygnały używane są przez ludzi i również w ich świecie spełniają one ogromną rolę. Bezsłowne komunikaty. Niestety komunikacja na odległość nie była możliwa gdyż nie można było ich dostrzec z daleka.

4 POWSTANIE PISMA Gdy na ziemi pojawili się pierwsi ludzie i nie potrafili mówić sposób ich porozumiewania się był inny niż współczesny. Powstanie pisma ułatwiło ludziom porozumiewanie się na odległość i zapisywanie swoich myśli. Ludzie na początku malowali rysunki, co wpłynęło na późniejszy rozwój pisma. Rozwinęły się takie rodzaje jak:  klinowe  egipskie  fenickie  greckie  łacińskie

5 Do czasów elektryczności.. 2400 p.n.e. - Kurierzy i poczta W połączeniu z technologią wytwarzania coraz to praktyczniejszych materiałów piśmienniczych – od tabliczek glinianych, poprzez papirusowe zwoje po papier, pismo umożliwiło także przysyłanie wiadomości na dalsze odległości. Specjaliści od szybkiego i pewnego dostarczania fizycznych wiadomości – kurierzy – z pewnością pojawili się wkrótce po wynalezieniu pisma. Najstarsze informacje o istniejącym systemie kurierskim pochodzą z Egiptu 2400 p.n.e

6 Wynalazek elektryczności oznaczał nowa erę w technikach komunikacji, tworząc możliwość prawie natychmiastowej (praktycznie z prędkością światła) komunikacji na dłuższe odległości. Pierwszy z elektrycznych wynalazków komunikacyjnych, telegraf, został zastosowany w 1838 r. w Anglii przez Sir Charlesa Wheatstone’a. W porównaniu z późniejszymi urządzeniami miał niską przepustowość danych (to właśnie w celu jej przyśpieszenia powstał kod Morse’a) i można go nazwać ‘nowym tam-tamem’, ale w swoim czasie był wspaniałym urządzeniem, jednym z tych które zmieniają świat.

7 Telefon- 1848 Telefon jest starszy od telegrafu tylko o dekadę – Antonio Meucci skonstruował pierwszy telefon w 1848. W latach 70. XIX wieku wynalazek ten spopularyzował Amerykanin Aleksander Bell, popularnie lecz błędnie uznawany za wynalazcę tego urządzenia. Meucii wytoczył proces o plagiat, przerwany jednak przez jego śmierć w 1896 roku. Faktycznie Bell dokonał pewnych ulepszeń w projektach Meucciego, Edisona i Gray’a, jednak jego największy nie pozostawiający żadnych wątpliwości wkład w rozwój komunikacji to stworzenie pierwszego komercyjnego systemu telefonu – prawdziwsze jest więc stwierdzenie, że Bell wynalazł nie telefon, ale firmę telekomunikacyjną.

8 Ojcem teorii, które doprowadziły do stworzenia radia był fizyk James Maxwell, którego praca dotycząca fal elektromagnetycznych została opublikowana w 1873 roku. Eksperymenty Heinricha Hertza z lat 1886- 1888 przetarły drogę wynalazcom radia. Wynalazcom – gdyż, choć pierwszy patent otrzymał w Wielkiej Brytanii w 1896 Guglielmo Marconi, pretendentem do tego miana był też Mikołaj Tesla, który otrzymał patent w USA w 1897, jednak stracił go w 1907 na rzecz Marconiego. Patent ten został mu przywrócony po jego śmierci w 1943 roku.

9 Kiedy wymyślono jak wytwarzać prąd, jak się okazało życie bez prądu dotychczas było życiem trudnym i niezwykle ograniczonym. Ludzie natychmiast zastosowali go w każdej dziedzinie życia codziennego. Dopiero w czasach kiedy wynaleziono komputery komunikacja rozwinęła się na wyższy szczebel. Od kiedy wymyślono komputery komunikacja na odległość stała się popularniejsza niż komunikacja bliska. Internet który powstał niedługo po wynalezieniu komputerów i dał nam ogromne możliwości… Coraz częściej zauważalna jest komunikacja na odległość, która powoli zastępuje spotykanie się z ludźmi.

10 Już pod koniec XIX wieku słowo to odnosiło się do mechanicznych urządzeń ułatwiających obliczenia (po raz pierwszy określenie to znajdujemy w Oxford Dictionary w 1897 roku). 35 35 Pierwsze komputery miały jednak istotne ograniczenie, gdyż dana maszyna mogła wykonywać tylko te konkretne i nieliczne operacje, do jakich została zaprojektowana od podstaw. Znacząca rewolucja w świecie komputerów nastąpiła w 1941 roku, gdy Konrad Zuse zbudował Z3 36, pierwszy komputer ‘kompletny’ w interpretacji Teorematu Turinga, czyli taki, który może wykonywać każde zaprogramowane mu zadanie. 36

11

12 Pierwsze eksperymenty z przesyłaniem obrazów na odległość są niewiele późniejsze od wynalazku radia – już w 1884 Paul Gottlieb Nipkow opatentował pierwszy system elektromechanicznego przesyłania obrazu Próby stworzenia funkcjonalnych sieci komputerowych nabrały tempa w latach 60., a ich najbardziej znaczącym osiągnięciem w tamtej dekadzie była sieć ARPANET w USA. Pierwsze połączenie pomiędzy komputerami w sieci ARPANET nastąpiło 21 listopada 1969 39. Od 1978 wszystkie komputery wyposażone w modemy mogły przesyłać między sobą dane przez linie telefoniczne, wykorzystując usługę Bulletin Board Services (BBS) 40. 1 stycznia 1983 ARPANET zaczął stosować protokoły TCP/IP i to zdarzenie uznaje się za moment jego transformacji w Internet. 39 40

13

14


Pobierz ppt "KOMUNIKACJA MIĘDZYLUDZKA MA NIEWĄTPLIWIE CHARAKTER SPOŁECZNY, DLATEGO MÓWIMY TAKŻE O KOMUNIKOWANIU SPOŁECZNYM. UCZESTNIKAMI KOMUNIKACJI SĄ CZŁONKOWIE RÓŻNYCH."

Podobne prezentacje


Reklamy Google