Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Komunikacja na przestrzeni wieków. Kiedy człowiek nie umiał mówić  To co, między innymi, różni człowieka od zwierzęcia to zdolność mowy. Ludzie mają.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Komunikacja na przestrzeni wieków. Kiedy człowiek nie umiał mówić  To co, między innymi, różni człowieka od zwierzęcia to zdolność mowy. Ludzie mają."— Zapis prezentacji:

1 Komunikacja na przestrzeni wieków

2 Kiedy człowiek nie umiał mówić  To co, między innymi, różni człowieka od zwierzęcia to zdolność mowy. Ludzie mają dużo lepiej rozwinięty mózg, co pozwoliło im na wynalezienie tego sposobu komunikacji. Jednak przed tym pierwotni porozumiewali się za pomocą gestów i prostych dźwięków a także sygnałów np. dymnych lub malowideł naskalnych. Za ich pomocą komunikowali się na najbardziej podstawowym poziomie podczas polowań, wojen między plemionami a także w codziennym życiu. Wynalezienie mowy było przełomem, ponieważ od tego czasu plemiona kreowały swój własny język a przez to tożsamość i jedność co dawało im przewagę np. w czasie niepokoju.

3 Malowidła naskalne

4 Od mowy do elektryczności  Pismo klinowe i hieroglify  Po wynalezieniu mowy życie pierwotnych ludzi dużo się ułatwiło, ale prawdziwa rewolucja nastąpiła kiedy ok. 3500 r. p.n.e. zostało wynalezione pismo. Odtąd informacje nie były już przekazywane słownie lecz pisemnie przez co pozostawały one w niezmienionej formie przez stulecia. Jako pierwsze uznaje się pismo Sumerów tzw. klinowe. Pisano na glinianych tabliczkach, które potem wypalano w piecach. Starożytni Egipcjanie wynaleźli inny rodzaj pisma – obrazkowy, hieroglificzny. Pisano na papirusach - papierze wyrabianym z trzciny rzecznej.

5

6 Alfabet  Kolejne mutacje alfabetu (m.in. fenicki – 1200 p.n.e) ewoluowały w kierunku włączenia samogłosek, co nastąpiło w alfabecie starogreckim (900 p.n.e), przodku alfabetów cywilizacji europejskiej. Kolejna wersje alfabetu z tej linii ewolucyjnej to alfabet etruski, a następnie alfabet rzymski (600 p.n.e.), z którego w prostej linii wywodzą się alfabety łacińskie, którymi się dziś posługujemy.  Alfabet rzymski składał się tylko z ‘dużych’ liter. W okresie średniowiecza alfabet łaciński wzbogacił się o małe litery, a także symbole ‘j’, ‘w’ i ‘u’. Różne lokalne języki dodawały także inne swoje litery do swoich wersji alfabetu – np. litery ‘ó’ czy ‘ś’ w alfabecie polskim.

7

8 Poczta  Termin "poczta" wywodzi sie od łacińskiej nazwy stacji wymiany koni (stworzonej w czasie Cesarstwa Rzymskiego) – mutatio postia. W wieku XVI zostaje zapożyczony do języka polskiego wyraz posta, który po polonizacji występuje w postaci poszta. Pierwsza w Polsce linia pocztowa utworzona w roku 1558 biegła do Włoch (z Krakowa przez Wiedeń). Organizację poczty w Polsce powierzono flolerenckiej rodzinie Monte Lupi de Mari. W 1569 roku przejęli oni administrację nad pocztą polską, która pozostała w rękach Montelupich (Wilczogórscy) do 1662 roku.łacińskiejCesarstwa Rzymskiego

9 Elektryczność  Już w starożytności uczeni zastanawiali się nad tym zjawiskiem. Obserwowali m.in. Przyciąganie fragmentów materiału do po potartego płótnem bursztynu. Dopiero w XVI wieku ludzie na nowo zaczęli interesować się elektrycznością. Tworzyli naukę, która wyjaśni to zjawisko, żeby pod koniec XVIII wieku powstało pojęcie prądu elektrycznego. Za największych uczonych, którzy badali prąd uznaje się Benjamina Franlkina, Thomasa Edisona czy Nikola Teslę. Zaczęto tworzyć kierunki na uniwersytetach traktujące o elektryczności i budować wynalazki, które bez prądy nie mogłyby działać.

10 Telegraf  Wynalazek elektryczności oznaczał nowa erę w technikach komunikacji, tworząc możliwość prawie natychmiastowej (praktycznie z prędkością światła) komunikacji na dłuższe odległości.  Pierwszy z elektrycznych wynalazków komunikacyjnych, telegraf, został zastosowany w 1838 r. w Anglii przez Sir Charlesa Wheatstone’a. W porównaniu z późniejszymi urządzeniami miał niską przepustowość danych (to właśnie w celu jej przyśpieszenia powstał kod Morse’a) i można go nazwać ‘nowym tam-tamem’, ale w swoim czasie był wspaniałym urządzeniem, jednym z tych które zmieniają świat.

11

12 Telefon  Telefon jest starszy od telegrafu tylko o dekadę – Antonio Meucci skonstruował pierwszy telefon w 1848. W latach 70. XIX wieku wynalazek ten spopularyzował Amerykanin Aleksander Bell, popularnie lecz błędnie uznawany za wynalazcę tego urządzenia. Meucii wytoczył proces o plagiat, przerwany jednak przez jego śmierć w 1896 roku. Faktycznie Bell dokonał pewnych ulepszeń w projektach Meucciego, Edisona i Gray’a, jednak jego największy nie pozostawiający żadnych wątpliwości wkład w rozwój komunikacji to stworzenie pierwszego komercyjnego systemu telefonu – prawdziwsze jest więc stwierdzenie, że Bell wynalazł nie telefon, ale firmę telekomunikacyjną.

13

14 Radio  Ojcem teorii, które doprowadziły do stworzenia radia był fizyk James Maxwell, którego praca dotycząca fal elektromagnetycznych została opublikowana w 1873 roku. Eksperymenty Heinricha Hertza z lat 1886-1888 przetarły drogę wynalazcom radia. Wynalazcom – gdyż, choć pierwszy patent otrzymał w Wielkiej Brytanii w 1896 Guglielmo Marconi, pretendentem do tego miana był też Mikołaj Tesla, który otrzymał patent w USA w 1897, jednak stracił go w 1907 na rzecz Marconiego. Patent ten został mu przywrócony po jego śmierci w 1943 roku. Pierwsza transmisja radiowa miała miejsce w 1906, gdy Guglielmo MarReginald Fessenden dokonał transmisji kolędy ‘Cicha noc’ z Brant Rock w USA.

15

16 Wynalezienie koputera  Już pod koniec XIX wieku słowo to odnosiło się do mechanicznych urządzeń ułatwiających obliczenia (po raz pierwszy określenie to znajdujemy w Oxford Dictionary w 1897 roku).  Pierwsze komputery miały jednak istotne ograniczenie, gdyż dana maszyna mogła wykonywać tylko te konkretne i nieliczne operacje, do jakich została zaprojektowana od podstaw. Znacząca rewolucja w świecie komputerów nastąpiła w 1941 roku, gdy Konrad Zuse zbudował Z3, pierwszy komputer ‘kompletny’ w interpretacji Teorematu Turinga, czyli taki, który może wykonywać każde zaprogramowane mu zadanie.

17 Znaczenie komputera  Od tej pory komputer umożliwiał coraz łatwiejszy dostęp, bardziej skomplikowane i szybkie operacje na informacji. Komputery bez wątpienia przyczyniły się do zwiększenia tempa postępu naukowego, jednak przez długi czas sposoby komunikacji używane przez komputer (karty perforowane, taśmy magnetyczne, wydruki) nie miały dużego znaczenia dla rozwoju technik komunikacji międzyludzkich.  Znaczenie komputerów dla komunikacji gwałtownie wzrosło w drugiej połowie dwudziestego wieku, wraz z rozwojem sieci komputerowych.

18

19 Telewizja  Pierwsza transmisja telewizji publicznej odbyła się w Nowym Jorku w 1927 roku. Pierwsza transmisja rozrywkowa ma miejsce w Wielkiej Brytanii w 1930 roku. Pierwsza transmisja międzykontynentalna na żywo to USA, 1957 rok. W tym także dziesięcioleciu telewizja zaczęła przekształcać się z czarno-białej w kolorową. W 1980, w niespełna wiek po patencie Nipkowa, 98% rodzin w USA dysponowało odbiornikiem telewizyjnym. Od lat 90. komputery osobiste są w stanie odtwarzać dźwięki oraz ruchome obrazy i transmitować je, wykorzystując sieć Internet.

20

21 Internet  Internet w połączeniu z funkcjonalnością komputera to kolejna rewolucja w technikach komunikacji. W połączeniu z Internetem i peryferiami komputerowymi, takimi jak drukarka, skaner, słuchawki i mikrofon, a także z rozwijanymi technologiami, takimi jak elektroniczny papier 41, komputer wkrótce może połączyć w sobie wszystkie zalety poprzednich sposobów komunikacji. Już dziś komputer internetowy przejął większość usług udostępnianych w poprzednich dekadach przez fax i videotext, praktycznie całkowicie wchłaniając dawne sieci, takie jak BBS. 41

22 Komunikacja w sieci  Lecz Internet to nie tylko największa biblioteka i skarbnica wiedzy. To także nowe, interaktywne metody komunikacji. E–mail jest nie tylko znacznie szybszy od zwykłej poczty, ale także o wiele łatwiejszy do zarchiwizowania i późniejszego sortowania. Internet to ogromna oszczędność czasu – informacje są dostępne natychmiast, znika konieczność oczekiwania na fizyczne doręczenie poczty czy podróży do sklepu lub biblioteki.

23  Być może jednak największym osiągnięciem Internetu było umożliwienie nieograniczonej – liczbowo i przestrzennie – grupie ludzi natychmiastową komunikację z równoczesnym uniknięciem chaosu informacyjnego. Usenet i fora dyskusyjne mogą przyjąć praktycznie nieograniczoną liczbę informacji (e-maili, postów) w każdej sekundzie, które trafiają do właściwych hierarchicznie uporządkowanych kategorii. W ten sposób w danej dyskusji, badaniach, projekcie, itp. może równocześnie uczestniczyć i komunikować się z sobą dowolnie duża i rozproszona grupa ludzi, która nie mogłaby tego nigdy zrobić, wykorzystując tradycyjne środki komunikacji, takie jak poczta czy konferencja.

24 Portale społecznościowe

25

26 Google  Google Inc. została założona w 1998 roku przez dwóch doktorantów Uniwersytetu Stanforda, Amerykanina Larry'ego Page'a i Rosjanina Siergieja Brina. Opracowali oni nowatorską metodę analizy powiązań hipertekstowych - algorytm BackRub, potem przemianowany na PageRank - którą wykorzystali w swoim prototypie wyszukiwarki internetowej. Przedsiębiorstwo przetrwało załamanie rynku dot-comów i rozwijało się od tego czasu dzięki wsparciu prywatnych inwestorów; w roku 2004 spółka weszła na amerykańską giełdę, i od tej chwili doszło do znacznego przyspieszenia jej ekspansji, zakupu serwisów YouTube, Writely i przejęcia kilku innych mniejszych przedsiębiorstw.Uniwersytetu StanfordaLarry'ego Page'aSiergieja BrinahipertekstowychPageRankzałamanie rynku dot-comówYouTubeWritely

27 Google dziś  Obecnie Google zatrudnia ponad 54 000 pracowników w kilkunastu krajach, wykazuje przychody na poziomie 10 miliardów i zyski rzędu 3 miliardów dolarów rocznie. Już w ciągu pierwszych czterech lat działalności sprzedaż została zwiększona z początkowych 200 tys. do 1,5 miliarda dolarów. Korporacja znana jest ze swobodnego klimatu pracy, nietypowych przywilejów dla pracowników oraz zasady biznesowej don't be evil ("nie czyń złego" / "nie bądź zły"). W rankingu magazynu Fortune, Spółka zajmuje obecnie czwarte miejsce wśród najlepszych pracodawców [5Fortune [5

28


Pobierz ppt "Komunikacja na przestrzeni wieków. Kiedy człowiek nie umiał mówić  To co, między innymi, różni człowieka od zwierzęcia to zdolność mowy. Ludzie mają."

Podobne prezentacje


Reklamy Google