Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prowadzona była na Płw. Apenińskim, Iberyjskim, na Sycylii i w Afryce Północnej. Pretekstem do wojny było zaatakowanie przez Kartagińczyków Saguntu, sprzymierzonego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prowadzona była na Płw. Apenińskim, Iberyjskim, na Sycylii i w Afryce Północnej. Pretekstem do wojny było zaatakowanie przez Kartagińczyków Saguntu, sprzymierzonego."— Zapis prezentacji:

1

2 Prowadzona była na Płw. Apenińskim, Iberyjskim, na Sycylii i w Afryce Północnej. Pretekstem do wojny było zaatakowanie przez Kartagińczyków Saguntu, sprzymierzonego z Rzymem na obecnym wybrzeżu katalońskim.

3 Ur. 247 p.n.e., Zm. 183 p.n.e. poprzez samobójstwo - syn Hamilkara Barkasa, dowódca wojsk antycznej Kartaginy.

4

5 Po zajęciu Saguntu Hannibal wyruszył przez Alpy z 60-tysięczną armią na Rzym. -W listopadzie 218 p.n.e. pokonał Rzymian w bitwie nad rzeką Ticinius. -Nad rzeką Trebią. -Pod Kannami 2 sierpnia 216 p.n.e. gdzie pokonał 60 tys. wojsk rzymskich mając 6 razy mniejsze straty.

6 Pierwsze w historii! W bitwie pod Kannami po raz pierwszy w historii w pełni otoczono przeciwników tworząc pierścień okalający wrogów.

7 Kartagińska armia składała się głównie z najemników fenickich. Lekka piechota uzbrojona była w włócznie, krótki miecz. Ochraniała się brązową tarczą.

8 Szyk Bojowy Kartagińczyków był podobny do greckiej falangi.

9 Legioniści (ciężka piechota) Na początku ataku lub obrony rzucała oszczepami. Potem chwytała za krótki żelazny miecz. Tarcze były prostokątne. Zbroja z żelaznych płyt.

10 Najpopularniejszym szykiem legionów był żółw.

11 W roku 215 p.n.e. Hannibal zawarł z Macedonią traktat kartagińsko-macedoński. Na jego mocy miał dostać wsparcie na wypadek potrzeb.

12 Sytuacja Rzymu stała się groźna większość królestw i plemion przyłączyło się do Hannibala.

13 Rzym, nie mogąc pokonać Hannibala, postanowił uderzyć w Hiszpanie i na Sycylię pod wodzą Scypiona. Ekspansja udała się.

14 W 202 r. p. n. e. Rzym Wygrał z Hannibalem w bitwie pod Zamą. Rok później podpisano porozumienie.

15


Pobierz ppt "Prowadzona była na Płw. Apenińskim, Iberyjskim, na Sycylii i w Afryce Północnej. Pretekstem do wojny było zaatakowanie przez Kartagińczyków Saguntu, sprzymierzonego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google