Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie"— Zapis prezentacji:

1 Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie
Julia Czerwińska Zofia Osińska

2 Czy wiesz, czym jest muzeum?
Muzeum to instytucja mająca na celu zbieranie różnych przedmiotów, m. in. dzieł sztuki. Słynne muzea antyczne założył Ptolemeusz I Soter – mieściło zbiory przyrodnicze, obserwatorium, bibliotekę. Zamiłowanie do tworzenia kolekcji (nie nazwane jeszcze muzeum) pojawiło się w późnym średniowieczu i w czasach Odrodzenia, często były to zbiory królewskie, które dały początek najsłynniejszym muzeom europejskim.

3 Lokalizacja Adres muzeum:
ul. Freta Warszawa tel fax  

4 Historia muzeum Marii Skłodowskiej-Curie
Idea utworzenia w Warszawie biograficznego Muzeum dwukrotnej Noblistki, polskiej i francuskiej uczonej, Marii Sklodowskiej-Curie powstała jeszcze przed II wojna światową. W latach trzydziestych siostry uczonej, Helena Szalay i Bronisława Dluska gromadziły pamiątki rodzinne dotyczące zarówno Marii, jak i całej rodziny. Były to m.in. korespondencja, dokumenty, rzeczy osobiste, meble, zdjęcia.

5 Zamierzano utworzyć Muzeum uczonej w Instytucie Radowym przy ul
Zamierzano utworzyć Muzeum uczonej w Instytucie Radowym przy ul. Wawelskiej 15 w Warszawie. Miejsce to najbardziej się do tego nadawało biorąc pod uwagę jak bardzo leżało Marii na sercu wybudowanie w jej rodzinnym mieście placówki bliźniaczej do tej, w której sama pracowała. Jej słowa ”… Moim najgorętszym życzeniem jest powstanie Instytutu Radowego w Warszawie…” są tego wyraźnym dowodem. Zamysł gromadzenia i opracowywania pamiątek po Marii Skłodowskiej-Curie bardzo gorąco popierał ówczesny dyrektor Muzeum Narodowego, prof. Stanisław Lorentz. Niestety, jak się niedługo okazało wszystkie te cenne eksponaty miały ulec zniszczeniu po wybuchu Powstania Warszawskiego.

6 W 1938 roku ukazało się pierwsze polskie wydanie książki Ewy Curie pt
W 1938 roku ukazało się pierwsze polskie wydanie książki Ewy Curie pt.” Maria Curie”. Stanowi ona dziś nieoceniony zbiór listów, wierszy, informacji. Nieoceniony gdyż większość z zamieszczonych przez autorkę listów spłonęła. 

7 Kształt architektoniczny budynku zbudowanego w latach dla jednego ze znanych warszawskich bankierów- Łyszkiewicza, nadal mu architekt Franciszek Zug. Różnił się on nieco od czasów późniejszych i współczesnych . W latach trzydziestych dobudowano trzecią kondygnację, która zawaliła się powodując konieczność kolejnej przebudowy. Na fotografii z końca XIX wieku, z lat trzydziestych XX wieku, a także z okresu po Powstaniu Warszawskim widać wyraźnie bramę, która prowadziła w głąb budynku, dalej schodami na piętro do pensji lub też na podwórze, gdzie znajdowała się oficyna, w której prawdopodobnie przez pewien czas mieszkali Państwo Skłodowscy i gdzie przyszła na świat Maria.

8

9 W rok po jej urodzeniu rodzina przeniosła się na ul
W rok po jej urodzeniu rodzina przeniosła się na ul. Nowolipki, Bronisława zrezygnowała wówczas z prowadzenia pensji, a Władysław został podinspektorem w Rządowym Gimnazjum Męskim. Pomimo tego, że mała Maria mieszkała na Freta tylko rok, latach trzydziestych wmurowano tu tablicę pamiątkową informującą o miejscu jej urodzenia i dokonaniach.

10 Po zakończeniu wojny budynek odbudowano w latach pięćdziesiątych, spełniał on różne funkcje m.in. przekazano go na potrzeby Związku Nauczycielstwa Polskiego, mieścił się Instytut Marksizmu i Leninizmu. W roku 1954 podczas odbywającej się w Warszawie sesji z okazji 20 rocznicy śmierci Marii Skłodowskiej-Curie otwarto tu Dom Pracownika Nauki. Temu wydarzeniu towarzyszyła wystawa poświęcona uczonej. Na uroczystościach obecna była córka Irena Joliot-Curie z mężem Fryderykiem. Pamiątki i eksponaty zgromadzone na te wystawę , po jej zakończeniu gromadzono w Muzeum Techniki.

11

12 Nie jest oficjalnie potwierdzony fakt, że już wówczas istniało jej Muzeum, choć w wielu artykułach np. w wydawnictwie Nauka Polska z 1954 roku znajduje się zdjęcie budynku z podpisem „Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie”. Uważa się jednak, że Muzeum nasze powstało dopiero w roku, w setną rocznicę urodzin uczonej, kiedy to dzięki staraniom ówczesnego prezesa Polskiego Towarzystwa Chemicznego, profesora Józefa Hurwica (mieszkającego i pracującego we Francji) przekazano budynek przy ul. Freta 16 dla Muzeum uczonej. Według Pana profesora wszelkie decyzje przekazywano wówczas telefonicznie, nie potwierdzając ich żadnymi dokumentami. Na uroczystość otwarcia Muzeum, w roku przyjechała młodsza córka uczonej, Ewa Curie z mężem, starsza, Irena już wówczas nie żyła. Od tego czasu mieści się tu również Polskie Towarzystwo Chemiczne, przy którym działa Muzeum, a którego Maria Skłodowska- Curie była członkiem honorowym.

13 Godziny otwarcia i adres muzeum
Muzeum jest czynne: poniedziałek nieczynne wtorek  środa, czwartek, piątek  sobota  niedziela 

14 Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie
Obecny wygląd muzeum

15

16 Źródła


Pobierz ppt "Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google