Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Julia Czerwińska Zofia Osińska. Muzeum to instytucja mająca na celu zbieranie różnych przedmiotów, m. in. dzieł sztuki. Słynne muzea antyczne założył.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Julia Czerwińska Zofia Osińska. Muzeum to instytucja mająca na celu zbieranie różnych przedmiotów, m. in. dzieł sztuki. Słynne muzea antyczne założył."— Zapis prezentacji:

1 Julia Czerwińska Zofia Osińska

2 Muzeum to instytucja mająca na celu zbieranie różnych przedmiotów, m. in. dzieł sztuki. Słynne muzea antyczne założył Ptolemeusz I Soter – mieściło zbiory przyrodnicze, obserwatorium, bibliotekę. Zamiłowanie do tworzenia kolekcji (nie nazwane jeszcze muzeum) pojawiło się w późnym średniowieczu i w czasach Odrodzenia, często były to zbiory królewskie, które dały początek najsłynniejszym muzeom europejskim.

3 Adres muzeum: ul. Freta 16 00-227 Warszawa tel. +48 22 831 80 92 fax.+48 22 831 13 04 email: muzeum.msc@neostrada.pl

4 Idea utworzenia w Warszawie biograficznego Muzeum dwukrotnej Noblistki, polskiej i francuskiej uczonej, Marii Sklodowskiej-Curie powstała jeszcze przed II wojna światową. W latach trzydziestych siostry uczonej, Helena Szalay i Bronisława Dluska gromadziły pamiątki rodzinne dotyczące zarówno Marii, jak i całej rodziny. Były to m.in. korespondencja, dokumenty, rzeczy osobiste, meble, zdjęcia.

5 Zamierzano utworzyć Muzeum uczonej w Instytucie Radowym przy ul. Wawelskiej 15 w Warszawie. Miejsce to najbardziej się do tego nadawało biorąc pod uwagę jak bardzo leżało Marii na sercu wybudowanie w jej rodzinnym mieście placówki bliźniaczej do tej, w której sama pracowała. Jej słowa ”… Moim najgorętszym życzeniem jest powstanie Instytutu Radowego w Warszawie…” są tego wyraźnym dowodem. Zamysł gromadzenia i opracowywania pamiątek po Marii Skłodowskiej-Curie bardzo gorąco popierał ówczesny dyrektor Muzeum Narodowego, prof. Stanisław Lorentz. Niestety, jak się niedługo okazało wszystkie te cenne eksponaty miały ulec zniszczeniu po wybuchu Powstania Warszawskiego.

6 W 1938 roku ukazało się pierwsze polskie wydanie książki Ewy Curie pt.” Maria Curie”. Stanowi ona dziś nieoceniony zbiór listów, wierszy, informacji. Nieoceniony gdyż większość z zamieszczonych przez autorkę listów spłonęła.

7 Kształt architektoniczny budynku zbudowanego w latach 1782-1787 dla jednego ze znanych warszawskich bankierów- Łyszkiewicza, nadal mu architekt Franciszek Zug. Różnił się on nieco od czasów późniejszych i współczesnych. W latach trzydziestych dobudowano trzecią kondygnację, która zawaliła się powodując konieczność kolejnej przebudowy. Na fotografii z końca XIX wieku, z lat trzydziestych XX wieku, a także z okresu po Powstaniu Warszawskim widać wyraźnie bramę, która prowadziła w głąb budynku, dalej schodami na piętro do pensji lub też na podwórze, gdzie znajdowała się oficyna, w której prawdopodobnie przez pewien czas mieszkali Państwo Skłodowscy i gdzie przyszła na świat Maria.

8

9 W rok po jej urodzeniu rodzina przeniosła się na ul. Nowolipki, Bronisława zrezygnowała wówczas z prowadzenia pensji, a Władysław został podinspektorem w Rządowym Gimnazjum Męskim. Pomimo tego, że mała Maria mieszkała na Freta tylko rok, latach trzydziestych wmurowano tu tablicę pamiątkową informującą o miejscu jej urodzenia i dokonaniach.

10 Po zakończeniu wojny budynek odbudowano w latach pięćdziesiątych, spełniał on różne funkcje m.in. przekazano go na potrzeby Związku Nauczycielstwa Polskiego, mieścił się Instytut Marksizmu i Leninizmu. W roku 1954 podczas odbywającej się w Warszawie sesji z okazji 20 rocznicy śmierci Marii Skłodowskiej-Curie otwarto tu Dom Pracownika Nauki. Temu wydarzeniu towarzyszyła wystawa poświęcona uczonej. Na uroczystościach obecna była córka Irena Joliot-Curie z mężem Fryderykiem. Pamiątki i eksponaty zgromadzone na te wystawę, po jej zakończeniu gromadzono w Muzeum Techniki.

11

12 Nie jest oficjalnie potwierdzony fakt, że już wówczas istniało jej Muzeum, choć w wielu artykułach np. w wydawnictwie Nauka Polska z 1954 roku znajduje się zdjęcie budynku z podpisem „Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie”. Uważa się jednak, że Muzeum nasze powstało dopiero w 1967 roku, w setną rocznicę urodzin uczonej, kiedy to dzięki staraniom ówczesnego prezesa Polskiego Towarzystwa Chemicznego, profesora Józefa Hurwica (mieszkającego i pracującego we Francji) przekazano budynek przy ul. Freta 16 dla Muzeum uczonej. Według Pana profesora wszelkie decyzje przekazywano wówczas telefonicznie, nie potwierdzając ich żadnymi dokumentami. Na uroczystość otwarcia Muzeum, w 1967 roku przyjechała młodsza córka uczonej, Ewa Curie z mężem, starsza, Irena już wówczas nie żyła. Od tego czasu mieści się tu również Polskie Towarzystwo Chemiczne, przy którym działa Muzeum, a którego Maria Skłodowska- Curie była członkiem honorowym.

13 Muzeum jest czynne: poniedziałek nieczynne wtorek 8.30 - 16.00 środa, czwartek, piątek 9.30 - 16.00 sobota 10.00 - 16.00 niedziela 10.00 - 15.00

14 Obecny wygląd muzeum

15

16  http://www.dziennikpolski24.pl/files/arti cles/lightbox/9936d400e4bdd87e5c949d b259b83c34_1297849729.jpg http://www.dziennikpolski24.pl/files/arti cles/lightbox/9936d400e4bdd87e5c949d b259b83c34_1297849729.jpg  http://muzeum-msc.pl/ http://muzeum-msc.pl/  http://portalwiedzy.onet.pl/20627,,,,muz eum,haslo.html http://portalwiedzy.onet.pl/20627,,,,muz eum,haslo.html  http://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_M arii_Sk%C5%82odowskiej- Curie_w_Warszawie http://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_M arii_Sk%C5%82odowskiej- Curie_w_Warszawie


Pobierz ppt "Julia Czerwińska Zofia Osińska. Muzeum to instytucja mająca na celu zbieranie różnych przedmiotów, m. in. dzieł sztuki. Słynne muzea antyczne założył."

Podobne prezentacje


Reklamy Google