Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wszystko co warto wiedzieć!!!!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wszystko co warto wiedzieć!!!!"— Zapis prezentacji:

1 Wszystko co warto wiedzieć!!!!
BIOS: Wszystko co warto wiedzieć!!!!

2 INFORMACJE : BIOS to fundament każdego komputera klasy PC. Pierwszy dochodzi do głosu po włączeniu peceta. Aby mógł być obecny w systemie już we wstępnej fazie rozruchu, mieści się w układzie pamięciowym ROM na płycie głównej. W ramach procedury POST ( Power On Self Test )dokonuje wstępnych oględzin zainstalowanych podzespołów sprzętowych, inicjuje je i sprawdza podstawową zdolność funkcjonowania. Następnie zaczyna działać procedura BIOS-u zwana bootstrap - loaderem, sprawdzając kolejno wszystkie napędy w poszukiwaniu sektora startowego, startowego którego da się wczytać system operacyjny. Kolejność badania napędów jest ustalana przez użytkownika. Do zadań BIOS-u należy ponadto udostępnianie systemowi operacyjnemu i jego aplikacjom odpowiednich procedur ( tzn. przerwań ), aby mogły się odwoływać do podzespołów sprzętowych. Korzystają z tego m.in. DOS i programy diagnostyczne. Wszystkie wersje środowiska Windows od wersji 95 wyposażono sterowniki nawiązujące bezpośredni kontakt ze sprzętem.

3 KONFIGURACJA : Aby dostać się do programu konfiguracyjnego, trzeba zaraz po włączeniu peceta nacisnąć określony klawisz, zazwyczaj [Del], [F1], [F2], [F10] lub kombinacje [Ctrl Alt Esc]. Na ekranie startowym powinien się pojawić stosowny komunikat. Parametry BIOS-u pozwalają zmieniać różne ustawienia- począwszy od najprostszych, takich jak tryb transmisji portu szeregowego, skończywszy na bardzo interesujących. Na przykład ustawienie zbyt wysokiego napięcia zasilającego procesor, a także zmiany w geometrii twardego dysku mogą mieć opłakane skutki. Jednocześnie w niejednym komputerze drzemią niespodziewane zapasy wydajności, które można wykorzystać tylko za pomocą BIOS-u. W ten sposób zyskasz większą wydajność, nie inwestując ani grosza. W poniższym materiale pokazujemy, jak optymalnie skonfigurować BIOS, by komputer działał wydajnie i przede wszystkim stabilnie.

4 BIOS NA DYSKU : Zanim twardy dysk może podjąć działalność w systemie, BIOS musi znać jego parametry techniczne. Jeśli ten warunek zostanie spełniony, użytkownik może podzielić dysk na partycje, sformatować go i używać do gromadzenia plików. Do każdego z dwóch kontrolerów EIDE można podłączyć maksymalnie po dwa dyski EIDE, Każdy z nich jest wyposażony w 40-żyłową wstęgę do podłączenia dysków. Jeden z dysków na wstędze musi być zdefiniowany jako nadrzędny, drugi zaś jako podrzędny (ustawia się to zworkami na tylnej ścianie dysku).Stosownie do tego parametry dysków EIDE figurują w BIOS-ie zazwyczaj jako parametry Primary Master, Primary Slave, Secondary Master, Secondary Slave. Mogą być umieszczone w menu Standard CMOS Setup, Standard CMOS Features lub Main. Najprostszy sposób konfigurowania dysku polega na ustawieniu opcji Auto w polach Type ( także w polach Mode, Access Mode lub Translation Mode – jeśli takie są). Jeżeli parametr Mode nie oferuje konfiguracji automatycznej, wybierz w nim opcję LBA. Podczas uruchamiania systemu BIOS szybko i niezawodnie pobierze z dysków informacje potrzebne do prawidłowego skonfigurowania, dlatego nie opłaca się definiować ręcznie wszystkich parametrów. Jeśli uważasz, że sprawdzenie dysków trwa zbyt długo, ustaw niezajęte kanały EIDE na None. Komputer może się uruchamiać trochę szybciej, gdy zrezygnujesz z każdorazowego wykrywania twardych dysków. Wówczas musiałbyś wstukać ręcznie liczbę cylindrów, głowic i sektorów. Prawie każdy BIOS udostępnia funkcję IDE HDD Auto Detection lud Enter to autodetect, która Cię w tym wyręczy. Znajduje się zazwyczaj w sąsiedztwie pozostałych parametrów dyskowych, a niekiedy ma do dyspozycji oddzielne menu. Podczas uruchamiania uważnie obserwuj ekran startowy. Większość BIOS-ów wyświetla na nim listę dysków wraz z ich pojemnościami. Jeżeli podana pojemność jednego z dysków nie zgadza się z rzeczywistą ( dotyczy to przede wszystkim pojemności 504 MB,8 GB, 32 GB i 128 GB), masz do czynienia ze starym BIOS-em. Rozwiązaniem może być jego aktualizacja. Jeżeli w pececie jest zainstalowana nagrywarka EIDE, wybierz odpowiedni typ napędu w polu Type ( jeśli go brakuje, ustaw None

5 Autorzy: Patrycja Gawrysiuk Joanna Chorążyczewska


Pobierz ppt "Wszystko co warto wiedzieć!!!!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google