Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rodzaje pamięci komputerowej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rodzaje pamięci komputerowej"— Zapis prezentacji:

1 Rodzaje pamięci komputerowej
Informatyka Rodzaje pamięci komputerowej

2 Cele lekcji Podczas tej lekcji nauczysz się:
jaki jest podział pamięci komputerowych; co to jest bit, bajt, kilobajt, megabajt, gigabajt; co to jest pamięć wewnętrzna; co to jest pamięć zewnętrzna. Wiedza Uczeń potrafi: wymienić typy pamięci komputerowej; dokonać podziału pamięci komputerowych; wymienić podstawowe jednostki pamięci. Umiejętności określić umiejscowienie pamięci ROM i RAM; wskazać położenie dysku twardego i napędów płyt CD i dyskietek; klasyfikować podstawowe typy pamięci; porównać pojemności poszczególnych pamięci zewnętrznych.

3 Przegląd zagadnień Rodzaje pamięci komputera.
Do czego potrzebna jest komputerowi pamięć? Pamięć wewnętrzna – operacyjna. Pamięć zewnętrzna – masowa. Pojemności pamięci komputerowych.

4 Podział pamięci komputerowych
Komputer podczas pracy wykorzystuje pamięć do przechowywania danych lub uruchamiania programów. Wyróżniamy dwa rodzaje pamięci komputerowej: wewnętrzną i zewnętrzną, nazywaną inaczej masową.

5 Pamięć wewnętrzna Nazwa pamięć wewnętrzna jest trochę myląca. Uściślając, mamy na myśli pamięć, z której korzysta procesor komputera – RAM.

6 Pamięć wewnętrzna Pamięć RAM (Random Access Memory), czyli pamięć o swobodnym dostępie. Działa TYLKO wtedy, kiedy komputer jest włączony. Jest to pamięć umożliwiająca odczyt i zapis danych.

7 Pamięć wewnętrzna Istnieje kilka typów pamięci RAM: DIP, SIPP, SIMM, DIMM SDR (stosowane w komputerach starszego typu) oraz DIMM DDR i DDR2 (stosowane[J1]  obecnie).  [J1]Czuytam DIp, dedeer

8 Pamięć zewnętrzna - masowa
Pamięć zewnętrzna, a dokładniej – masowa służy do gromadzenia informacji. Pozwala zapisać efekty swojej pracy, jest też niezbędna np. do uruchamiania. systemu operacyjnego lub jako nośnik dla danych.

9 Pamięć zewnętrzna - masowa
Podstawowym typem pamięci masowej jest dysk twardy.

10 Pamięć zewnętrzna - masowa
Płyty CD/DVD stosuje się do rozpowszechniania muzyki i filmów, a w informatyce wykorzystywane są do przechowywania programów. Nagrywalne płyty CD/DVD pozwalają użytkownikowi komputera na samodzielne gromadzenia różnego rodzaju informacji.

11 Pamięć zewnętrzna - masowa
Coraz rzadziej stosowanym rodzajem pamięci zewnętrznej są dyskietki.

12 Pamięć zewnętrzna - masowa
PenDrive jest małym, wygodnym urządzeniem do przechowywania i przenoszenia danych.

13 Bity, bajty, kilobajty… Najmniejszą jednostką pamięci jest bit. Najczęściej jednak pojemność pamięci komputera określa się, używając wielokrotności podstawowej jednostki pamięci, czyli bajta. Bit – najmniejsza jednostka informacji mogąca przyjąć wartość 0 lub 1. Bajt to osiem bitów. Trzeba jednak robić jedno założenie, że 1440 kB to ok. 500 stron tekstu komputerowego (napisany w notatniku) Przykład funkcjonalny kalkulatora służącego do przeliczania – pod adresem:

14 Do czego potrzebna jest komputerowi pamięć?
Aby lepiej zrozumieć rolę poszczególnych rodzajów pamięci w komputerze, najlepiej porównać je do znanych sytuacji z Twojego otoczenia. Porównajmy komputer do lekcji.

15 Sala lekcyjna jako komputer
W każdej sali lekcyjnej występuje kilka stałych elementów, są to: - tablica i stoliki z krzesłami, - tablice/mapy/schematy na ścianach, - podręczniki i zeszyty na stolikach. Oczywiście, lekcja byłaby niemożliwa bez nauczyciela i uczniów.

16 Nauczyciel i tablica jako procesor i pamięć RAM
Wyobraź sobie, że nauczyciel w naszym klasowym komputerze pełni rolę procesora, a tablica to pamięć RAM. Nauczyciel korzysta z tablicy – pisze po niej, np. wykonując obliczenia. Podobnie procesor wykorzystuje pamięć RAM.

17 Zeszyty i książki jako pamięć zewnętrzna

18 Koniec lekcji – koniec pracy komputera
Po zakończonej lekcji nauczyciel czyści tablicę – usuwa z niej informacje. Jeżeli uczeń czegoś nie zapisał, to nie może uzupełnić braków. Podobnie jest z komputerem, jego wyłączenie kasuje zawartość pamięci RAM.

19 Zeszyty i notatniki jako dysk twardy
Zeszyt czy notatnik porównamy do dysku twardego – uczeń samodzielnie może wpływać na jego zawartość, dowolnie zapisywać i wymazywać (skreślać) informacje. Pojemność dysku może być ogromna, biorąc pod uwagę możliwość dokładania kolejnych zeszytów.

20 Książki, atlasy, encyklopedie jako płyty CD/DVD
Dla odmiany książki, atlasy, encyklopedie itp. zawierają treści, których nikt nie może zmieniać. Podobnie jest w przypadku srebrnych płyt CD i DVD – ich zawartość jest stała, niezmienna.

21 Pamięć wewnętrzna – operacyjna
Pamięć ROM (Read Only Memory) zawiera wpisany na stałe program BIOS niezbędny do uruchomienia i pracy komputera.

22 Pamięć wewnętrzna – operacyjna
Z pamięci RAM korzysta procesor. Jej zawartość ulega skasowaniu po wyłączeniu komputera.

23 Pamięć zewnętrzna – masowa
Najważniejszą częścią komputera jest płyta główna. To do niej są podłączone urządzenia będące określane jako pamięci zewnętrzne. Nazwa ta jest myląca – lepszym określeniem jest pamięci masowe. Najważniejsze z nich to: dysk twardy, stacja do odczytu dyskietek oraz napęd do odczytu płyt CD/DVD.Dysk twardy (hard disc drive) jest najważniejszą pamięcią masową komputera. Jego pojemność określana jest w gigabajtach.

24 Pamięć zewnętrzna – masowa
Stacja dyskietek (floppy disc drive) oraz dyskietki to jeden z najdłużej stosowanych (od 1971 roku) typów pamięci masowej. Ciągle jeszcze (chociaż coraz rzadziej) stosowane są dyskietki HD 3,5 cala o pojemności 1,44 megabajta. Ta pojemność pozwala na zapisanie około pięciuset stron tekstu (czyli jednej ryzy papieru). Dyskietki są stosunkowo zawodnym nośnikiem danych.

25 Pamięć zewnętrzna – masowa
Współczesny komputer nie może obejść się bez odtwarzacza płyt CD/DVD. Czasami wyposaża się komputer w dwa napędy, z czego jeden pełni funkcję nagrywarki płyt. Zwykła płyta CD może pomieścić do 700 MB danych. Pojemność dysków DVD mierzy się w gigabajtach. Nagrywalna płyta CD ma pojemność od 700 do 870 MB Nagrywana płyta DVD może pomieścić około 4,7–9,4 GB

26 Pamięć zewnętrzna – masowa
Jedną z pamięci zewnętrznych najnowszej generacji jest PenDrive. To niewielkie urządzenie podłącza się do gniazda USB komputera, a w systemie jest widoczne jako przenośny dysk. Jej pojemność jest bardzo różnorodna – od 64 MB do nawet 4 GB.

27 Pojemności pamięci komputerowych
Jedna dyskietka 1,44 MB – to około 500 stron kartek Jedna płyta CD – to 468 dyskietek Jedna płyta DVD – to 6 płyt CD

28 Podsumowanie Rodzaje pamięci komputera.
Do czego potrzebna jest komputerowi pamięć? Pamięć wewnętrzna – operacyjna. Pamięć zewnętrzna – masowa. Pojemności pamięci komputerowych.


Pobierz ppt "Rodzaje pamięci komputerowej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google