Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PATRON NASZEJ SZKOŁY Ksiądz Jan Twardowski (1915 – 2006)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PATRON NASZEJ SZKOŁY Ksiądz Jan Twardowski (1915 – 2006)"— Zapis prezentacji:

1 PATRON NASZEJ SZKOŁY Ksiądz Jan Twardowski (1915 – 2006)

2 22 marca 2003 roku zapisał się w historii naszej szkoły – jako dzień nadania jej imienia Księdza Jana Twardowskiego

3

4

5

6 Życiorys Ksiądz Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie. W okresie gimnazjalnym współredagował międzyszkolne pismo "Kuźnia Młodych”. Na łamach tej gazetki miał miejsce jego debiut poetycki. Maturę zdał w 1936, a rok później ukazał się pierwszy tomik jego wierszy pt. "Powrót Andersena", w tym samym roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie II wojny światowej, podczas której zaginął cały jego wcześniejszy dorobek poetycki, był żołnierzem Armii Krajowej, uczestniczył w powstaniu warszawskim. W czasie powstania został ciężko ranny i to właśnie wtedy zrodziła się myśl – wstąpienia do tajnego seminarium.

7 W trakcie wojny w roku 1945 zaczął naukę w tajnym Seminarium Duchownym w Warszawie. 4 lipca 1948 roku przyjął święcenia kapłańskie. Zajął się nauczaniem religii w szkole specjalnej w Żbikowie. Przez wiele lat był rektorem kościoła sióstr Wizytek w Warszawie, gdzie głosił kazania dla dzieci, którym później zadedykował dwa zbiory: "Zeszyt w kratkę" oraz "Patyki i patyczki". Publikował swe wiersze m.in. na łamach Tygodnika Powszechnego.

8

9 „Dziewczynka z zapałkami”
Refren: Święta dziewczynko z zapałkami, chroń nas przed staruchami, co płaczą, że wszędzie zło, martwią się, że nas okłamują (bis) Nie mówiąc nam o tym.

10 A nas cieszy pole różowe, kiedy wschodzi zboże, nagietek, który przekwita w październiku. Pszczoły dokładnie złote, czujemy niewidzialne ręce, widzimy dalej i więcej. Refren: Święta dziewczynko z zapałkami, chroń nas przed staruchami, co płaczą, że wszędzie zło, martwią się, że nas okłamują (bis) Nie mówiąc nam o tym.

11 Leszczyna, co wydaje jednocześnie kwiaty i orzechy,
Spotykamy się z Matką Boską w ogrodzie, Żyjemy z kundlem na co dzień. Czujemy niewidzialne ręce, Widzimy dalej i więcej. Refren: Święta dziewczynko z zapałkami, chroń nas przed staruchami, co płaczą, że wszędzie zło, martwią się, że nas okłamują (bis) Nie mówiąc nam o tym.

12 Czujemy niewidzialne ręce, widzimy dalej i więcej.
Refren: Święta dziewczynko z zapałkami, chroń nas przed staruchami, co płaczą, że wszędzie zło, martwią się, że nas okłamują (bis) Nie mówiąc nam o tym.

13 Twórczość księdza Jana Twardowskiego jest popularna na całym świecie, jego dzieła przetłumaczono aż na 17 języków. Ksiądz Twardowski był laureatem licznych nagród i odznaczeń: - Nagroda literacka PEN - Order uśmiechu - Nadanie tytułu Doktora Honoris Causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - Nagroda TOTUS – zwana katolickim noblem

14 Ksiądz Twardowski jest dla nas doskonałym wzorem, jego twórczość pisana językiem prostym, obrazowym, o sprawach nam bliskich i z dużą dozą humoru doskonale dociera do czytelnika.

15 Utwory księdza Twardowskiego przekazują pozytywny obraz świata, uczą dostrzegać w ludziach dobro, pomagają nawiązywać właściwe relacje międzyludzkie. Wiersze Księdza Twardowskiego wyrażają uczucia, które są bliskie wszystkim, uczą jak radzić sobie z własnymi emocjami, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, taktu, empatii. To utwory na chwile smutne i radosne, na co dzień i od święta, na dzieciństwo, dojrzałość i starość.

16

17 „Kopciuszek” Refren: Kopciuszku, tobie się udało, Kopciuszku, tobie się udało oddzielić mak od popiołu przez jedną noc. (Bis) Powiedz jak oddzielić kota od kotki, ból od miłości, łzę od doświadczeń, smutek od czasu, mądrość od starości. I nie mieć już słonia lat.

18 My i Ksiądz Jan Twardowski

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31 Portrety naszego patrona wykonane przez klasę V
Katarzyna Fiedor Franciszek Jaruga

32 Portrety naszego patrona wykonane przez klasę V
Patrycja Piskorz

33 Portrety naszego patrona wykonane przez klasę V
Piotr Okoński Marcin Bebak

34 Portrety naszego patrona wykonane przez klasę V
Hubert Wójcik Weronika Grochowina

35 Portrety naszego patrona wykonane przez klasę V
Izabela Fundament Szymon Wieczorek

36 Ksiądz Twardowski zmarł wieczorem 18 stycznia 2006 w Warszawie
Ksiądz Twardowski zmarł wieczorem 18 stycznia 2006 w Warszawie. Pochowany został w krypcie dla zasłużonych Świątyni Opatrzności Bożej, zgodnie z życzeniem prymasa Polski kardynała Józefa Glempa. „Można odejść na zawsze, by stale być blisko…” Ks. Jan Twardowski

37 „Śpieszmy się” Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą zostaną po nich buty i telefon głuchy tylko co nieważne jak krowa się wlecze najważniejsze tak prędkie że nagle się staje potem cisza normalna więc całkiem nieznośna jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy kiedy myślimy o kimś zostając bez niego Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście przychodzi jednocześnie jak patos i humor jak dwie namiętności wciąż słabsze od jednej tak szybko stąd odchodzą jak drozd milkną w lipcu jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon żeby widzieć naprawdę zamykają oczy chociaż większym ryzykiem rodzić się niż umrzeć kochamy wciąż za mało i stale za późno Nie pisz o tym zbyt często lecz pisz raz na zawsze a będziesz tak jak delfin łagodny i mocny Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości czy pierwsza jest ostatnią czy ostatnia pierwszą…

38 Przyroda w wierszach Księdza Jana Twardowskiego
Do motywów szczególnie umiłowanych przez księdza Twardowskiego należy niewątpliwie przyroda. Świat roślin i zwierząt jest obecny w wielu utworach księdza Twardowskiego, motywów przyrodniczych odnotowano w jego twórczości blisko 400. "Długo i cierpliwie uczyłem się przyrody. Czytam książki przyrodnicze, zbieram zielniki..."

39 Wiedza jaką czerpiemy z twórczości Księdza Jana Twardowskiego niewątpliwie jest imponująca, jej przekaz różni się jednak od botanicznych ksiąg. Poetę możemy przyrównać nie tyle do nauczyciela, co do mędrca – przewodnika wprowadzającego nas w niesamowity świat przyrodniczy…

40 Ksiądz Jan od Biedronki Moim symbolem jest biedronka (boża krówka).
Święty Janie od Krzyża, kiedy pełnia lata i derkacz się odezwał, głuchy odgłos łąki, owieczka dzwonkiem beczy, przepiórka szeleści, rzuć mi malwę i nazwij Janem od Biedronki. Lubię to stworzenie, gdyż jest wesołe, ma kropki i jest dowcipne. Pisać wiersz niczyj dla wszystkich jak zabawny byczek co podchodzi z bliska być biedronką co uklękła w słońcu Bez adresu imienia nazwiska. W pisaniu potrzebna jest pokora. Ja uważam, że pokora własnej miary. Stąd – Jan od Biedronki.

41 Autor Wiktoria Cieślik
„Biedroneczko leć do nieba” czyli o zwierzętach w utworach Ks. Jana Twardowskiego

42 „Biedronka jest jednym z chrząszczy
„Biedronka jest jednym z chrząszczy. W Polsce najczęściej spotykamy taką, która ma siedem kropek. Nazywamy ją bożą krówką.” „Kiedy biedronka usiądzie na przykład na ręku, bluzce, na pledzie w czasie wakacji, to przynosi szczęście…”

43 „słowik niesie dwa czubki do góry” „słowik nie narzeka, że nie sypia nocą” „dla słowika w czerwcu każda noc za mała”

44 „skowronek spłoszony raz jeszcze zaśpiewa”

45 „wróbel co skacze, jak na cudzej nodze”

46 „sowa uszatka od puchacza o połowę mniejsza”
Czy wiesz, że?... Sowy są to jedyne ptaki o nieruchomych gałkach ocznych.

47 „sikora z żółtą piersią i w niebieskim berecie”

48 Czy wiesz, że? … Ptaki podczas toków chętnie obdarowują się prezentami –w trakcie godów – samce obdarowują pokarmem samice, samiec daje tez budulec na gniazdo lub upolowanego owada

49 „kukułka co ostrzega do końca”

50 Czy wiesz, że? … Samiec kukułki donośnym kukaniem najczęściej rano i wieczorem informuje o zajęciu jakiegoś terytorium w lesie, kukaniem przywołuje tez samiczki. Kukułka nie wysiaduje swoich jaj tylko podrzuca je innym ptakom

51 „żółta pliszka cieszy się swoim czarnym dziobem”
„żółta pliszka cieszy się swoim czarnym dziobem” „ pliszka żółta, bo taką i o zmroku widać” „kiedy przylecą drozdy i pliszki można już spać przy otwartym oknie”

52 ZAGADKA Gdzie wylatują bociany na zimę?
„bocian dalej podnosi tylko lewą nogę” „bocian klekocze dłużej i krócej, głośniej i ciszej, wolniej i tak szybko jakby się już do Egiptu spieszył…” ZAGADKA Gdzie wylatują bociany na zimę?

53 „dzięcioł co nie śpiewa tylko woła”
Czy wiesz, że…? Dzięcioły potrafią uderzać w drzewo z prędkością nawet 40 km/h.

54 „wilga dawno już uciekła uczyć polskiego w Afryce”

55 „kruk buduje dwa gniazda by było na zmianę”

56 „czaplo pięknie krzywa”
ZAGADKA: Co jest znakiem rozpoznawalnym czapli? Jaką literę przypomina jej szyja?

57 „derkacz w zbożu” „ po wilgach i derkaczach przychodzi pierwsza burza”
Czy wiesz, że?... Nasz patron sporadycznie umieszczał swoją poezję w czasopismach: "Tygodnik Powszechny", "Odra", pod pseudonimem Antoni Derkacz.

58 „pszczoła nie zna Chopina ale jest muzyką”
„pszczoła nie zna Chopina ale jest muzyką” „ pszczoła jak z carskiego złota na trzeciej parze nóżek trzyma swój koszyczek”

59 Czy wiesz, że?... pszczoły miodne nigdy nie śpią
pszczoły muszą odwiedzić 50–100 kwiatów, żeby napełnić wole nektarem i powrócić do ula, do zebrania kilograma miodu pszczoły muszą odwiedzić od 2 do 8 milionów kwiatów i przelecieć średnio km, rodzina pszczela licząca nawet 100 tys. osobników w ciągu roku produkuje od 60 do 120 kg miodu, 80% drzew i krzewów owocowych, warzyw i roślin nasiennych zapylanych jest przez pszczoły miodne,

60 „wielbłądzie kulfonie”
ZAGADKA Jak nazywa się wielbłąd dwugarbny, a jak jednogarbny? Co znajduje się w garbie wielbłąda?

61 „żyrafo dryblasie z trójkątną głową”
ZAGADKA Człowiek w odcinku szyjnym kręgosłupa posiada 7 kręgów, a ile ma żyrafa??

62 Dziękujemy!

63   „Obiecanki cacanki” Refren: Będę mądry – obiecuję, Będę grzeczny – obiecuję, Będę wdzięczny – obiecuje, Kochać ludzi obiecuję. Będę mądry obiecuję – lecz w zeszycie przyniósł dwóję, Nie chcę plotek obiecuję – znowu wujka obgaduje, Być rozsądnym obiecuję – łyka lody i choruje, Ciocię kochać obiecuję – znów jej język pokazuje.

64 Refren: Będę mądry – obiecuję,. Będę grzeczny – obiecuję,
Refren: Będę mądry – obiecuję, Będę grzeczny – obiecuję, Będę wdzięczny – obiecuje, Kochać ludzi obiecuję. Jeść najpiękniej obiecuję – krem z talerza wylizuje, Być na piątkę obiecuję – lecz z piątego piętra pluje, Być aniołem obiecuje – wszedł na stołek i wariuje, Będę grzeczny obiecuję – lecz mamusi swej pyskuje.

65 Refren: Będę mądry – obiecuję,. Będę grzeczny – obiecuję,
Refren: Będę mądry – obiecuję, Będę grzeczny – obiecuję, Będę – obiecuje, Kochać ludzi obiecuję. Będę grzeczny obiecuję – lecz dziadkowi życie truje, Kochać ludzi obiecuję – koleżance nie daruje, Piękno drzewa deklamuję – lecz gałęzią wymachuje, Reperować obiecuję – czego dotknie, to popsuje, Być dentystą obiecuję – zęby lalkom wyłamuje, Iść do nieba obiecuję – Matkę Bożą denerwuje.


Pobierz ppt "PATRON NASZEJ SZKOŁY Ksiądz Jan Twardowski (1915 – 2006)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google