Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Niecodziennik księdza Jana

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Niecodziennik księdza Jana"— Zapis prezentacji:

1 Niecodziennik księdza Jana
Szkoła Podstawowa nr 4 w Przemyślu im. ks. Jana Twardowskiego Niecodziennik księdza Jana Projekt Adam Szeleszczuk

2 O księdzu Janie Urodzony 1 czerwca 1915 r. w Warszawie, zmarł 18 stycznia Uczęszczał do Gimnazjum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, maturę zdał w 1935. W 1939 uzyskał absolutorium, a w 1948 obronił pracę magisterską. W 1937 ukazał się pierwszy tomik jego wierszy pt. Powrót Andersena nawiązujący do poetyki Skamandra.

3 Dlaczego Jan Twadowski został księdzem?
W czasie II wojny światowej, podczas której zaginął cały jego wcześniejszy dorobek poetycki, był żołnierzem Armii Krajowej, uczestniczył w powstaniu warszawskim. Wskutek przeżyć wojennych, w tym zniszczenia jego domu rodzinnego, w 1943 postanowił zostać księdzem.

4 Niecodziennik „Niecodziennik” został napisany w 1991, był on dla licznych czytelników księdza Twardowskiego prawdziwą niespodzianką, odsłaniał bowiem zupełnie nowe oblicze autora. Książeczka ta, to przezabawny, niezwykły notatnik utrwalający w postaci krótkich anegdot obrazki z życia bliźnich (także tych w sutannach), wspomnienia i refleksje. Książeczka jest pełna przenikliwych obserwacji, serdecznego ciepła i zrozumienia dla ludzkich słabości, a przede wszystkim bezpretensjonalnego, nieodpartego komizmu.

5 Niecodziennik Zbiór jest świadectwem nie tylko niezwykłego charakteru autora, ale także ogromnego poczucia humoru poety. Z kilkudziesięciu anegdotek na przytoczenie zasługują te, które potwierdzają tezę i pokazują księdza Twardowskiego nie jako klerykalnego, napuszonego wieszcza, lecz jako zwykłego człowieka, którego śmieszyły takie same kwestie, jak jego czytelników.

6 Niecodziennik Poeta w Niecodziennku odmalowuje małości, śmiesznostki i potknięcia Polaków, w których dostrzega także wiele dobra, bezpośredniości i miłości. Jako formę wyrazu szczególnie upodobał sobie anegdotki, których wybór uzasadnia na początku zbioru: „ Lubię czytać różne pamiętniki i dzienniki. Zawsze były modne, może teraz bardziej niż kiedykolwiek. Czytam tych, którzy piszą od czasu do czasu i tych co piszą dzień w dzień. Zacząłem pisać, ale złapałem się na tym, że albo pisałem o sobie dobrze, albo pisałem źle, żeby inni mówili, że jest trochę lepiej ze mną.”

7 Niecodziennik Zabawna jest opowieść o szklanym oku:
„ - Proszę księdza - opowiadała mi znajoma - mój dziadek połknął szklane oko. Poprosiłam mojego sąsiada żeby mu zrobił lewatywę. Już się przygotował do zbiegu, nagle popatrzył na rozebranego dziadka, przeżegnał się i powiedział: - Boże, ona patrzy!” Także historia o domorosłym poecie wywołuje uśmiech na twarzy: „ Przyszedł do mnie młody człowiek, którego porzuciła dziewczyna. Przyniósł napisany w rozpaczy wiersz, który kończył się w taki sposób: „Porzuciłaś mnie, małpo, zakochałaś się w innym i nie będziesz już leżeć ze mną w grobie rodzinnym”.

8 Niecodziennik Twardowski wspomina kobietę, która pewnego dnia przyszła do niego i poprosiła o swoje… świadectwo zgonu. Gdy zdziwiony zapytał, po co jest jej ten papier, odpowiedziała strapiona: - Jak umrę, jak ja to załatwię? Dzieli się także usłyszaną od kogoś opowieścią o trzyletnim Marku, który niecierpliwił się w czasie Mszy świętej. Nie mogąc doczekać się końca, wreszcie zapytał rodziców głośnym szeptem: - Kiedy ksiądz powie: "Idźcie ofiary do domu"?

9 Twórczość księdza Jana
Wiersze (1959, tom wydany wspólnie z książką poetycką ks. Pawła Heintscha) Znaki ufności (1970) Zeszyt w kratkę (1973) Poezje wybrane (1979) Niebieskie okulary (1980) Rachunek dla dorosłego (1982) Który stwarzasz jagody (1984, 1988) Na chwilę Święty gapa Na osiołku (1986) Nie przyszedłem pana nawracać (1986) Patyki i patyczki (1988) Sumienie ruszyło (1989, 1990) Obiecanki Cacanki Podziękowanie Tak ludzka (1990) Stukam do nieba (1990) Nie bój się kochać (1991) Niecodziennik (1991) Nie martw się (1992) Tyle jeszcze nadziei (1993) Krzyżyk na drogę (1993) Elementarz księdza Twardowskiego dla najmłodszego, średniaka i starszego (2000) Pogodne spojrzenie (2003) Mimo Wszystko (2003) O spacerze po cmentarzu wojskowym O maluchach Do moich uczniów

10 Źródła www.empik. com www.bu.kul.pl www.sp4.przemysl.pl


Pobierz ppt "Niecodziennik księdza Jana"

Podobne prezentacje


Reklamy Google