Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WZMACNIACZE OPERACYJNE. Wzmacniacz operacyjny WZMACNIACZ OPERACYJNY – wzmacniacz prądu stałego o sprzężeniach bezpośrednich, charakteryzujący się b.dużym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WZMACNIACZE OPERACYJNE. Wzmacniacz operacyjny WZMACNIACZ OPERACYJNY – wzmacniacz prądu stałego o sprzężeniach bezpośrednich, charakteryzujący się b.dużym."— Zapis prezentacji:

1 WZMACNIACZE OPERACYJNE

2 Wzmacniacz operacyjny WZMACNIACZ OPERACYJNY – wzmacniacz prądu stałego o sprzężeniach bezpośrednich, charakteryzujący się b.dużym wzmocnieniem i przeznaczony z reguły do pracy z zewnętrznym obwodem sprzężenia zwrotnego (właściwości tego obwodu decydują w głównej mierze o właściwościach całego układu). Większość WO posiada: symetryczne (różnicowe) wejścia, niesymetryczne wyjście Konwencja oznaczeń: 1.Wszystkie sygnały (parametry) wejściowe są z indeksem I np. U I, I I, R I... (wejście = input) 2.Wszystkie sygnały (parametry) wyjściowe są z indeksem O np. U o, I o, R o... (wyjście = output) 3.Wszystkie sygnały (parametry) różnicowe są z indeksem d np. U d,, R Id... (różnica = difference) 4.Wszystkie sygnały (parametry) wspólne są z indeksem c np. U c,, R Ic... (wspólny = common)

3 Wzmacniacz operacyjny Sygnał doprowadzany między wejścia WO jest sygnałem różnicowym Napięcie wyjściowe jest proporcjonalne sygnału różnicowego, czyli do różnicy napięć wejściowych

4 Idealny wzmacniacz operacyjny Właściwości idealnego wzmacniacza operacyjnego: nieskończenie duże wzmocnienie napięciowe przy otwartej pętli sprzężenia zwrotnego: A u nieskończenie duża wejściowa impedancja zarówno różnicowa jak i pomiędzy każdym wejściem i masą: R I impedancja wyjściowa równa zeru: R o 0 nieskończenie szerokie pasmo przenoszenia częstotliwości: f napięcie wyjściowe równe zeru przy równych napięciach wejściowych: U o = 0 gdy U I+ =U I- zerowy prąd wejściowy (polaryzujący): I I+ =I I- =0 nieskończenie duży dopuszczalny prąd wyjściowy: I o nieskończenie duże tłumienie sygnału współbieżnego: CMRR niezmienność parametrów pod wpływem temperatury. Oczywiście wszystkie te właściwości nie są osiągalne ale upraszczają analizę wzmacniaczy i stanowią wyznacznik do osiągania najlepszych parametrów produkcyjnych wzmacniaczy.

5 Wzmacniacz odwracający Założenie: A u oraz I I+ = I I- = 0 Potencjał punktu Z = potencjałowi punktu X = potencjałowi masy punkt Z jest punktem masy pozornej I 1 = I 2 R wy 0

6 Wzmacniacz nieodwracający Założenie: A u oraz I I+ = I I- = 0 Potencjał punktu Z = potencjałowi punktu X potencjałowi masy punkt Z nie jest punktem masy pozornej I 1 = I 2 R we R wy 0

7 Wtórnik napięciowy Założenie: A u oraz I I+ = I I- = 0 punkt Z nie jest punktem masy pozornej R we R wy 0

8 Wzmacniacz różnicowy Założenie: A u oraz I I+ = I I- = 0 Bilans Prądów: I 1 = I 2 oraz I 3 = I 4

9 Wzmacniacz różnicowy R we - = R 1 R we + = R 3 + R 4 R wy 0

10 Wzmacniacz sumujący Założenie: A u oraz I I+ = I I- = 0 Bilans prądów:

11 Konwerter napięcie/prąd Bilans prądów: Założenie: A u oraz I I+ = I I- = 0 punkt Z jest punktem masy pozornej

12 Wzmacniacz całkujący (integrator) Założenie: A u oraz I I+ = I I- = 0 punkt Z jest punktem masy pozornej Bilans prądów:

13 Wzmacniacz różniczkujący Założenie: A u oraz I I+ = I I- = 0 punkt Z jest punktem masy pozornej Bilans prądów:

14 Prostownik liniowy (idealny) R = R 1 = R 2 1. U I < 0 U wyWO > 0 2. U I > 0 U wyWO < 0

15 Przesuwnik fazowy Założenie: A u oraz I I+ = I I- = 0

16 Przesuwnik fazowy 1.r = 0 A uf = -1 U o = - U I (φ = 180 o ) 2. r = A uf = 1 U o = U I (φ = 0)


Pobierz ppt "WZMACNIACZE OPERACYJNE. Wzmacniacz operacyjny WZMACNIACZ OPERACYJNY – wzmacniacz prądu stałego o sprzężeniach bezpośrednich, charakteryzujący się b.dużym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google