Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POSEJDON Patrycja Cuber.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POSEJDON Patrycja Cuber."— Zapis prezentacji:

1 POSEJDON Patrycja Cuber

2 Posejdon był w mitologii greckiej bogiem mórz , trzęsień ziemi , żeglarzy oraz rybaków.

3 Syn Kronosa i Rei, starszy brat Zeusa, Hadesa, Hery, Demeter i Hestii, mąż Amfitryty.

4 Przedstawiany z trójzębem, który był jego największym atrybutem, na rydwanie ciągniętym przez hippokampy, w towarzystwie trytonów, ichtiocentaurów. Poświęcone mu zwierzęta to delfin i byk, a jego świętym drzewem była sosna.

5 Po narodzeniu został połknięty przez swego ojca Kronosa, bojącego się o utratę władzy. Uratował go wiele lat później młodszy brat Zeus, prosząc matkę aby podała ojcu środek na wymioty. Uwolniwszy się, Posejdon stanął do walki przeciwko władcy świata.

6 Po pokonaniu Kronosa Zeus, Posejdon i Hades, ciągnęli losy o to, który z nich będzie rządził niebem i otrzyma władzę zwierzchnią; który posiądzie morze, a który świat podziemny. Posejdon wylosował królestwo wód. Nie był jednak z tego zadowolony i uważał, że jako najstarszy powinien dysponować najwyższą władzą. Myślał nawet o obaleniu Zeusa, ale był na to o wiele za słaby.

7 Siedziba Posejdona znajdowała się na środku morza wewnętrznego.
Bóg miał tam wspaniały pałac otoczony przez nereidy, delfiny i inne dziwne stworzenia morskie.

8

9 Posejdon wybrał sobie na żonę piękną jasnowłosą Amfitrytę, będącą jedną z okeanid. Początkowo córka Okeanosa nie chciała się zgodzić, ale przysłany przez Posejdona sprytny delfin namówił ją do ślubu. I tak właśnie królową wód została Amfitryta.

10 Wychowawcami Posejdona byli Telchinowie, morskie demony, wynalazcy sztuki rzeźbiarskiej. Przedstawiano ich jako istoty o rybich ogonach, mogli jednak przybierać różne inne postacie.

11 Posejdon był to surowy i skory do gniewu władca, ale pomagał ludziom w potrzebie. Trzęsienie Ziemi i poszarpane greckie wybrzeza była to oznaka jego gniewu. To bóg wody utworzył greckie zatoki i cieśniny swoim straszliwym trójzębem.

12 Gniew Posejdona jest motywem przewijającym się przez całą Odyseję Homera, przyczyną znacznej części nieszczęść głównego bohatera poematu. Głównym powodem tego gniewu było okaleczenie przez Odyseusza jednego z synów pana mórz, cyklopa Polifema.

13

14 Posejdon wraz z Apollinem zbudowali mury Troi, ale król Laomedon nie tylko odmówił wypłacenia bogom wynagrodzenia za tę pracę, ale także nie szczędził im obelg. Od tej chwili Posejdon stał się zaciekłym wrogiem Trojan, a zwłaszcza panującej w tym mieście dynastii królewskiej. Rozgniewany kazał morskiemu potworowi pustoszyć brzegi trojańskie i porywać ich mieszkańców.

15 Wśród dzieci Posejdona spotykamy często potwory i zwierzęta fantastyczne, jak skrzydlaty koń - Pegaz lub jednooki cyklop- Polifem.

16 W sztuce nowożytnej Posejdon był częstym tematem w malarstwie i rzeźbie. Powstały również różne ciekawe filmy, w których jest on przedstawiony.

17 KONIEC Źródła : deviantart.com Onet.pl Wikipedia.org Wiedza24h.pl
bsmsow.republika.pl shvoong.com


Pobierz ppt "POSEJDON Patrycja Cuber."

Podobne prezentacje


Reklamy Google