Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Religia greckokatolicka

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Religia greckokatolicka"— Zapis prezentacji:

1 Religia greckokatolicka

2 Skąd się wzięła Kościoły greckokatolickie powstawały z reguły w drodze unii części Cerkwi prawosławnej z Kościołem katolickim, jednak nie wszystkie - Kościół greckokatolicki południowych Włoch nie musiał zawierać unii, gdyż nigdy nie zerwał kościelnej jedności z rzymską stolicą patriarszą. Kościołów greckokatolickich nie należy utożsamiać z Kościołami unickimi ani tym bardziej ze wszystkimi wschodnimi Kościołami katolickimi.

3 Początek religii W 988 książę Rusi Kijowskiej Włodzimierz Wielki przyjął chrzest w obrządku wschodnim z rąk patriarchy Konstantynopola, co oznaczało wejście Rusi w krąg chrześcijaństwa bizantyjskiego.

4 Religia po upadku cesarstwa wschodniego
Po upadku Konstantynopola, zdobytego przez Turków w 1453, metropolia moskiewska uzurpowała prawo do zwierzchności nad całą Cerkwią prawosławną i 1589 ogłosiła się patriarchatem.

5 Różnice między religią greckokatolicką, a rzymskokatolicką
Rzymskokatolicka Nie ma celibatu Jest celibat Obrządek wschodni Obrządek zachodni Świątynia nazywa się cerkiew Świątynia nazywa kościół Posługują się kalendarzem juliańskim Posługują się kalendarzem gregoriańskim Wszystkie święta ruchome Ruchome niektóre święta Obrządek w języku ukraińskim Obrządek w języku polskim Msza trwa ~1.5h Msza trwa ~45min

6 Podobieństwa między religią greckokatolicką, a rzymskokatolicką
7 sakramentów, Uznają zwierzchnictwo papieża, Obchodzą takie same święta, Wierzą w Trójcę Świętą, Niedziela to „dzień święty”, Piątkowy post, Uznają 10 przykazań.

7 Ukraińska Cerkiew greckokatolicka w Polsce
Zwierzchnikiem ukraińskiej Cerkwi greckokatolickiej w Polsce jest abp Jan Martyniak. Od kilkunastu lat Kościół greckokatolicki w Polsce organizuje coroczne spotkania młodych - Sarepta w Beskidzie Niskim.

8 Jednostki administracyjne
Ukraina Metropolia kijowska Archieparchia kijowska Archieparchia lwowska Eparchia buczacka Eparchia iwano-frankowska Eparchia kołomyjsko-czerniowcka Eparchia samborsko-drohobycka Eparchia sokalska Eparchia stryjska Eparchia tarnopolsko-zborowska Egzarchia doniecko-charkowska Egzarchia odesko-krymska Polska Metropolia przemysko-warszawska Archieparchia przemysko-warszawska Eparchia wrocławsko-gdańska

9 Sobór św. Jura we Lwowie

10 Cerkiew Zaśnięcia NMP w Warszawie

11 Cmentarz greckokatolicki


Pobierz ppt "Religia greckokatolicka"

Podobne prezentacje


Reklamy Google