Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POWSTANIE WĘGIERSKIE. Powstanie Węgierskie Od XVI w. Węgry wchodziły w skład Imperium Habsburgów. W 1848r. Węgrzy wykorzystując zamieszki w Wiedniu zażądali.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POWSTANIE WĘGIERSKIE. Powstanie Węgierskie Od XVI w. Węgry wchodziły w skład Imperium Habsburgów. W 1848r. Węgrzy wykorzystując zamieszki w Wiedniu zażądali."— Zapis prezentacji:

1 POWSTANIE WĘGIERSKIE

2 Powstanie Węgierskie Od XVI w. Węgry wchodziły w skład Imperium Habsburgów. W 1848r. Węgrzy wykorzystując zamieszki w Wiedniu zażądali autonomii. Uchwalili własną konstytucje oraz powołali sejm i rząd. Cesarz Austrii Franciszek Józef I nakazał stłumienie buntu. W odpowiedzi na to Węgrzy ogłosili detronizacje cesarza i proklamowali niepodległość. Na czele republiki stanął Lajos Kossuth. W wojskach węgierskich służyło wielu polaków, a jednym z dowódców był generał Józef Bem. Powstanie węgierskie zostało krwawo stłumione przez wojska cesarskie oraz wspierające je siły rosyjskie. Ocalałe jednostki węgierskie musiały wycofać się do Turcji.

3 Franciszek Józef IJózef Bem

4

5 Marta Olszówka & Agnieszka Kwiecień Źródło : płyta „Śladami przeszłości 3 „ wyd. Nowa era Źródło zdjęć: http://franciszek-jozef.blog.onet.pl/ http://www.polskieradio.pl/


Pobierz ppt "POWSTANIE WĘGIERSKIE. Powstanie Węgierskie Od XVI w. Węgry wchodziły w skład Imperium Habsburgów. W 1848r. Węgrzy wykorzystując zamieszki w Wiedniu zażądali."

Podobne prezentacje


Reklamy Google