Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

O Tyflografika pozwala niewidomym i s ł abowidz ą cym pozna ć, zrozumie ć oraz odwzo­rowa ć rzeczywisto ść.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "O Tyflografika pozwala niewidomym i s ł abowidz ą cym pozna ć, zrozumie ć oraz odwzo­rowa ć rzeczywisto ść."— Zapis prezentacji:

1

2

3 O Tyflografika pozwala niewidomym i s ł abowidz ą cym pozna ć, zrozumie ć oraz odwzo­rowa ć rzeczywisto ść.

4

5 Jak przystosować grafikę do odczytu dotykiem ? O Obraz dotykowy należy uprościć, usuwając nieistotne elementy, które mogą utrudniać poprawny odczyt. O Elementy zbyt małe muszą zostać powiększone do wielkości rozpoznawalnej za pomocą dotyku. O Zaleca się stosowanie elementu umożliwiającego prawidłową orientację obrazu, np. ścięty róg planszy lub znak orientacyjny w górnym prawym rogu

6 O Obszary oznaczone innymi kolorami oddziela się wyraźną granicą, bez płynnych przejść od jednej barwy do drugiej. O Jeśli elementy przedstawiane na obrazie są zbyt małe lub ich kształty są bardzo skomplikowane, a nie mają większego znaczenia dla tematu obrazu, to stosuje się proste symbole je reprezentujące. O Do rozróżnienia informacji oznaczanych kolorami stosuje się wypukłe regularne faktury, np. linie o określonej grubości lub regularnie rozmieszczone wypukłe punkty o określonej gęstości.

7 Pami ę tajcie, ż e rysunek podajemy zawsze w odpowiednim kierunku dla niewidomego !!!

8

9 Główne technologie umożliwiające tworzenie grafiki wypukłej O technologia papieru eksplozyjnego O technologia tłoczenia grafiki o dużej rozdzielczości.

10 Technologia papieru eksplozyjnego Polega na wydrukowaniu na specjalnym papierze danego obrazu i poddaniu go obróbce termicznej w specjalnym urządzeniu.

11 Technologia tłoczenia grafiki o dużej rozdzielczości. O Specjalne urządzenie tłoczy punkty o różnej wysokości i dużej gęstości, przy czym wysokość tłoczenia jest zależna od nasycenia barw. Im dany obszar rysunku jest ciemniejszy, tym wytłoczenie jest wyższe. Technologia ta pozwala uzyskiwać nawet bardzo delikatne wypukłości. Równocześnie możemy uzyskać obraz wypukły i kolorowy.

12 Brajlowska tablica Mendelejewa

13

14

15 Źródła : O www.polskieradio.pl www.polskieradio.pl O http://www.firr.org.pl/uploads/PUB/FIRR- Adaptacja_materialow_informacyjnych.pdf http://www.firr.org.pl/uploads/PUB/FIRR- Adaptacja_materialow_informacyjnych.pdf O http://www.abcd.edu.pl/index.php?option=com _content&view=article&id=167:tyflografika-w- rkach-mojego-dziecka&catid=32:wspomaganie- uczniow-z-dysfunkcj-wzroku-w-szkoach- ogolnodostpnych&Itemid=15 http://www.abcd.edu.pl/index.php?option=com _content&view=article&id=167:tyflografika-w- rkach-mojego-dziecka&catid=32:wspomaganie- uczniow-z-dysfunkcj-wzroku-w-szkoach- ogolnodostpnych&Itemid=15 O http://www.tyfloswiat.pl/tyflografiki_do_pobrani a http://www.tyfloswiat.pl/tyflografiki_do_pobrani a O http://www.sklep.altix.pl/str,foto,idk,481,kat,15 2,Zy_Fuse___tyflografika.html


Pobierz ppt "O Tyflografika pozwala niewidomym i s ł abowidz ą cym pozna ć, zrozumie ć oraz odwzo­rowa ć rzeczywisto ść."

Podobne prezentacje


Reklamy Google