Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Adam Łożyński IVi System plików NTFS listy kontroli dostępu (ACL)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Adam Łożyński IVi System plików NTFS listy kontroli dostępu (ACL)"— Zapis prezentacji:

1 Adam Łożyński IVi System plików NTFS listy kontroli dostępu (ACL)
Uprawnienia udostępniania Archiwizacja i kompresja danych

2 System plików NTFS NTFS (New Technology File System) – standardowy system plików systemu Windows NT i jego następców. NTFS wywodzi się od systemu plików HPFS. Został wprowadzony w celu zastąpienia starszego FAT-u, używanego w MS- DOS. NTFS w stosunku do FAT-u obejmuje obsługę metadanych oraz poprawia szybkość pracy z dużą liczbą plików i dyskami o dużej pojemności. Ponadto NTFS nie ma tak ostrego ograniczenia dotyczącego maksymalnego rozmiaru pliku co w starszych systemach plików co umożliwia na przykład przechowanie obrazu płyty DVD na dysku twardym, bez dzielenia go na mniejsze pliki.

3 Przykładowe możliwości NTFS
Księgowanie – wewnętrzny dziennik zmian znacząco poprawia ochronę danych przed błędami zapisu Szyfrowanie plików i katalogów – pozwala na szyfrowanie plików i katalogów przy pomocy nakładek tworzących EFS (Encrypting File System). Nie jest jednak możliwe zaszyfrowanie plików systemowych Prawa dostępu dla grup i użytkowników – daje możliwość nadania odpowiednich praw grupom i jak i poszczególnym użytkownikom Transakcyjność – gwarantuje stabilność struktury plików nawet w sytuacji zawieszenia całego systemu operacyjnego.

4 Listy kontroli dostępu (ACL)
Listy kontroli dostępu (Access Control List) – Umożliwia bardziej rozbudowane i precyzyjne określenie praw do plików i folderów w porównaniu do standardowych uprawnień w systemie.

5 Listy kontroli dostępu (ACL)
Do każdego pliku można zdefiniować uprawnienia osobno dla użytkownika lub grup. Użytkownikom/grupom można nadać prawa takie jak: Pełna kontrola Modyfikacja pliku Odczyt i uruchamianie Listowanie zawartości folderu Odczyt Zapis Uprawnienia specjalne

6 Uprawnienia Udostępniania
System Windows umożliwia udostępnianie plików w sieci dla danej osoby lub grupy. Przy udostępnianiu pliku możemy nadać różne poziomy uprawnień. Wyróżniamy następujące uprawnienia: Odczyt Odczyt/Zapis Właściciel Administrator Gdzie właściciel i administrator posiadają pełną kontrolę.

7 Kompresja danych Kompresja - Polega na zmianie sposobu zapisu pliku tak, aby zmniejszyć jego rozmiar. Innymi słowy chodzi o wyrażenie tego samego zestawu informacji, lecz za pomocą mniejszej liczby bitów. Działaniem przeciwnym do kompresji jest dekompresja.

8 Kompresja danych

9 Różnica jakości zdjęcia przed i po kompresji stratnej algorytmu JPG.
Kompresja danych Rodzaje kompresji: bezstratna – z postaci skompresowanej można odzyskać identyczną postać pierwotną stratna – odzyskanie identyczne postaci pierwotnej jest niemożliwe, jednak główne właściwości, które nas interesują, zostają zachowane, np. jeśli kompresowany jest obrazek, występują widoczne różnice w stosunku do oryginału. Różnica jakości zdjęcia przed i po kompresji stratnej algorytmu JPG.


Pobierz ppt "Adam Łożyński IVi System plików NTFS listy kontroli dostępu (ACL)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google