Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowanie dobrej prezentacji

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowanie dobrej prezentacji"— Zapis prezentacji:

1 Przygotowanie dobrej prezentacji
Bydgoszcz, październik 2011 r.

2 Spis treści Wprowadzenie Sztuka mówienia Od czego zacząć?
Podstawowe zasady Czcionka Czego unikać? Kolory Wykresy i tabele Animacje Podsumowanie

3 Wprowadzenie Dobra prezentacja jest sztuką
Równie ważne jak treść prezentacji jest pierwsze wrażenie jakie wywierasz na swoich słuchaczach Prezentacja stanowi tylko tło do Twojej wypowiedzi Prezentowania można się nauczyć poprzez ćwiczenia

4 Sztuka mówienia nie bój się! mów powoli mów zrozumiale
używaj jak najbardziej prostego języka (nie potocznego) nie używaj bardzo rozbudowanych zdań Mów poprawnie stylistycznie oraz gramatycznie

5 Od czego zacząć? Zastanów się nad celem prezentacji.
Do kogo jest adresowana? Co ma być najważniejszym przekazem? Przemyśl liczbę i zawartość slajdów. Zgromadź potrzebne informacje. Ułóż slajdy w logiczną całość.

6 Podstawowe zasady Każda plansza powinna mieć tytuł.
Na planszy umieszczaj nie więcej niż 6-8 linijek tekstu. Nie ciągły akapit, a raczej zbiór haseł, które omówisz w swoim wystąpieniu. Litery o rozmiarze co najmniej 26 pkt. Rysunki czytelne, bez szczegółów. Tekst pisz dobrze czytelną czcionką, bez udziwnień, wyrównuj do lewej

7 Czcionka – rozmiar Tytuł między 32 a 40 pkt. Tekst między 26 a 32 pkt.
Tekst 20 pkt. stosuj tylko w wyjątkowych wypadkach Czcionka o mniejszej wysokości (tu 16 pkt.) może być używana do przypisów, przywołania źródeł itd. Pamiętaj, że czcionka na wykresach diagramach i rysunkach również musi być odpowiednio czytelna!

8 Czcionka – krój Najbardziej czytelne czcionki to bezszeryfowe:
Arial, Verdana, Trebuchet MS Można też używać Times New Roman

9

10 Czego unikać Nie umieszczaj zbyt dużo tekstu na pojedynczym slajdzie, ponieważ staje się nieczytelny. Nie umieszczaj zbyt dużo tekstu na pojedynczym slajdzie, ponieważ staje się nieczytelny. Nie umieszczaj zbyt dużo tekstu na pojedynczym slajdzie, ponieważ staje się nieczytelny. Nie umieszczaj zbyt dużo tekstu na pojedynczym slajdzie, ponieważ staje się nieczytelny. Nie umieszczaj zbyt dużo tekstu na pojedynczym slajdzie, ponieważ staje się nieczytelny. Nie umieszczaj zbyt dużo tekstu na pojedynczym slajdzie, ponieważ staje się nieczytelny. Nie umieszczaj zbyt dużo tekstu na pojedynczym slajdzie, ponieważ staje się nieczytelny. Nie umieszczaj zbyt dużo tekstu na pojedynczym slajdzie, ponieważ staje się nieczytelny. Nie umieszczaj zbyt dużo tekstu na pojedynczym slajdzie, ponieważ staje się nieczytelny. Nie umieszczaj zbyt dużo tekstu na pojedynczym slajdzie, ponieważ staje się nieczytelny.

11 Kolory I Czerwień i niebieski znajdują się na przeciwstawnych krańcach widma. Oczom jest trudno równocześnie zogniskować się na obydwu barwach Unikaj łączenia ze sobą kolorów z przeciwstawnych granic widma

12 Nie używaj jaskrawego koloru czcionki i tła.
Kolory II Nie używaj jaskrawego koloru tła. Nie używaj jaskrawego koloru czcionki i tła.

13 Kolory III Tekst na tle musi być widoczny.

14 Kontrast W dobrze zaciemnionych pomieszczeniach jasne litery na ciemnym tle wyglądają dobrze. Niestety, przy słabym zaciemnieniu, bądź słabej lampie rzutnika kontrast znacznie spada.

15 Wykresy, rysunki itd Zółty – kolumna 1, czerwony – kolumna 2, pomarańczowy – kolumna 3

16 Animacje Ożywiają prezentację. Pozwalają uporządkować informacje na slajdzie. Zwracają uwagę oglądającego na istotne kwestie. Jeśli jest ich zbyt dużo, mogą rozpraszać uwagę. Najlepiej ich unikać a jeżeli jest to niemożliwe to stosować z umiarem!

17 Podsumowanie Prezentacja jest sztuką mówienia – przygotowane materiały stanowią tło i ilustrację wystąpienia Treść powinna dominować nad formą i ją determinować Bądź przygotowany! Pierwsze kilka minut wystąpienia jest najistotniejsze! Do poważnego wystąpienia przygotuj się na różnych nośnikach. Przed wystąpieniem sprawdź na miejscu jak prezentacja działa.

18 Dziękuję za uwagę! Marcin Jagodziński 2011


Pobierz ppt "Przygotowanie dobrej prezentacji"

Podobne prezentacje


Reklamy Google