Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święto listopadowe w wielkiej brytanii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święto listopadowe w wielkiej brytanii"— Zapis prezentacji:

1 Święto listopadowe w wielkiej brytanii
GUY FAWKES’ DAY

2 BONFIRE NIGHT, czyli GUY FAWKES’ DAY
Co roku 5 listopada w Wielkiej Brytanii obchodzona jest „Noc ognisk” lub też „Dzień Guya Fawkesa”, bo tak też nazywany jest ten dzień, czyli ukochane święto wszystkich wyspiarskich dzieciaków oraz dorosłych, którzy tej nocy też czują się jak dzieci. Bo któż by nie lubił ognisk aż do nieba, pokazów sztucznych ogni i wesołej zabawy do rana? Myślę, że nikt!

3 A o co chodzi z tym Guyem Fawkesem?
Guy Fawkes jest zdecydowanie czarnym charakterem brytyjskiej historii, zdrajcą ojczyzny, antybohaterem. Ba, teraz to nawet nazwano by go „terrorystą”, gdyż próbował wysadzić w powietrze budynki Parlamentu w Londynie z królem Jakubem I i wszystkimi zgromadzonymi członkami Izby Lordów na pokładzie. A wyglądał ten gość o tak:

4 Co ten Guy takiego złego zrobił?
Czyli w sumie był niczego sobie, znajomi nawet twierdzili, że był wesołego usposobienia i bardzo błyskotliwy. Miał jednak jedną zasadniczą wadę: nienawidził protestanckiego króla Jakuba I. Powód tej nienawiści: proszę bardzo - sam był katolikiem i chciał przywrócenia tej religii na terenie Wielkiej Brytanii. Aby tak się mogło stać, zawiązał wraz z innymi katolickimi przeciwnikami króla „Spisek Prochowy” po to, aby zgładzić Jakuba i na tron posadzić jego córkę Marię Stuart, która przywróci w kraju katolicyzm.

5 Jak to było z tym „Spiskiem Prochowym”?
Ogólnie rzecz biorąc był to niewypał, choć huku miało być co niemiara, gdyż spiskowcy wynajęli kryptę dokładnie mieszczącą się pod salą Izby Lordów, w której 5 listopada 1605 roku Jakub I miał przemawiać i umieścili w niej beczki z prochem. Mieli go tego dnia je podpalić, tak aby spowodować wielki wybuch i śmierć wszystkich zebranych, z królem na czele. Ale nic im z tego nie wyszło, gdyż jeden ze spiskujących wysłał wiadomość do swego kuzyna, członka Izby Lordów, aby tego dnia pozostał w domu i pod żadnym pozorem nie szedł do pracy… Ten rzecz jasna wszystko wygadał, spisek został udaremniony, król przeżył, Anglia została protestancka, zaś Guya i jego wspólników osadzono w więzieniu, osądzono i stracono. W okrutny sposób

6 A dzisiaj? Dzisiaj ten dzień jest obchodzony jako zwycięstwo nad zdrajcą narodu, ludzie bawią się cały wieczór (a nawet noc), zakładając maskę Guya, paradując z jego kukłą przez miasto, by ją w końcu spalić w wielkim ognisku. W tle odbywają się pokazy ogni sztucznych, robiących tyle samo huku co wysadzenie 36 beczek prochu. A jeśli jakiemuś urzędnikowi lub przedstawicielowi władzy zdarzy się czymś zajść za skórę obywatelom, ma to jak w banku – tegoroczny „Guy” palony na stosie będzie mieć jego twarz  !

7 I wszystkie angielskie dzieci znają taki oto wierszyk, mówiący o tym wydarzeniu:
Remember, remember the fifth of November The Gunpowder Treason and Plot I see of no reason, Why Gunpowder Treason Should ever be forgot... Guy Fawkes, Guy Fawkes, 'Twas his intent. To blow up the King and the Parliament. Three score barrels of powder below. Poor old England to overthrow. Pamiętaj, pamiętaj piąty listopada, Zdradę i spisek prochowy. Nie znam powodu, Dla którego zdrada prochowa Miałaby zostać zapomniana Guy Fawkes, Guy Fakwes, Było jego zamiarem Wysadzić Króla i Parlament. Trzy dwudziestki beczek prochu pod spodem. Biedna stara Anglia do obalenia.

8


Pobierz ppt "Święto listopadowe w wielkiej brytanii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google