Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z PRACĄ PRZY KOMPUTERZE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z PRACĄ PRZY KOMPUTERZE"— Zapis prezentacji:

1 ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z PRACĄ PRZY KOMPUTERZE

2 ZAGROŻENIA KOMPUTEROWE
Należy korzystać z komputera w sposób odpowiedzialny. Nieumiejętnie wykorzystywany, niesie wiele poważnych zagrożeń!!!

3

4 Nieumiejętnie wykorzystywany komputer może zaburzyć wiele sfer rozwoju człowieka:
rozwój fizyczny rozwój psychiczny rozwój intelektualny rozwój moralny rozwój społeczny

5 ROZWÓJ FIZYCZNY - ze względu na szkodliwe promieniowanie i duży wysiłek mięśni oczu oraz wysuszenie śluzówki oka mogą wystąpić bóle i zawroty głowy, łzawienie, szczypanie i ból oczu. Potęguje je złe oświetlenie oraz źle ustawiony i kiepskiej jakości ekran monitora. ROZWÓJ PSYCHICZNY UZALEŻNIENIA OD KOMPUTERA POWODUJĄ:

6 Izolację: coraz częściej użytkownik komputera spędza czas wolny „sam na sam”, nie szuka kontaktu z innymi. Nieumiejętność komunikowania się, zatracenie związków emocjonalnych. Życie z dala od realnego świata, wypełnianie czasu czynnościami związanymi z grami, internetem itp. Rozładowywanie wszystkich napięć psychicznych w kontaktach z komputerem. Pamiętaj, żeby robić przerwy w czasie pracy z komputerem

7 ROZWÓJ SPOŁECZNY Zanik samodyscypliny. Emocjonalne oddzielenie od grupy. Brak możliwości ćwiczenia sztuki konwersacji i kompromisu, możliwości publicznego wykazania swoich umiejętności. Zachowania nieetyczne wywołane anonimowością i brakiem hamulców przy komputerze i w sieci.

8 ROZWÓJ MORALNY Narażenie na przemoc w sieci, pornografię, prostytucję, przestępstwa. Łatwy dostęp do informacji pozbawionych wartości etycznych i takich, których posiadanie może okazać się groźne.

9 Brak innowacyjności, kopiowanie pomysłów, ograniczenie wyobraźni.
ROZWÓJ INTELEKTUALNY „”Szok informacyjny”- napływ informacji jest zbyt szybki, mózg traci możliwość racjonalnej selekcji wiadomości na sensowne i nic nie warte. Brak innowacyjności, kopiowanie pomysłów, ograniczenie wyobraźni. Zubożenie języka, słaba umiejętność wypowiadania się, ograniczenie zdolności wyrażania swoich uczuć przez mowę. Słaba koncentracja uwagi.

10 dolegliwości

11 W powietrzu obserwuje się skupienie jonów ujemnych w pobliżu ekranu oraz bombardowanie użytkownika jonami dodatnimi i naładowanym dodatnio kurzem, co powoduje: podrażnienie oczu; pogorszenie procesu oddychania; zakurzenie i jonizację skóry twarzy, które mogą wywoływać reakcje alergiczne i podrażnienia. zakurzenie ekranu prowadzi do pogorszenie wyrazistości obrazu.

12 SYNDROMY UZALEŻNIENIA:
Zatracenie poczucia czasu. Ciągłe zwiększanie dziennej dawki kontaktu z komputerem. Apatyczność, obojętność na życie, ożywienie tylko przy komputerze. Trudności z koncentracją przy każdej czynności oprócz grania.

13 PRZESTRZEGAĆ ZASAD BHP!
Co robić, aby komputer nie był zagrożeniem? PRZESTRZEGAĆ ZASAD BHP! Prawidłowo ustawić stanowisko pracy: na bezokiennej ścianie, bokiem do okna, tak by światło padało z lewej strony. Górny brzeg ekranu powinien znajdować się nieco poniżej poziomu oczu, nigdy powyżej, a środek ekranu na wysokości wzroku. Wietrzyć pomieszczenie. Robić przerwy podczas pracy z komputerem (po 45 min pracy).

14 Stosuj ergonomiczną pozycję przy pracy poprzez regulację oparcia i wysokości fotela.
Opieraj się plecami o oparcie fotela. Ustaw klawiaturę nisko, tak by nie powodować zgięcia rąk w nadgarstkach . Łokcie trzymaj przy sobie. Stopy muszą swobodnie opierać się o podłogę. Trzymaj głowę prosto.

15 Video meliora proboque, deteriora sequor (Widzę rzeczy lepsze i pochwalam je, idę jednak za gorszymi) Owidiusz


Pobierz ppt "ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z PRACĄ PRZY KOMPUTERZE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google