Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sprężarki. Podział, budowa i zastosowanie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sprężarki. Podział, budowa i zastosowanie."— Zapis prezentacji:

1 Sprężarki. Podział, budowa i zastosowanie.

2 Sprężarki sprężają zasysane z atmosfery powietrze do żądanego ciśnienia roboczego.
Filtr ssawny oddziela kurz i inne cząsteczki od zassanego powietrza. Ze względu na sposób sprężania rozróżnia się: Sprężarki wyporowe, Sprężarki przepływowe.

3 Sprężarki wyporowe. Sprężarki wyporowe działają na zasadzie zassania powietrza do komory sprężania, zamknięcia, sprężenia i przetłoczenia sprężonego powietrza do zbiornika.

4 Sprężarki wyporowe tłokowe jednostopniowe są stosowane do ciśnień roboczych do 10 bar i wydajności 100m3/h (ANR). Dla standardowych wartości ciśnień roboczych 7-10 bar, przy których pracuje większość układów pneumatycznych, stosuje się sprężarki dwustopniowe z chłodzeniem. Przy chłodzeniu międzystopniowym powietrze ogrzane w wyniku sprężania wstępnego zostaje schłodzone, możliwie do temperatury zassania, przed doprowadzeniem do drugiego, wysokiego stopnia sprężania.

5

6 Sprężarki wyporowe membranowe sprężają powietrze za pomocą szczelnej, napiętej membrany. Nadają się one szczególnie do wytwarzania sprężonego powietrza pozbawionego zanieczyszczeń olejem, np. do zastosowań w przemyśle spożywczym i do zasilania sprzętu medycznego. Osiągane ciśnienia robocze – do 10 bar. Sprężarki membranowe są w zasadzie bezobsługowe.

7

8 Sprężarki rotacyjne. Sprężarki rotacyjne pracują bardzo cicho i przy sprężaniu dwustopniowym z chłodzeniem międzystopniowym wytwarzają ciśnienie robocze do około 7 bar. Jeśli podczas sprężania wprowadzany jest olej do komór sprężania, to w jednostopniowych sprężarkach rotacyjnych śrubowych i wielokomorowych można osiągnąć ciśnienie do 10 bar. Wtryskiwany olej służy do chłodzenia, smarowania i uszczelnienia wirnika względem obudowy.

9 Sprężarki śrubowe składają się z dwóch wzajemnie sprzężonych wałów z profilem śrubowym. Podczas obrotu oba profile obtaczają się, uszczelniając się wzajemnie i przy tym przetłaczają powietrze przy ścianach korpusu od strony ssawnej do strony ciśnieniowej.

10

11 Sprężarka rotacyjna wielokomorowa zasysa powietrze przez filtr ssawny i zawór ssawny. Podczas sprężania do komór sprężarki wtryskiwany jest olej w celu smarowania i chłodzenia. Zanim powietrze zostanie przekazane do sieci, olej jest oddzielany od powietrza w zbiorniku powietrzno-olejowym i w dokładnym oddzielaczu oleju. Jest on ponownie wtryskiwany po przefiltrowaniu i ochłodzeniu.

12

13

14

15 Sprężarki Rootsa.

16

17 Sprężarki przepływowe (turbinowe) zasysają i rozpędzają powietrze atmosferyczne za pomocą kół z łopatami albo za pomocą śmigła. W przyłączonym zbiorniku kinetyczna energia strumienia przekształca się w energię potencjalną sprężonego powietrza. Wśród sprężarek o działaniu przepływowym (dynamicznym) rozróżnia się sprężarki osiowe i sprężarki promieniowe. Są to sprężarki o dużej wydajności.

18 Sprężarki osiowe

19

20

21

22 Sprężarki promieniowe.

23

24

25 Przydatne linki:


Pobierz ppt "Sprężarki. Podział, budowa i zastosowanie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google