Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gwiazdy i galaktyki Marta Kusch I F.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gwiazdy i galaktyki Marta Kusch I F."— Zapis prezentacji:

1 Gwiazdy i galaktyki Marta Kusch I F

2 Co to są gwiazdy? Gwiazda-to ogromna kula gorącego, świecącego gazu. Zachodzą w niej skomplikowane reakcje termojądrowe zamieniające wodór na coraz cięższe pierwiastki. 

3 Budowa Gwiazdy Warunki fizyczne panujące w ich wnętrzach - temperatury, ciśnienia, gęstości - bardzo się zmieniają nie tylko między powierzchnią a centrum, ale także między różnymi gwiazdami. Napotyka się tam rozmaite procesy fizyczne. Gwiazdy pozwalają badać te procesy w warunkach nieosiągalnych w laboratoriach fizyków.

4 Gwiazdozbiory Kilkaset widocznych na niebie gwiazd wyróżnia się blaskiem. Układają się one w charakterystyczne konfiguracje, określane mianem gwiazdozbiorów. Gwiazdy tworzące konstelacje najczęściej nie są ze sobą w żaden sposób powiązane.

5 Ewolucja Gwiazd W zależności od masy gwiazdy koniec tej ewolucji może być: Spokojny, gwiazda powoli stygnie tracąc energię, Wybuchowy, nasilanie się pewnych reakcji powoduje częściową lub całkowitą destrukcję gwiazdy. Czym bardziej masywna jest gwiazda tym szybciej ewoluuje. GWIAZDY rodzą się, świecą przez miliony czy miliardy lat, a następnie umierają. Ewolucja gwiazdy składa się z kilku etapów, podczas których wielkość i temperatura gwiazdy ulegają gwałtownym zmianom.

6 Ciekawostki o Gwiazdach
Grawitacja na naszym Księżycu jest 6 razy słabsza od ziemskiej. Wiek większości gwiazd zawiera się w przedziale od jednego do 10 miliardów lat. Gwiazdy znacząco różnią się rozmiarami. Ich średnice wahają się od około 20-40 kilometrów.  Migotanie gwiazd powoduje drgające ponad Ziemią powietrze. Gwiazda, która ma najdłuższą nazwę to Shurnarkabtishashutu, co po arabsku znaczy „pod południowym rogiem byka". Najjaśniejszą gwiazdą w naszej galaktyce jaką znamy jest Eta Carinae. Wypromieniowuje ok. 6,5 mln energii więcej od Słońca (w jednostce czasu).

7 Co to jest galaktyka? Galaktyka – stanowi zbiorowisko gwiazd oraz materii gazowo-pyłowej utrzymywane siłami grawitacji.

8 Galaktyki można podzielić na cztery główne typy:
Typy galaktyk GALAKTYKA Galaktyki można podzielić na cztery główne typy: spiralna: -bez poprzeczki (typ S) -z poprzeczką (typ SB) Nieregularna (typ Irr) Eliptyczna (Typ E) Soczewkowata (typ SO)

9 Grupy i gromady Galaktyk
Grupa galaktyk  to co najmniej trzy galaktyki, które działają na siebie grawitacyjnie przez okres co najmniej miliarda lat. Grupy galaktyk są dosyć powszechnym zjawiskiem. Droga Mleczna także należy do grupy galaktyk, która nazywa się Układem Lokalnym.

10 Droga Mleczna Droga Mleczna –  galaktyka spiralna z poprzeczką, w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny. Droga Mleczna inaczej nazywana jest galaktyką.

11 Ciekawostki o Galaktyce
Najdalsze galaktyki, jakie potrafimy na dzień dzisiejszy dostrzec są oddalone od Ziemi o 13 miliardów lat świetlnych. Okazuje się, że gromady galaktyk nie są rozmieszczone we Wszechświecie jednorodnie, ale tworzą “ściany” opasające prawie puste bąble o średnicy 300 mln lat świetlnych.   Galaktyka znajdująca się najbliżej nas to Wielki Obłok Magellana, oddalona od nas o 170 000 lat świetlnych. Nasza galaktyka- Droga Mleczna znajduje się w Układzie Lokalnym, czyli grupie ok. 30 galaktyk, a jego promień wynosi 5 mln lat świetlnych. W naszej galaktyce co 2 tygodnie powstaje nowa gwiazda. 

12 Dziękuję Źródła: Z dnia 21 IX 2012r.


Pobierz ppt "Gwiazdy i galaktyki Marta Kusch I F."

Podobne prezentacje


Reklamy Google