Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GWIAZDY rodzą się, świecą przez miliony czy miliardy lat, a następnie umierają. Ewolucja gwiazdy składa się z kilku etapów, podczas których wielkość.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GWIAZDY rodzą się, świecą przez miliony czy miliardy lat, a następnie umierają. Ewolucja gwiazdy składa się z kilku etapów, podczas których wielkość."— Zapis prezentacji:

1

2

3

4

5 GWIAZDY rodzą się, świecą przez miliony czy miliardy lat, a następnie umierają. Ewolucja gwiazdy składa się z kilku etapów, podczas których wielkość i temperatura gwiazdy ulegają gwałtownym zmianom. W zależności od masy gwiazdy koniec tej ewolucji może być: Spokojny, gwiazda powoli stygnie tracąc energię, Wybuchowy, nasilanie się pewnych reakcji powoduje częściową lub całkowitą destrukcję gwiazdy. Czym bardziej masywna jest gwiazda tym szybciej ewoluuje.

6 Migotanie gwiazd powoduje drgające ponad Ziemią powietrze. Gwiazda, która ma najdłuższą nazwę to Shurnarkabtishashutu, co po arabsku znaczy „pod południowym rogiem byka". Najjaśniejszą gwiazdą w naszej galaktyce jaką znamy jest Eta Carinae. Wypromieniowuje ok. 6,5 mln energii więcej od Słońca (w jednostce czasu). Grawitacja na naszym Księżycu jest 6 razy słabsza od ziemskiej. Wiek większości gwiazd zawiera się w przedziale od jednego do 10 miliardów lat. Gwiazdy znacząco różnią się rozmiarami. Ich średnice wahają się od około 20-40 kilometrów.

7

8 spiralna: -bez poprzeczki (typ S) -z poprzeczką (typ SB) Soczewkowata (typ SO) Eliptyczna (Typ E) Nieregularna (typ Irr)

9

10

11

12 Źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Galaktyka http://media4.obspm.fr/ http://www.astronomia.friko.pl http://www.astronomia.wortale.net http://forum.gazeta.pl/forum/ Z dnia 21 IX 2012r.http://pl.wikipedia.org/wiki/Galaktyka http://media4.obspm.fr/ http://www.astronomia.friko.pl http://www.astronomia.wortale.net http://forum.gazeta.pl/forum/


Pobierz ppt "GWIAZDY rodzą się, świecą przez miliony czy miliardy lat, a następnie umierają. Ewolucja gwiazdy składa się z kilku etapów, podczas których wielkość."

Podobne prezentacje


Reklamy Google