Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szybsze rozpoznanie, lepsze rokowanie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szybsze rozpoznanie, lepsze rokowanie"— Zapis prezentacji:

1 Szybsze rozpoznanie, lepsze rokowanie

2 W tym roku zwracamy szczególną uwagę na nowotwory układu limfatycznego, tzw CHŁONIAKI.
Chłoniak jest nowotworem układu chłonnego. Chłoniak, podobnie jak inne nowotwory, jest chorobą komórek organizmu. Komórki w różnych częściach ciała działają identycznie, ale wszystkie naprawiają się i rozmnażają tak samo. Normalnie, komórki dzielą się w organizmie w sposób uporządkowany i kontrolowany. Jeśli jednak z jakiegoś powodu proces wymyka się spod kontroli komórki kontynuują dzielenie. W chłoniaku, masa lub guz formują się w jedną lub więcej grup węzłów chłonnych.

3 Limfocyty są komórkami odpornościowymi w naszym organizmie.
Gdy limfocyty zaczynają się rozrastać i rozmnażać bez opamiętania, powstają nowotwory układu chłonnego. Wiodącą rolę w procesie oczyszczania pełnią limfocyty T i B i to od nich pochodzi nazwa całego układu limfatycznego. Limfocyty T rodzą się w szpiku kostnym, dojrzewają w grasicy, po czym zasiedlają śledzionę i obrzeża narządów limfatycznych. I siedzą tam sobie, a na znak, że wróg się zbliża, namnażają się błyskawicznie. Limfocyty B rodzą się i dojrzewają w szpiku, a zasiedlają obrzeża węzłów chłonnych i w razie zagrożenia produkują przeciwciała.

4 Układ limfatyczny

5 Klasyfikacja chłoniaków
Klasyfikacja chłoniaków opiera się na zidentyfikowaniu komórki początkowej, z której rozwija się populacja komórek patologicznych. Jest kilkadziesiąt jednostek chorobowych w tej grupie chorób, ale najczęściej występuje kilkanaście z nich. Jeśli chodzi o rodzaje chłoniaków, wyróżniamy postacie agresywne oraz przewlekłe.

6 Chłoniaki przewlekłe rozwijają się bardzo wolno i nie wymagają leczenia przez miesiące, a nawet lata i nie da się ich trwale wyleczyć. Jednak często można osiągnąć stan remisji choroby, który może utrzymywać się długo i czas życia chorych może być podobny do osób zdrowych w tym samym wieku.

7 Chłoniaki agresywne z kolei rozwijają się szybciej, zazwyczaj dają także objawy i wymagają natychmiastowego leczenia. Przeżycie chorych bez leczenia wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy. W przypadku chłoniaków agresywnych istnieje możliwość trwałego wyleczenia. Odsetek uzyskiwanych całkowitych remisji przekracza 60%, natomiast wyleczeń około 40-50%. Najczęściej spotykanym chłoniakiem agresywnym jest chłoniak rozlany.

8 Chłoniaki nieziarnicze mogą różnie przebiegać – zarówno powoli i nieznacznie ograniczać komfort życia pacjentów, jak i szybko i w krótkim czasie doprowadzać do zgonu. Występują w każdym wieku, także w okresie dzieciństwa, lecz rzadko przed 3 rokiem życia. Pierwszym objawem jest znaczny wzrost limfocytów (rodzaj białych krwinek gromadzący się w węzłach chłonnych).

9 Chłoniaki ziarnicze to rodzaj chłoniaka, który charakteryzuje się obecnością specyficznych komórek nowotworowych w węzłach chłonnych lub w niektórych innych tkankach limfatycznych. Ziarnica złośliwa może rozwijać się podstępnie i mieć nietypowe objawy, które mogą być przypisywane innym schorzeniom. Najczęściej powiększeniu ulegają węzły chłonne (u 95% chorych) w górnej części ciała. Węzły są niebolesne i w odróżnieniu od chłoniaków nieziarniczych ich powiększenie się nie cofa. Chłoniak ten najczęściej rozwija się w węzłach powyżej przepony, czyli w górnej części ciała. Przeważnie są to węzły szyjne (60-80%), pachowe lub śródpiersiowe..

10 Przyczyny chłoniaków zaburzenia regulacji immunologicznej (w przypadku przeszczepów, zespoły niedoborów immunologicznych, schorzenia z autoimmnoagresji, infekcje wirusem HIV), czynniki rodzinne (podłoże genetyczne), infekcje wirusowe (EBV, HTLV-1, mononukleoza zakaźna), powikłania późne po uprzedniej intensywnej i toksycznej chemio-radioterapii jakichkolwiek nowotworów, promieniowanie jonizujące (Hiroschima), ekspozycja na środki chemiczne owado- i grzybobójcze (pestycydy, herbicydy), rozpuszczalniki chemiczne farb, karcinogeny zawarte w dymie tytoniowym, infekcje bakteryjne (helicobacter pylori, chlamydia), dieta bogata w tłuszcze i związki azotowe.

11 Objawy:

12

13

14

15 Diagnostyka i badania Węzły chłonne szyjne , pachowe i pachwinowe
powiększają się. Podejrzenie chłoniaka jest możliwe w momencie jednoczesnego powiększenia śledziony i występowania takich objawów ogólnych, jak uczucie zmęczenia, dreszcze, nocne poty. Badania laboratoryjne krwi i moczu uzupełniają obraz kliniczny choroby, jednak całkowite rozpoznanie możliwe jest dopiero po wykonaniu biopsji powiększonych węzłów chłonnych lub samego tylko nacieku skórnego.

16 Zachorowania i śmiertelność
-Według ostatnich danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku wzrasta o około 4-5% liczba zachorowań na chłoniaki, które stanowią 5-6 przyczynę zgonów pośród wszystkich chorób nowotworowych. -W Polsce szacuje się, że co roku zachorowuje ponad 6000 osób na chłoniaki, w tym około 1000 na chłoniaka Hodgkina -Ryzyko zachorowania na chłoniaki nieziarnicze według danych epidemiologicznych Krajowego Rejestru Nowotworów wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy najczęściej osób po 55. roku życia. -Wśród najczęściej występujących nowotworów w Polsce chłoniaki zajmowały 6 pozycję u mężczyzn i 7 u kobiet -Udział chłoniaka Hodgkina w zachorowaniach na nowotwory w Polsce wynosi 0,5%. W 2010 roku zanotowano ponad 700 zachorowań na to schorzenie.

17 Miej haka na chłoniaka… lepiej zapobiegać niż leczyć
Prowadź aktywny tryb życia Jedz zdrowo i urozmaicaj dietę Znajduj czas na odpoczynek Wykonuj coroczne badania kontrolne Zwracaj uwagę na zmiany w swoim ciele , a w razie nieprawidłowości udaj się do lekarza Dbaj o swój organizm, życia nie oddaj za nic!

18 Choroby nowotworowe stanowią jeden z największych problemów współczesnej medycyny. Diagnoza nowotworu jest zazwyczaj odbierana jako wyrok, z tą tylko różnicą, że pacjent nie zna daty jego wykonania. Szansa na wygranie walki z chorobą zależy od wielu czynników – przede wszystkim od stadium i rodzaju guza – i nie zawsze musi być niewielka.

19 NIE DAJ SIĘ ROZSYPAĆ WALCZ O SWOJE ŻYCIE !!!!!

20 Prezentacje wykonał zespół
Geodetek : Karolina Kołodziejczyk Patrycja Kubicka Agata Majda Dominika Ciba


Pobierz ppt "Szybsze rozpoznanie, lepsze rokowanie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google