Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Światowy Dzień Zdrowia 7 Kwiecień 2014r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Światowy Dzień Zdrowia 7 Kwiecień 2014r."— Zapis prezentacji:

1 Światowy Dzień Zdrowia 7 Kwiecień 2014r.
CHOROBY WEKTOROWE

2 WHO podczas Światowego Dnia Zdrowia 2014 chce zwrócić uwagę na:
Osoby mieszkające na obszarach najbardziej zagrożonych , aby miały wiedzę jak należy chronić się przed tymi chorobami; Władze odpowiedzialne za zdrowie pomagały ludziom w ochronie przed tymi zagrożeniami; Podróżni mieli świadomość, kiedy istnieje konieczność ochrony i jakie środki profilaktyczne należy podjąć ; Władze w krajach, w których choroby przenoszone przez wektory stają się problemem zdrowotnym, podjęły kroki w celu ochrony ludności przed nimi i tymi chorobami.

3 WEKTORY Wektory to organizmy, które są przenosicielami patogenów i pasożytów. Poprzez wędrówkę i kontakt z otoczeniem przenoszą groźne drobnoustroje na inne organizmy, często na ludzi. W ten sposób mogą wywoływać choroby, które zagrażają zdrowiu lub życiu człowieka.

4 Do chorób wektorowych zaliczamy m.in.:
Malarię; Gorączkę Denga; Gorączkę Zachodniego Nilu;

5 Malaria Choroba inaczej zwana zimnicą wywołana jest przez pierwotniaka, który może być przeniesiony na człowieka poprzez ukłucie zainfekowanego komara. Najczęściej występuje w krajach tropikalnych.

6 Gorączka Dengi Choroba wirusowa przenoszona przez komary w tropikalnych częściach świata. Zakażenie wirusem dengi może przebiegać w sposób nieodczuwalny przez podróżnego lub prowadzić do wystąpienia ostrych objawów chorobowych, w tym ciężkich zaburzeń krzepnięcia i krwotoków.

7 Gorączka Zachodniego Nilu
Wirusowa choroba przenoszona przez komary. Zachorowania obserwuje się w wielu regionach świata, najczęściej w Afryce, Ameryce północnej Azji W Europie przypadki zachorowań odnotowano m. in. we Francji, Grecji, Hiszpanii, Rumunii, na Węgrzech oraz we Włoszech.

8 Choroby wektorowe w Polsce
Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to w Polsce najczęstsze choroby przenoszone na człowieka przez wektory, którymi są kleszcze.

9

10 KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU (KZM)
Wirusowa choroba ośrodkowego układu nerwowego przenoszona przez kleszcze. Choroba ta przebiega dwufazowo.

11 KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU (KZM)
Kleszczowe zapalenie mózgu może mieć różny przebieg, od łagodnego do ciężkiego. W większości przypadków wystąpienie dolegliwości pojawia się od 7 do 14 dni, ale może trwać od 2 do 28 dni.

12

13 BORELIOZA To najczęściej występująca na świecie choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze. Do zakażenia dochodzi w wyniku ukąszenia przez kleszcza zakażonego krętkiem Borrelia burgdorferi.

14 Epidemiologia Liczba przypadków i zapadalność na boreliozę w Polsce w latach 2005-2010

15 Liczba przypadków i zapadalność na boreliozę w woj
Liczba przypadków i zapadalność na boreliozę w woj. mazowieckim w latach

16

17 Etapy i objawy boreliozy.
FAZA I – infekcja zlokalizowana rumień wędrujący – po kilku dniach lub tygodniach od chwili zakażenia może pojawić się rumieniowa zmiana na skórze.

18 FAZA I objawy grypopodobne

19 FAZA II – infekcja rozproszona
Rumień wędrujący mnogi,

20 FAZA II Zapalenie stawów

21 FAZA II Zapalenie mięśnia sercowego

22 FAZA III – infekcja przewlekła
Objawy neurologiczne

23 FAZA III Zaburzenia psychiczne

24 FAZA III Zaburzenia pamięci

25 Zaburzenia reumatoidalne
FAZA III Zaburzenia reumatoidalne

26 FAZA III Bóle mięśniowo- stawowe

27 KLESZCZE Kleszcze to niewielkich rozmiarów pajęczaki z rzędu roztoczy. Na świecie znanych jest ok.800 gatunków kleszczy, w Polsce najczęściej występuje kleszcz pospolity.

28

29 MIEJSCE BYTOWANIA KLESZCZY
lasy liściaste i mieszane; obszary trawiaste; gęste zarośla; Paprocie; parki miejskie ; osiedle otoczone terenami zielonymi;

30 Zapobieganie Wybierając się na spacer załóżmy:
jasne ubranie, po powrocie łatwiej będzie zauważyć kleszcze, koszulę z długim rękawem, długie spodnie i kryte obuwie, nigdy nie zapominajmy o ochronie głowy (nakładajmy czapkę, kapelusz itp.) Po powrocie z wycieczki, spaceru itp. należy bardzo dokładnie się obejrzeć – szczególnie miejsca gdzie najczęściej kleszcze lubią się wbijać;

31 Jeśli nie chcemy się szczelnie ubierać, bo jest np
Jeśli nie chcemy się szczelnie ubierać, bo jest np. za ciepło można zabezpieczyć się stosując preparaty odstraszające kleszcze tzw. REPELENTY

32 Najczęstsze miejsca, w które lubi wbijać się kleszcz

33 Choroby przenoszone przez :
Komary : Kleszcze : Borelioza Kleszczowe Zapalenie Mózgu Malaria Gorączka Dengi Gorączka Zachodniego Nilu

34 Literatura : YiIHQBA&ved=0CDQQsAQ choroby-wektorowe-borelioza-kleszczowe-zapalenie-mozgu.html&sa=U&ei=xkROU- WFBYWytAbdh4GoBg&ved=0CCgQFjAC&usg=AFQjCNEEUsduRADd9AObS9VFhVYhmQOQaQ

35 Zespół Medycznych Szkół Policealnych w Siedlcach Medyczne Szkoły Policealne im. Prof. Z. Religii
Prezentacje przygotowały: Uczennice II sem. Kierunku Technik Masażysta Błońska Emilia i Jaszczuk Anna


Pobierz ppt "Światowy Dzień Zdrowia 7 Kwiecień 2014r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google