Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Budowa atmosfery Anna Jankiewicz – slajd czwarty i ósmy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Budowa atmosfery Anna Jankiewicz – slajd czwarty i ósmy"— Zapis prezentacji:

1 Budowa atmosfery Anna Jankiewicz – slajd czwarty i ósmy
Matylda Frańczak – strona tytułowa , piąty slajd Ula Chankowska - spis treści, szósty slajd Kazik Kirejczyk – slajd siódmy Maciek Wołosz – slajd trzeci

2 SPIS TREŚCI Spis treści Troposfera Stratosfera Mezosfera Termosfera
Egzosfera Bibliografia

3 Troposfera Cirrus inaczej chmura pierzasta.
Najniższa i najcieńsza strefa atmosfery, jej górna granica wynosi w przybliżeniu od 7 do 18 km. Temperatura w tej strefie wynosi od -45°C do -80°C, Ciśnienie atmosferyczne maleje wraz ze wzrostem wysokości od 1000hPa do 200hPa. Zachodzą w niej turbulencje powietrza i procesy kształtujące pogodę i klimat na ziemi. Chmury występujące w Troposferze:: Cirrus inaczej chmura pierzasta. Cumulus inaczej chmura kłębiasta. Stratus inaczej chmura warstwowa.

4 Stratosfera Druga od dołu warstwa atmosfery ziemskiej,
Znajduje się wysokości ok. 10 km - 55 km. Temperatura wynosi od -20oC do -60oC Ciśnienie atmosferyczne maleje ze wzrostem wysokości od kilkudziesięciu hPa do około 1 hPa

5 Mezosfera Mezosfera jest warstwą atmosfery ziemskiej znajdującą spomiędzy stratosferą a termosferą , an wysokości od km do km. Temperatura powietrza spada w niej wraz ze wzrostem wysokości od ok. 0 °C do ok. -70 °C , od czasu do czasu w nocy, w pobliżu jej górnej granicy można zaobserwować tzw. obłoki świecące.

6 TERMOSFERA Termosfera jest na wysokości 85 kilometrów nad Ziemią i sięga do km. Temperatura rośnie ze 100 do 1000o C . Ciśnienie w termosferze jest bardzo niskie i na wysokości 500 km spada do 10-9 hPa. W termosferze latają satelity.

7 Egzosfera Granice sfery to od ok km do km, stanowi strefę przejściową między atmosferą a przestrzenią kosmiczną. Gazy w tej sferze są bardzo rozrzedzone, jest ona niemal próżnią - ciśnienie spada do hPa.  Temperatura wynosi ok -270°C.

8 Bibliografia Wikipedia, wolna encyklopedia Google Grafika
„Kopmendium gimnazjalisty – biologia i geografia” wydanie PWN.


Pobierz ppt "Budowa atmosfery Anna Jankiewicz – slajd czwarty i ósmy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google