Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wielkanoc w Hiszpanii Semana Santa en España. Wielki tydzień Święto Wielkanocy i poprzedzający je Wielki Tydzień jest obchodzony w Hiszpanii z wielką.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wielkanoc w Hiszpanii Semana Santa en España. Wielki tydzień Święto Wielkanocy i poprzedzający je Wielki Tydzień jest obchodzony w Hiszpanii z wielką."— Zapis prezentacji:

1 Wielkanoc w Hiszpanii Semana Santa en España

2 Wielki tydzień Święto Wielkanocy i poprzedzający je Wielki Tydzień jest obchodzony w Hiszpanii z wielką pompą. Każdy region kraju świętuje w inny spos ó b, ale każdy podniośle i uroczyście. Cechą wsp ó lną wszystkich obchod ó w są niezwykłe procesje pokutnik ó w i bractw niosących figury Chrystusa, Maryi i świętych. W całej Hiszpanii w sumie ma miejsce 39 gł ó wnych procesji ulicznych w r ó żnych miastach, uważanych za ważny element turystyki i dziedzictwa kulturowego. Najwięcej procesji odbywa się w regionie Andaluzji, zwłaszcza w Sewilli i Maladze, te są też najbardziej spektakularne i znane na całym świecie. W każdej takiej procesji może brać udział jedno lub kilka bractw(cofrad í as), członkowie każdego z nich ubrani są w charakterystyczne stroje w odpowiednich dla każdego bractwa kolorach. Uczestnicy procesji niosą na swoich barkach ogromne i ciężkie platformy z figurami świętych i Chrystusa oraz Maryi. Platformy są bogato zdobione, rzeźbione, malowane, udekorowane kwiatami, świecami, wstążkami. Mężczyźni, kt ó rzy niosą te platformy, ćwiczą kroki już kilka miesięcy przed Wielkanocą, wszystko po to, by podołać p ó źniej ogromnemu ciężarowi i trudowi kilkugodzinnej a czasem też kilkunastogodzinnej procesji. W większych procesjach biorą udział także wspomniani nazarejczycy, pokutnicy w kapturach a la Ku Klux Klan. Niosą oni zapalone świece.

3 Procesja w Sewilli Najbardziej znaną procesją wielkanocną w Hiszpanii jest procesja w Sewilli. Jest ona zupełnie odmienna od tej w Valladolid, jest pełna emocji, wzruszeń, krzyk ó w, płaczu i śpiew ó w. Procesje rozpoczynają się w niedzielę palmową i trwają aż do niedzieli wielkanocnej. Codziennie w Wielkim Tygodniu ulicami miasta kroczą pochody r ó żnych bractw w ustalonej wcześniej kolejności. Każde bractwo niesie ze sobą sztandar z aksamitu z wyhaftowanymi insygniami i w charakterystycznym kolorze. Trasa pochod ó w (la chicot á ) jest zawsze taka sama, zaczyna się na placu de la Campanauroczystym podniesieniem platformy przy dźwięku bębna i kończy przed katedrą położeniem jej na ziemi. Otwarty i ciepły charakter mieszkańc ó w Andaluzji daje o sobie znać także w czasie świąt Męki Pańskiej, kiedy to procesji towarzyszą śpiewy oglądających poch ó d na balkonach dom ó w, krzyki typu guapa, santisima (śliczna, najświętsza) w kierunku figury Matki Boskiej. Ludzie wyciągają ręce w kierunku platform, by dotknąć sukien zdobiących Maryję i Jezusa. Często w telewizji można obejrzeć relacje z procesji w Sewilli, w kt ó rych widać płaczące kobiety na balkonach dom ó w, machające chustkami, rzucające kwiaty na trasę procesji. Na obchody Wielkanocy do Sewilli lub Malagi ma zwyczaj też przyjeżdżać Antonio Banderas z rodzina. W Wielki Czwartek kobiety w Sewilli ubierają się na czarno, zakładają charakterystyczne czarne mantillas (welony) i podtrzymujące je duże grzebienie z masy perłowej lub metalu. Niekt ó re z nich noszą ten str ó j także w Wielki Piątek, a wszystko to na znak szacunku dla męki pańskiej i śmierci. Cechą charakterystyczną procesji wielkanocnych w Sewilli są także improwizowane śpiewy (la saeta) uczestnik ó w na trasie pochodu. Mają one charakter typowy dla folkloru andaluzyjskiego, tzn. są mieszanką śpiew ó w flamenco, arabskich i cygańskich. Najważniejszym momentem obchod ó w jest Droga Krzyżowa w wielkopiątkowe popołudnie, zakończona przybiciem Chrystusa do krzyża. W czasie świąt wielkanocnych w Sewilli i jej regionie spożywa się typowe dla świąt posiłki jak ciecierzyca ze szpinakiem, dorsz w pomidorach, torrijas (słodkie smażone placuszki z chleba maczanego w osłodzonym mleku z dodatkiem cynamonu i olejku pomarańczowego).

4 Procesja w Maladze Procesje w Maladze są podobne do tych w Sewilli, z tą małą r ó żnicą, że tutaj na platformach nosi się gł ó wnie Matkę Boską i Chrystusa, rzadko figury świętych, a za platformą idą pokutnicy w kapturach i żołnierze. Matki przekazują z rąk do rąk uczestnik ó w procesji swoje maleńkie pociechy, kt ó re w ten spos ó b “ wędrują ” do świętych figur, gdzie dostają błogosławieństwo i wracają do mam. Kobiety w czerni idą przed platformami. Najbardziej znana i kochana w Maladze postać Matki Boskiej to Maria Santisima del Roc í o, znana też jako laNovia de Malaga. Największą platformą z postacią Matki Bożej jest platforma bractwa Maria Santisima de la Esperanza. W Maladze zobaczymy też platformę z największą liczbą “ dźwigaczy ” (Pollinica, ponad 1000 os ó b!) oraz tę, kt ó ra pokonuje najdłuższą trasę w mieście: La Nueva Esperanza (Nowa Nadzieja), trwającą ok. 12 godzin … Najstarszym bractwem jest zaś Bractwo Krwi powstałe w roku 1507.

5 Mona de pascua i torija. W całym kraju rodziny świętują przy suto zastawionych stołach z obowiązkowym smakołykiem wielkanocnym, jakim jest mona de pascua, czyli tradycyjne słodkie ciasto drożdżowe z posypką, udekorowane jajkiem. W cukierniach można kupić przer ó żne odmiany tego wypieku, czekoladowe, z kremem, dekoracjami, pi ó rami, figurkami świętych etc. Nie zmienił się zwyczaj obdarowywania moną chrześniak ó w przez ich chrzestnych.

6 Ćwiczenia przed procesja. Opisy przykładowych procesji są oczywiście okrojone, wszystkie procesje są przygotowywane na kilka miesięcy przed Wielkanocą, kiedy to uczestnicy uczą się protokołu, krok ó w. Polecam bardzo zobaczyć kt ó rąkolwiek z procesji, to niezapomniane przeżycie.

7 Dziekuję za uwagę Wykonanie: Oskar Koterba

8 Bibliografia: http://jadwigasz.wordpress.com/tag/w ielkanoc-w-hiszpanii/2014


Pobierz ppt "Wielkanoc w Hiszpanii Semana Santa en España. Wielki tydzień Święto Wielkanocy i poprzedzający je Wielki Tydzień jest obchodzony w Hiszpanii z wielką."

Podobne prezentacje


Reklamy Google