Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Karol Wojtyła Julia Gorol.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Karol Wojtyła Julia Gorol."— Zapis prezentacji:

1 Karol Wojtyła Julia Gorol

2 Mały Karol Wojtyła

3 Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach.

4 Karol miał brata Edmunda, który urodził się w 1906 roku i siostrę Olgę, która urodziła się i zmarła w 1914 roku.

5 Chrzest W księgach parafialnych tak odnotowano to wydarzenie: urodzony 18 maja 1920 roku Karol Józef Wojtyła, syn rodziców: ojca Karola – oficera wojskowego i matki Kaczorowskiej Emilii. Jego rodzicami chrzestnymi zostali Maria Wiadrowska i Józef Kuczmierczyk.

6 Imię Karol otrzymał po ojcu, Józef na cześć Józefa z Nazaretu oraz marszałka Piłsudskiego, który właśnie wtedy bronił ojczyzny przed bolszewikami.

7 Z mamą Emilią gfd

8 Mieszkanie Emilii i Karola Wojtyłów mieściło się w kamienicy, w pobliżu kościoła pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Wypełnione było książkami, świętymi obrazami i rodzinnymi fotografiami. Tu spędził najmłodsze lata Karol Wojtyła, otoczony miłością i opieką najbliższych.

9 Dziecinstwo ` Karol uwielbia piłkę nożną. Zwykle grywał w bramce, a nazywaliśmy go „Martyna”, od nazwiska słynnego w owych czasach bramkarza.

10 Rodzice Karola

11 Matka Lolka była delikatną i wrażliwą kobietą
Matka Lolka była delikatną i wrażliwą kobietą. To właśnie ona inspirowała głębokie życie religijne Wojtyłów. Szybko nauczyła syna żegnać się znakiem krzyża, a wieczorami czytała mu fragmenty Biblii.

12 Śmierć matki 13 kwietnia 1929 roku w wieku 45 lat Karolowi zmarła matka. Nie doczekała Komunii Świętej Karola.

13 Komunia Święta Karola

14 Jedynym źródłem wielkiej i niekłamanej radości w jego życiu był teraz brat Edmund. Starszy od Lolka o 14 lat – student medycyny w Krakowie i świetny sportowiec, był dla młodszego brata ideałem.

15 W czasie odwiedzin w Wadowicach trenował Karola, przekazując mu wiedzę sportową lub zabierał na piesze wycieczki po górach, zarażając go pasją wędrowania.

16 W 1930 roku Karol Wojtyła zaczął naukę w 8-letnim Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach. W pierwszej klasie nauczyciel katechezy ks. Kazimierz Figlewicz zachęcił go do przystąpienia do kółka ministranckiego.

17 Śmierć brata Nie mógł spotkać go bardziej tragiczny cios niż ten, jaki spadł na niego 5 grudnia 1932 roku. W tym dniu dowiedział się, że jego brat zmarł w szpitalu, zaraziwszy się od pacjentki szkarlatyną.

18 12 letni Karol.

19 Przyjaźnił się z Jurkiem Klugerem – synem prezesa gminy żydowskiej
Przyjaźnił się z Jurkiem Klugerem – synem prezesa gminy żydowskiej. Kiedyś Jurek pobiegł do kościoła, by wyciągnąć Karola na mecz. Jakaś kobieta widząc dziecko żydowskie, wchodzące do kościoła, wyraziła głośne zdziwienie. Wojtyła zareagował „ Czyż nie jesteśmy wszyscy dziećmi Bożymi”.

20 Każdego dnia rano, przed nauką, szedł do kościoła i kiedy nie służył do Mszy, modlił się. Zachodził do kościoła także po lekcjach. Modlił się po każdym posiłku, w trakcie odrabiania zadań domowych i przed udaniem się na spoczynek.

21 Duchowymi przewodnikami przyszłego papieża w tych latach byli: prefekt gimnazjum – ks. Edward Zacher, nauczyciel religii – ojciec Kazimierz Figlewicz i ojciec Józef Prus – dyrektor szkoły średniej prowadzonej przez karmelitów.

22 14 maja 1938 roku Karol Wojtyła zakończył naukę w gimnazjum otrzymując świadectwo maturalne z oceną celującą, która umożliwiała podjęcie studiów na większości uczelni bez egzaminów wstępnych.

23 Po maturze.

24 Karol Wojtyła wybrał studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zastanawiał się nawet, czy nie zostać aktorem, ale jego losy potoczyły się inaczej.

25 W pierwszym roku studiów Karol przeprowadził się wraz z ojcem do rodzinnego domu matki przy ul. Tynieckiej 10 w Krakowie.

26 W lutym 1940 poznał osobę ważną dla swego rozwoju duchowego
W lutym 1940 poznał osobę ważną dla swego rozwoju duchowego. Był to Jan Tyranowski, krakowski krawiec, poza swą pracą zawodową zafascynowany duchowością chrześcijańską. Tyranowski prowadził dla młodzieży męskiej koło wiedzy religijnej.

27 Karol w czasie studiów.

28 Wojna odebrała Karolowi możliwość kontynuowania studiów, zaczął więc pracować jako pracownik fizyczny w zakładach chemicznych Solvay. Początkowo od jesieni 1940 przez rok w kamieniołomie w Zakrzówku, a potem w oczyszczalni sody w Borku Fałęckim.

29 Dnia 18 lutego 1941 roku po długiej chorobie zmarł ojciec Karola.
Ojciec – wdowiec, który utracił pierworodnego syna, był zdecydowany zapewnić jedynemu żyjącemu dziecku wszystko, na co było go stać: miłość, wykształcenie i dobre wychowanie. Dnia 18 lutego 1941 roku po długiej chorobie zmarł ojciec Karola.

30 Jesienią roku 1941 Karol wraz z przyjaciółmi założył Teatr Rapsodyczny, który swoje pierwsze przedstawienie wystawił 1 listopada pt. „Księżycowy Kawaler”

31 Rozstanie Wojtyły z teatrem nastąpiło nagle w roku 1942, gdy postanowił on studiować teologię i wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie gdzie 1 listopada 1946 otrzymał święcenia kapłańskie.

32 Ksiądz Karol Wojtyła

33 Dzięki protekcji kardynała Sapiehy przez kolejne 2 lata Karol Wojtyła studiował w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Dominikańskim. Tam też obronił w 1948 roku pracę doktorska.

34 Po powrocie do kraju przez 7 miesięcy był wikarym i katechetą w Niegowici. Od tego momentu rozpoczął się dla młodego księdza okres wycieczek i podróży z młodzieżą po Polsce. Wolny czas zawsze starał się spędzać z chłopcami i dziewczętami na łonie natury.

35 Następnie został przeniesiony z Niegowici do krakowskiej parafii św
Następnie został przeniesiony z Niegowici do krakowskiej parafii św. Floriana, gdzie zasłynął z organizowanych przez siebie wyjazdów ze studentami w góry i nad jeziora.

36 Na wycieczce z młodzieżą.

37 W roku 1951 po śmierci kardynała Sapiehy, Karol Wojtyła został skierowany na urlop w celu ukończenia pracy habilitacyjnej.

38 Karol Wojtyła powrócił do przerwanych obowiązków. Wykładał m. in
Karol Wojtyła powrócił do przerwanych obowiązków. Wykładał m.in. w seminariach diecezji: krakowskiej, katowickiej i częstochowskiej (mieściły się one wszystkie w Krakowie) oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

39 Na nartach Źródła:

40 4 lipca 1958 r. Karol Wojtyła został mianowany biskupem pomocniczym Krakowa. Konsekracji biskupiej ks. Karola Wojtyły dokonał 28 września 1958 w katedrze na Wawelu metropolita krakowski arcybiskup Eugeniusz Baziak. Współkonsekratorami byli biskupi Franciszek Jop i Bolesław Kominek.

41 Biskup Karol Wojtyła

42 13 stycznia 1964, półtora roku po śmierci swego poprzednika, arcybiskupa Eugeniusza Baziaka, Karol Wojtyła został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. Cztery lata później, podczas konsystorza z 26 czerwca 1967 został nominowany kardynałem.

43 16 października 1978r. Zapadał już jesienny, wczesny mrok
16 października 1978r. Zapadał już jesienny, wczesny mrok. Ogromny tłum zgromadzony na Placu św. Piotra niecierpliwie oczekiwał wieści. Gdy padły słowa oficjalnego komunikatu, zapanowało zdziwienie.

44 Nikt nie wiedział, kim jest i jak zachowa się przybysz z dalekiego kraju. Ale właśnie Jan Paweł II, Polak zawołał po włosku „Sia ladato Gesu cristo” i wywołał burzę oklasków.

45 Habemus Papam Źródło:

46 Koniec


Pobierz ppt "Karol Wojtyła Julia Gorol."

Podobne prezentacje


Reklamy Google