Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JASKINIE AJANTA INDIE Slajd 1/45.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JASKINIE AJANTA INDIE Slajd 1/45."— Zapis prezentacji:

1 JASKINIE AJANTA INDIE Slajd 1/45

2 W odległości ok. 2godzin jazdy samochodem od miejscowości Aurengabad znajduje się jaskinia Ajanta,
licząca 32 groty, które nie powstały w sposób naturalny, lecz zostały wyżłobione we wzgórzach przed tysiącami lat, przez ludzi używających prostych narzędzi, służących im jako rylce, wycinaki i młotki. Rzeźbienia w wulkanicznej skale bazaltowej wykonane zostały z dużą skrupulatnością, sukcesywnie, tak by powstałe wewnątrz skał, w ważnych strategicznie miejscach kolumny utworzyły po kilka sal naraz. Ściany i sufity tych wnętrz przyozdobiono wspaniale gipsowymi aplikacjami i barwnymi malowidłami.

3 Widok ogólny

4 Większość malowideł ma ponad 1500 lat.
Dziesięć wieków przed narodzeniem się Leonarda de Vinci i europejskiego Renesansu, nieznani artyści umieli już wyznaczać i nanosić perspektywę, głębię oraz odwzorowywać współczesną im rzeczywistość. Ekspresja i emocje uchwycone na twarzach namalowanych postaci są tak oczywiste i naturalne jak obecnie, tyle wieków później i wciąż mogą zadziwiać.

5

6 Najstarsze jaskinie, pochodzą z 2-ego wieku
przed Chrystusem. Pośród nich znajduje się Viharas, z klasztorem, z wielkimi i małymi salami, prowadzącymi do Sali Głównej w której mieszkają mnisi. Niektóre z tych sal mają łóżka wykute w skale wraz z poduszką, na której mnich może ułożyć swoją zmęczoną głowę.

7

8 Ostatnia z jaskiń, to świątynia podobna do chrześcijańskich katedr, przyozdobiona wiązkowymi, drewnianymi słupami, które krzyżują się w żebrowniu ze skalnymi, ozdobnymi słupami, zaś w nawie głównej, (gdzie w kościele chrześcijańskim byłby ołtarz) znajduje się ogromna statua Buddy. Należy przypomnieć, że świątynie skalne zostały wyrzeźbione wiele wieków przed katedrami chrześcijańskimi i można tu postawić sobie pytanie, czy nie były źródłem inspiracji dla wielkich architektów okresu Średniowiecza, bardziej niż klasyczne świątynie greckie i romańskie?

9

10 używali tylko prostych narzędzi.
Zadziwiający jest fakt, że wielcy mistrzowie, którzy wykreowali te wspaniałe groty, używali tylko prostych narzędzi. Przekazali nam jednak coś z uniwersalnej magii, którą dziś ciągle możemy podziwiać. Całe wieki, jakie nas dzielą od tamtych czasów, wydają się małymi kropelkami wody ściekającymi po ścianach tych niesamowitych jaskiń.

11 Tablica informacyjna przy wejściu do jaskiń

12 Jaskinie d’Ajanta

13 Jedno z wejść do jaskiń

14

15 32 jaskinie wyżłobione w skałach

16 Jedno z wejść

17 Dwa słonie przy wejściu do jaskini

18 Rzeka Vaghora

19 Jaskinia klasztor

20 Wnętrze

21

22 Wielki leżący Budda

23

24

25

26 Rodzina podziwiająca rzeźby

27 Dobrze zachowane malowidła

28

29

30

31

32

33 Freski ...

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44 Strażnik

45 Koniec


Pobierz ppt "JASKINIE AJANTA INDIE Slajd 1/45."

Podobne prezentacje


Reklamy Google