Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bez wody jednak nie ma życia…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bez wody jednak nie ma życia…"— Zapis prezentacji:

1 Bez wody jednak nie ma życia…

2 Woda – bezcenny skarb picia,
BEZ WODY NIE MA ŻYCIA! Woda służy człowiekowi przede wszystkim do: picia, utrzymania higieny ciała – mycia, kąpania, prania, utrzymania higieny otoczenia – sprzątania, nawadniania pól i ogrodów.

3 Picie wody jest bardzo ważne dla naszego organizmu:
Badania wykazały, że ludzie, którzy nie piją wody w odpowiedniej ilości, są bardziej narażeni na niektóre choroby przewlekłe, np. odwodnienie organizmu zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, jest czynnikiem wpływającym na stan pęcherza moczowego i nerek, może się wiązać z występowaniem kamieni nerkowych.

4 Woda jako zagrożenie? Woda do picia (złej jakości) może być drogą zakażenia w wielu chorobach zakaźnych, szczególnie przewodu pokarmowego. Często ludzie zmuszeni są korzystać z każdej dostępnej wody z powodu jej ogromnego niedoboru.

5 Czy powinniśmy się bać? Woda, tak potrzebna do życia, może jednocześnie stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet być przyczyną śmierci.

6 Uwaga! W krajach rozwijających się 90% nieoczyszczonych ścieków trafia bezpośrednio do rzek, jezior lub oceanów. Przyczyną 3,7% wszystkich zgonów na świecie są choroby powiązane z jakością wody, co przekłada się na miliony ofiar.

7 Wielkie niebezpieczeństwa
Choroby przenoszone drogą wodną wywołane są przez: bakterie, wirusy, pierwotniaki, robaki pasożytnicze.

8 Dur brzuszny Dur brzuszny - ostra choroba zakaźna wywoływana przez bakterię pałeczkę duru brzusznego. Bakteria duru brzusznego atakuje jedynie człowieka.

9 Dur brzuszny Drogi szerzenia duru brzusznego: brudna woda,
zakażone produkty spożywcze – lody, sałatki, mięso, mleko, nieumyte owoce, owady – zwłaszcza muchy, bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem – przy nieprzestrzeganiu zasad higieny. 

10 Dur brzuszny Objawy: gorączka (39°– 40°C),
zmiana wyglądu języka (w środku pokryty suchym brunatnym nalotem, na krawędziach żywoczerwony), powiększeniu ulega wątroba i śledziona, brzuch jest wzdęty, bolesny, zaparcia, biegunka, wysypka, tzw. różyczka durowa,

11 Polio Polio nazywane jest też ostrym nagminnym porażeniem dziecięcym (paraliż dziecięcy). Chorobę tę wywołuje wirus polio, który przedostaje się do układu pokarmowego i wydalniczego: z zakażoną wodą, zakażonym pokarmem, przez kontakt z osobą chorą.

12 Polio Objawy: wysoka gorączka, ból głowy, sztywność karku i pleców,
porażenie mięśni pleców, rąk i nóg

13 Malaria Malaria zwana też zimnicą wywołana jest przez jednokomórkowego pierwotniaka zwanego zarodźcem malarycznym. Rozwija się on we wnętrznościach komarów. Do zakażenia dochodzi, gdy samica komara żywi się krwią ludzka. Wtedy wraz z jej śliną do organizmu człowieka dostają się zarodźce. Wraz z krwią przenoszone są do wątroby i tam się rozmnażają.

14 Malaria Objawy: Dreszcze i wysoka gorączka,
Bóle głowy , wymioty, biegunka, Obfite poty, Bóle mięśniowe i kręgosłupa, Zaburzenia świadomości, obrzęki, Kaszel, duszność.

15 Filariozy Jest to grupa przewlekłych chorób pasożytniczych wywołanych przez nicienie filarie. Larwa pasożyta rozwija się w organizmie komara. Kiedy zakażony insekt ukąsi człowieka, larwa dostaje się do jego organizmu, do naczyń limfatycznych, gdzie się rozmnaża.

16 Filariozy Objawy: zapalenie naczyń chłonnych, ból głowy, pokrzywka,
nudności, obrzęk węzłów chłonnych, słoniowacizna kończyn dolnych, górnych, wodniak jądra.

17 Cholera Cholera – ostra choroba zakaźna przewodu pokarmowego.
Jej przyczyną jest spożycie pokarmu lub wody skażonej bakterią – szczepami przecinkowca cholery.

18 Cholera Około 400 mln osób w Afryce nie ma dostępu do wody pitnej
Drogi zakażenia: Do zakażenia dochodzi na drodze pokarmowej, głównie przez skażoną ludzkimi odchodami wodę. Rzadko przez żywność (tj. owoce morza). Wodę zanieczyszczać bakteriami zdolni są jedynie ludzie chorzy lub nosiciele.

19 Cholera Objawy: biegunka, wymioty prowadzące do odwodnienia, zwykle bez gorączki i bólu brzucha. - zmarszczenie skóry (jak skóra rąk po myciu naczyń), - zmiana głosu - zapadnięcie oczu i wyostrzenie rysów twarzy (inaczej tzw. twarz Hipokratesa). W skrajnie poważnych przypadkach dojść może do śpiączki.

20 Czerwonka zakaźna Źródłem zakażenia jest zawsze człowiek.
Zakażenie następuje: na drodze pokarmowej, w wyniku kontaktu z chorym, nosicielem, przez zanieczyszczone wydalinami zakażonych osób produkty pokarmowe, przedmioty codzienne użytku, czy też wodę, również muchy mogą przenosić zarazki na swoim ciele, na przykład z odchodów na jedzenie i wodę.

21 Czerwonka zakaźna Czerwonka (szigeloza) jest ostrą chorobą zakaźną jelit, a w szczególności jelita grubego, wywoływaną przez pałeczki Shigella. Zwana jest też chorobą brudnych rąk

22 Czerwonka zakaźna Objawy: obfita, wodnista biegunka, często gorączka,
czasami nudności i wymioty, kurczowe bóle brzucha, odwodnienie, w stolcu pojawia się śluz, ropa i krew.

23 Jak się bronić? nie pij wody z nieznanego źródła, a tym bardziej wody nieprzegotowanej, szczególną ostrożność należy zachować wybierając się do krajów tropikalnych, gdzie wypicie skażonej wody może mieć poważne konsekwencje. Najczęściej prowadzi to do tzw. „biegunki podróżnych”. Powoduje ona odwodnienie organizmu, co w wysokich temperaturach powietrza staje się niebezpieczne dla zdrowia człowieka i jest wyjątkowo groźne dla małych dzieci, korzystać tylko ze strzeżonych kąpielisk – regularnie przechodzą badania jakości wody, przestrzegać okresowych zakazów kąpieli w kąpieliskach, korzystając z basenu, obowiązkowo przed wejściem do wody należy opłukać całe ciało, nie zapominać o myciu rąk przed jedzeniem

24 Obchody miały miejsce 22 marca 2014 roku pod hasłem: „Woda i energia”.
Światowy Dzień Wody W tym roku Światowy Dzień Wody (ŚDW) obchodziliśmy już po raz dwudziesty (pierwszy raz w 1994). Obchody miały miejsce marca 2014 roku pod hasłem: „Woda i energia”. Mimo upływu dwudziestu lat, hasło z 1994 roku: „Dbałość o nasze zasoby wodne leży w interesie każdego człowieka” nadal jest aktualne i zyskuje coraz większe znaczenie.

25 Opracowano na podstawie:
Domowy Poradnik Medyczny, PZWL


Pobierz ppt "Bez wody jednak nie ma życia…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google