Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BEZ WODY NIE MA ŻYCIA! Woda służy człowiekowi przede wszystkim do: picia, utrzymania higieny ciała – mycia, kąpania, prania, utrzymania higieny otoczenia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BEZ WODY NIE MA ŻYCIA! Woda służy człowiekowi przede wszystkim do: picia, utrzymania higieny ciała – mycia, kąpania, prania, utrzymania higieny otoczenia."— Zapis prezentacji:

1

2 BEZ WODY NIE MA ŻYCIA! Woda służy człowiekowi przede wszystkim do: picia, utrzymania higieny ciała – mycia, kąpania, prania, utrzymania higieny otoczenia – sprzątania, nawadniania pól i ogrodów.

3 Badania wykazały, że ludzie, którzy nie piją wody w odpowiedniej ilości, są bardziej narażeni na niektóre choroby przewlekłe, np. odwodnienie organizmu zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, jest czynnikiem wpływającym na stan pęcherza moczowego i nerek, może się wiązać z występowaniem kamieni nerkowych.

4 Woda do picia (złej jakości) może być drogą zakażenia w wielu chorobach zakaźnych, szczególnie przewodu pokarmowego. Często ludzie zmuszeni są korzystać z każdej dostępnej wody z powodu jej ogromnego niedoboru.

5 Woda, tak potrzebna do życia, może jednocześnie stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet być przyczyną śmierci.

6 W krajach rozwijających się 90% nieoczyszczonych ścieków trafia bezpośrednio do rzek, jezior lub oceanów. Przyczyną 3,7% wszystkich zgonów na świecie są choroby powiązane z jakością wody, co przekłada się na miliony ofiar.

7 Choroby przenoszone drogą wodną wywołane są przez: bakterie, wirusy, pierwotniaki, robaki pasożytnicze.

8 Dur brzuszny - ostra choroba zakaźna wywoływana przez bakterię pałeczkę duru brzusznego. Bakteria duru brzusznego atakuje jedynie człowieka.

9 brudna woda, zakażone produkty spożywcze – lody, sałatki, mięso, mleko, nieumyte owoce, owady – zwłaszcza muchy, bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem – przy nieprzestrzeganiu zasad higieny. Drogi szerzenia duru brzusznego:

10 gorączka (39°– 40°C), zmiana wyglądu języka (w środku pokryty suchym brunatnym nalotem, na krawędziach żywoczerwony), powiększeniu ulega wątroba i śledziona, brzuch jest wzdęty, bolesny, zaparcia, biegunka, wysypka, tzw. różyczka durowa, Objawy:

11 Polio nazywane jest też ostrym nagminnym porażeniem dziecięcym (paraliż dziecięcy). Chorobę tę wywołuje wirus polio, który przedostaje się do układu pokarmowego i wydalniczego: z zakażoną wodą, zakażonym pokarmem, przez kontakt z osobą chorą.

12 Objawy : wysoka gorączka, ból głowy, sztywność karku i pleców, porażenie mięśni pleców, rąk i nóg

13 Malaria zwana też zimnicą wywołana jest przez jednokomórkowego pierwotniaka zwanego zarodźcem malarycznym. Rozwija się on we wnętrznościach komarów. Do zakażenia dochodzi, gdy samica komara żywi się krwią ludzka. Wtedy wraz z jej śliną do organizmu człowieka dostają się zarodźce. Wraz z krwią przenoszone są do wątroby i tam się rozmnażają.

14 Objawy: Dreszcze i wysoka gorączka, Bóle głowy, wymioty, biegunka, Obfite poty, Bóle mięśniowe i kręgosłupa, Zaburzenia świadomości, obrzęki, Kaszel, duszność.

15 Jest to grupa przewlekłych chorób pasożytniczych wywołanych przez nicienie filarie. Larwa pasożyta rozwija się w organizmie komara. Kiedy zakażony insekt ukąsi człowieka, larwa dostaje się do jego organizmu, do naczyń limfatycznych, gdzie się rozmnaża.

16 Objawy: zapalenie naczyń chłonnych, ból głowy, pokrzywka, nudności, obrzęk węzłów chłonnych, słoniowacizna kończyn dolnych, górnych, wodniak jądra.

17 Cholera – ostra choroba zakaźna przewodu pokarmowego. Jej przyczyną jest spożycie pokarmu lub wody skażonej bakterią – szczepami przecinkowca cholery.

18 Około 400 mln osób w Afryce nie ma dostępu do wody pitnej Drogi zakażenia: Do zakażenia dochodzi na drodze pokarmowej, głównie przez skażoną ludzkimi odchodami wodę. Rzadko przez żywność (tj. owoce morza). Wodę zanieczyszczać bakteriami zdolni są jedynie ludzie chorzy lub nosiciele.

19 biegunka, wymioty prowadzące do odwodnienia, zwykle bez gorączki i bólu brzucha. - zmarszczenie skóry (jak skóra rąk po myciu naczyń), - zmiana głosu - zapadnięcie oczu i wyostrzenie rysów twarzy (inaczej tzw. twarz Hipokratesa). W skrajnie poważnych przypadkach dojść może do śpiączki. Objawy:

20 Źródłem zakażenia jest zawsze człowiek. Zakażenie następuje: na drodze pokarmowej, w wyniku kontaktu z chorym, nosicielem, przez zanieczyszczone wydalinami zakażonych osób produkty pokarmowe, przedmioty codzienne użytku, czy też wodę, również muchy mogą przenosić zarazki na swoim ciele, na przykład z odchodów na jedzenie i wodę.

21 Czerwonka (szigeloza) jest ostrą chorobą zakaźną jelit, a w szczególności jelita grubego, wywoływaną przez pałeczki Shigella. Zwana jest też chorobą brudnych rąk

22 Objawy: obfita, wodnista biegunka, często gorączka, czasami nudności i wymioty, kurczowe bóle brzucha, odwodnienie, w stolcu pojawia się śluz, ropa i krew.

23 nie pij wody z nieznanego źródła, a tym bardziej wody nieprzegotowanej, szczególną ostrożność należy zachować wybierając się do krajów tropikalnych, gdzie wypicie skażonej wody może mieć poważne konsekwencje. Najczęściej prowadzi to do tzw. biegunki podróżnych. Powoduje ona odwodnienie organizmu, co w wysokich temperaturach powietrza staje się niebezpieczne dla zdrowia człowieka i jest wyjątkowo groźne dla małych dzieci, korzystać tylko ze strzeżonych kąpielisk – regularnie przechodzą badania jakości wody, przestrzegać okresowych zakazów kąpieli w kąpieliskach, korzystając z basenu, obowiązkowo przed wejściem do wody należy opłukać całe ciało, nie zapominać o myciu rąk przed jedzeniem

24 W tym roku Światowy Dzień Wody (ŚDW) obchodziliśmy już po raz dwudziesty (pierwszy raz w 1994). Obchody miały miejsce 22 marca 2014 roku pod hasłem: Woda i energia. Mimo upływu dwudziestu lat, hasło z 1994 roku:Dbałość o nasze zasoby wodne leży w interesie każdego człowieka nadal jest aktualne i zyskuje coraz większe znaczenie.

25 Opracowano na podstawie: Domowy Poradnik Medyczny, PZWL www.medonet.pl www.wikipedia.pl www.swiatowydzienwody.pl www.srodowiskoazdrowie.pl


Pobierz ppt "BEZ WODY NIE MA ŻYCIA! Woda służy człowiekowi przede wszystkim do: picia, utrzymania higieny ciała – mycia, kąpania, prania, utrzymania higieny otoczenia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google