Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AM ST 003 - 004 Podręcznik zdrowia i bezpieczeństwa str. 1 wer.01 - 3 list. 2011 Praca na wysokości Praca w wykopach i otworach Praca wokół i wewnątrz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AM ST 003 - 004 Podręcznik zdrowia i bezpieczeństwa str. 1 wer.01 - 3 list. 2011 Praca na wysokości Praca w wykopach i otworach Praca wokół i wewnątrz."— Zapis prezentacji:

1 AM ST Podręcznik zdrowia i bezpieczeństwa str. 1 wer list Praca na wysokości Praca w wykopach i otworach Praca wokół i wewnątrz wykopów i otworów JEST pracą na wysokości Żadnych różnic, poza umiejscowieniem punktu wejścia i wyjścia Zapobieganie i środki ochrony zbiorowej: Na najwyższym poziomie każdej platformy: Bariery ochronne: muszą być wytrzymałe (wytrzymywać siłę co najmniej 100 kg) –górna belka nie niżej niż 1,1 m –środkowa belka zamontowana w około połowie odległości między górna belką i poziomem platformy –bortnica zapobiegająca spadaniu przedmiotów Doraźny dostęp przez zdjęcie pokrywy = doraźna ochrona i znaki ostrzegawcze plus obserwator Dostęp do wykopu: Punkt wejścia i wyjścia z wykopu musi być zabezpieczony, np. przy pomocy stałej drabiny lub schodów Należy zwrócić uwagę, czy wykop nie jest przestrzenią zamkniętą Do dyspozycji są środki ochrony zbiorowej. Sprawdź ewentualne uszkodzenia: –drabin: sprawdź szczeble i klatkę –schodów: sprawdź stopnie i poręcze i/lub Potrzebujesz środków ochrony indywidualnej. Sprawdź ewentualne uszkodzenia: –uprzęży –lin (w tym odpowiednia długość) –punktu kotwiczącego Wykopanie otworu = zadbaj o ochronę przed uwięźnięciem Dodatkowo: Zapoznaj się z innymi stronami dotyczącymi pracy na wysokości: drabina, punkt kotwiczący, ochrona indywidualna itp. Zapoznaj się ze stronami dotyczącymi przestrzeni zamkniętych

2 AM ST Podręcznik zdrowia i bezpieczeństwa str. 2 wer list Praca na wysokości Lista kontrolna Przed wejściem do wykopu przeprowadzono ocenę ryzyka tej konkretnej pracy: rodzaj dostępu i drogi ewakuacji, zagrożenie upadkiem, zagrożenie spadającymi przedmiotami, warunki pogodowe (wiatr, deszcz, śnieg, lód itp..), zagrożenie porażeniem elektrycznym, zagrożenia związane z atmosferą (gazy toksyczne lub łatwopalne, brak tlenu)… Ocena ryzyka HIRA pomaga określić odpowiednie sposoby zabezpieczenia (zbiorowe i indywidualne), monitorowanie ryzyka i działania ratunkowe. Do wykopu wolno zejść tylko wyznaczonym osobom, które zostały poinformowane i przeszkolone w zakresie ewentualnych zagrożeń. Wejście/wyjście z wykopu dozwolone jest wyłącznie w wyznaczonym punkcie. Bariery (stałe lub tymczasowe) zostały sprawdzone i są sprawne. Drabina dostępowa (i klatka) lub schody zostały sprawdzone i są sprawne. Indywidualny sprzęt ochronny (w tym uprząż pełna, sznur - lina asekuracyjna oraz punkt kotwiczący) został sprawdzony i jest sprawny. Jeżeli wykop jest na zewnątrz, prace należy przerwać w przypadku wystąpienia złych warunków pogodowych (silny wiatr/deszcz, lód, śnieg itp.). Dokument pomocniczy do wykorzystania przed rozpoczęciem lub standardową kontrolą pracy Czy według oceny ryzyka HIRA jest Tak, Nie czy Nie dotyczy? Jeżeli Nie, nie rozpoczynaj pracy dopóki nie zostaną ukończone wszystkie przygotowania. A jeżeli praca już trwa, wstrzymaj ją w bezpieczny sposób i popraw kontrolę ryzyka tak, aby warunki były bezpieczne. Nigdy nie zostawiaj otwartego wykopu bez zabezpieczenia go solidną barierą lub przykrycia w sposób odpowiedni do odbywającego się wokół ruchu.


Pobierz ppt "AM ST 003 - 004 Podręcznik zdrowia i bezpieczeństwa str. 1 wer.01 - 3 list. 2011 Praca na wysokości Praca w wykopach i otworach Praca wokół i wewnątrz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google