Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pismo prekolumbijskie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pismo prekolumbijskie"— Zapis prezentacji:

1 Pismo prekolumbijskie
Pismem prekolumbijskim posługiwali się Majowie, Aztekowie i Inkowie. Pismo to polegało na używaniu znaków wyrażających nie tylko dźwięki, ale przede wszystkim pojęcia (jak rysunki w rebusach). Z chwilą gdy poszło w niepamięć znaczenie tych obrazków, pismo to stało się szyfrem prawie niemożliwym do odczytania, tym bardziej, że po wielu wiekach znaki, ulegając licznym przemianom, przestały być podobne do przedmiotów, które pierwotnie wyobrażały. Ewoluowało ono powoli od zapisu hieroglificznego, poprzez zapis sylabiczny w kierunku zapisu głoskowego.

2 Alfabet majów Pismo Azteków wywodzi się z pisma Majów jednakże nie może się równać z przepięknym kunsztem inskrypcji Majów. Pismo Azteków jest wysoce piktograficzne, prawie wszystkie symbole są prymitywnymi obrazkami tzw. GLYPSAMI.

3 Majowie Majowie byli jednym z ważniejszych ludów tubylczych Ameryki. Po ekspansji hiszpanów ocalały tylko cztery rękopisy Majów : Kodeks DREZDEŃSKI Kodeks MADRYCKI Kodeks PARYSKI Kodeks GROLIER

4 Pismo Majów Pismo Majów było częściowo pismem obrazkowym, częściowo ideograficznym i częściowo fonetycznym. Pisano też rzeźbiąc w kamieniu tzw. pismo monumentalne. Książka ma wygląd prostokątnego pasa papieru złożonego w harmonijkę dwustronnie zamalowanego. Papier sporządzano z drzewa figowca i zapisywano z obydwu stron. Powierzchnię papieru pokrywali warstwą węglanu wapnia i na takiej wygładzonej powierzchni pisali. Formę takiej książki przejęli potem Aztekowie. Dysponowano szeroką paletą barw . Kolory miały też swoją symbolikę. Pismem władali jedynie kapłani ich synowie i znaczniejsi możnowładcy.

5 Liczebniki Majów

6 Aztekowie Aztekowie stali się jednym z najważniejszych ludów płaskowyżu meksykańskiego. Z tak ogromnej liczby dokumentów przechowały się tylko 14 oryginalne dzieła sprzed konkwisty. Na przykład: Codex Borbonicus Codex Boturini

7 Pismo Azteków Każdy kodeks miał postać taśmy papieru o długości do 13 jardów (1 189 cm) i wysokości cm. Zrobiony był z papieru korowego lub skóry.. Końce takiego pasa papieru były przyklejone do cienkich drewnianych tablic, które dekorowano ilustracjami. . Każdą stronę czytano od góry do dołu. Książkę przeglądano od lewej do prawej. Papier Azteków był zrobiony z kory wewnętrznej drzewa figowego. Na koniec papier pokrywano białym lakierem (węglan wapnia). Dopiero na takiej powierzchni skrybowie nanosili swe figury.

8 Aztecki dysk

9 Inkowie Na południe od cywilizacji Ameryki Środkowej rozciągało się imperium Inków. . Tworem Inków było pismo węzełkowe KIPU, nie jest jednak wiadome, czy to pismo stanowiło prosty sposób zapamiętywania pewnych wiadomości, czy też służyło do liczenia, czy, jak twierdzili hiszpańscy kronikarze było prawdziwym pismem.

10 Inne kultury Innymi kulturami posługującymi się pismem prekolumbijskim byli : Olmekowie, Mikstekowie, Toltekowie.

11 Pismo prekolumbijskie nie jest powszechnie używane, gdyż napisanie czegokolwiek pochłaniałoby bardzo dużo czasu.

12

13

14


Pobierz ppt "Pismo prekolumbijskie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google