Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OWADY I PAJĘCZAKI Szymon Pilewski Filip Tomaszek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OWADY I PAJĘCZAKI Szymon Pilewski Filip Tomaszek."— Zapis prezentacji:

1 OWADY I PAJĘCZAKI Szymon Pilewski Filip Tomaszek

2 OWADY TO STAWONOGI. SĄ NAJLICZNIEJSZĄ GRUPĄ ZWIERZĄT I OPANOWAŁY WSZYSTKIE KONTYNENTY, ŁĄCZNIE Z BIEGUNAMI. BYŁY PIERWSZYMI ZWIERZĘTAMI, KTÓRE POTRAFIŁY LATAĆ. SKŁADAJĄ SIĘ Z 3 CZĘŚCI: GŁOWY, TUŁOWIA I ODWŁOKU.

3 NAUKA ZAJMUJĄCA SIĘ OWADAMI TO ENTOMOLOGIA.

4 CYKL ŻYCIOWY MOTYLA I JĘTKI (INNE OWADY MOGĄ MIEĆ INNE CYKLE ŻYCIOWE).

5 WAŻKI TO OWADY DRAPIEŻNE O SMUKŁUM CIELE, DŁUGIM ODWŁOKU, OCZACH ZŁOŻONYCH I DWUCH PARACH SKRZYDEŁ. SĄ JEDNYMI Z NAJSTARSZYCH ŻYJĄCYCH GATUNKÓW OWADÓW. ŻYŁY JESZCZE PRZED DINOZAURAMI (KARBON) I W TYCH CZASACH OSIĄGAŁY ROZMIARY MEWY.

6 MOTYLE TO NAJBARDZIEJ ZAWANSOWANE EWOLUCYJNIE OWADY, SĄ TEŻ JEDNYMI Z NAJLICZNIEJSZYCH (ZARAZ PO CHRZĄSZCZACH). UWAGA! ĆMY TEŻ SĄ MOTYLAMI.

7 PSZCZOŁY TO NAJPOŻYTECZNIEJSZE OWADY. W WIĘKSZOŚCI ŻYJĄ SAMOTNIE. NIEKTÓRE JEDNAK (NP. PSZCZOŁY MIODNE) WYTWORZYŁY SKOMPLI- KOWANE STRUKTURY SPOŁECZNE. CIEKAWOSTKA: MIÓD NIGDY SIĘ NIE PSUJE.

8 SKORKI TO OWADY PROWADZĄCE NOCNY TRYB ŻYCIA. MAJĄ SPŁASZCZONE CIAŁO I SZCZYPCE NA KOŃCU ODWŁOKA. SĄ WSZYSTKOŻERNE.

9 CHRZĄSZCZE TO NAJLICZNIEJSZA GRUPA OWADÓW. W SAMEJ POLSCE WYSTĘPUJE 5000 GATUNKÓW, A NA ŚWIECIE OKOŁO 300 000. ŻYJĄ W WODZIE I NA LĄDZIE. NAJWIĘKSZE OSIĄGAJĄ ROZMIAR RĘKI DOROSŁEGO CZŁOWIEKA I WAGĘ 3 TABLICZEK CZEKOLADY.

10 WIJE TO STAWONOGI O WYDŁUŻONYM CIELE, ZŁOŻONYM Z SEGMENTÓW, Z WYRAŹNIE ODDZIELONĄ GŁOWĄ. OSIĄGAJĄ DŁUGOŚĆ OD 2 MM DO 30 CM. CIEKAWOSTKA: ŁACIŃSKA NAZWA ”MYRIAPODA” OZNACZA „DZIESIĘCIOTYSIĄCONOGIE”

11 KARBON OD 359 DO 299 MILIONÓW LAT TEMU. NA PÓŁKULI POŁUDNIOWEJ, NA LĄDZIE ZWANYM GONDNAWA, W PÓŹNYM KARBONIE NASTĄPIŁO ZLODOWACENIE, A W STREFIE RÓWNIKOWEJ W WARUNKACH GORĄCEGO I WILGOTNEGO KLIMATU ROZWIJAŁY SIĘ BUJNE LASY TROPIKALNE, KTÓRE DAŁY POCZĄTEK LICZNYM ZŁOŻĄ WĘGLA KAMIENNEGO. WEDŁUG WIELU NAUKOWCÓW, W KARBONIE RAPTOWNIE WZROSŁA ILOŚĆ TLENU W ATMOSFERZE Z 15% DO PONAD 30% POD KONIEC OKRESU, CO PRAWDOPODOBNIE SPOWODOWAŁO POWIĘKSZENIE SIĘ WYSTĘPUJĄCYCH W TYM CZASIE STAWONOGÓW NP. WAŻEK, KTÓRE OSIĄGAŁY WIELKOŚĆ MEWY (MEGANEURA), A WIJE MIAŁY DO 3 METRÓW DŁUGOŚCI (ARTHROPLEURIDEA). FAJNIE BYŁOBY MIEĆ TAKIE W OGRÓDKU, PRAWDA?

12 DZIWNE I PIĘKNE OWADY

13 PAJĘCZAKI TO STAWONOGI, KTÓRE, W ODRÓŻNIENIU OD OWADÓW, MAJĄ 8 NÓG I TYLKO DWIE CZĘŚCI CIAŁA: GŁOWOTŁÓW I ODWŁOK.

14 PAJĄKI TO NAJLICZNIEJSZY RZĄD PAJĘCZAKÓW. SĄ TO ZWIERZĘTA TYPOWO LĄDOWE. ICH WIELKOŚĆ WAHA SIĘ OD 0,5 CM DO 32 CM.

15 SKORPIONY TO PAJĘCZAKI WYSTĘPUJĄCE NA PUSTYNIACH, W LASACH TROPIKALNYCH, A NAWET W WYSOKICH GÓRACH. MAJĄ ROZMIARY OD 1,3 CM DO 18 CM. POSIADAJĄ KOLEC JADOWY NA OSTATNIM SEGMENCIE ODWŁOKA.

16 MAMY NADZIEJĘ, ŻE SIĘ PODOBAŁO Za wszelkie usterki techniczne przepraszamy.

17


Pobierz ppt "OWADY I PAJĘCZAKI Szymon Pilewski Filip Tomaszek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google