Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HISTORII ZIOŁOLECZNICTWA I ZASAD UŻYWANIA ZIÓŁ. OGÓLNE INFORMACJE Ziołolecznictwo jest czasami lekceważone jako nieszkodliwa procedura zbierania ziół.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HISTORII ZIOŁOLECZNICTWA I ZASAD UŻYWANIA ZIÓŁ. OGÓLNE INFORMACJE Ziołolecznictwo jest czasami lekceważone jako nieszkodliwa procedura zbierania ziół."— Zapis prezentacji:

1 HISTORII ZIOŁOLECZNICTWA I ZASAD UŻYWANIA ZIÓŁ

2 OGÓLNE INFORMACJE Ziołolecznictwo jest czasami lekceważone jako nieszkodliwa procedura zbierania ziół i robionych domowym sposobem środków leczniczych, które stosuje się w charakterze placebo na te czy inne symptomy, zakładając jednak, że dolegliwość nie jest zbyt poważna, i że pod ręką mamy cudowną pastylkę, po którą można sięgnąć, gdyby objawy stały się poważniejsze. Zapominamy jednak, że ziołolecznictwo daje nam do dyspozycji kompletny system leczniczy i profilaktyczny. Jest to najstarsza i najbardziej naturalna forma medycyny.

3 POCHODZENIE  Egipt,  Grecja,  Rzym.

4 ZIOŁA Z EGIPTU Szafran- jest pozyskiwany z krokusa. Każdy taki kwiatek ma tylko 3 pręciki. Kurkuma- dzięki swoim właściwościom barwi potrawy na piękny żółty kolor

5 Brązowy cukier- posiada zwykle grube ziarna. Cukier brązowy zawiera więcej odżywczych składników niż cukier biały, ze względu na to, że nie był rafinowany. Sezam- w Egipcie zajmuje szczególne miejsce. Wyroby z sezamu są bardzo popularne. Wykonuje się z niego: pastę tahini, chałwy, ciastka oraz pieczywo. Curry- posiada pikantny smak, jest to mieszanka - anyżu, chili, kurkumy, kolendry, imbiru, cynamonu i czarnego pieprzu.

6 ZIOŁA Z RZYMU Lawenda- ceniona ze względu właściwości antyseptycznych i wspomagających higienę, stąd popularna jako kosmetyk, ale używana także w kuchni. Kocimiętka- używanej w celach leczniczych i przyprawowych.

7 Goździk- zawarty w goździkach eugenol obniża poziom wolnych rodników w komórkach, dzięki czemu ma działanie antynowotworowe. Gorczyca- ceniono ją w Rzymie jako niezastąpioną roślinę leczniczą. Pliniusz podaje aż 40 leków sporządzonych na bazie gorczycy Szałwia- lek przeciw bezpłodności, symbol długowieczności, a nawet nieśmiertelności.

8 ZIOŁA Z GRECJI Vanilia- to przedstawiciel rodziny tropikalnych orchidei pnących, z których strąków uzyskuje się szeroko stosowaną substancje aromatyczną. Oregano- jej najważniejsza odmiana, tak zwane “greckie oregano” jest bardzo pikantnym ziołem i najlepszym z oregano kulinarnych.

9 Bazylia- jest ceniona głównie za swój niepowtarzalny smak i aromat. Tymianek- ma działanie rozgrzewające i pobudza wydzielanie się śluzu w płucach. Zapobiega zakażeniom bakteryjnym, grzybiczym i wirusowym. Mięta- uprawiana jest głównie ze względu na zapach i smak liści

10 PIERWSZE PUBLIKACJE NA TEMAT ZIOŁOLECZNICTWA GAJUSZ PLINIUSZ STARSZY KLAUDIUSZ GALEN

11 ZASADY U Ż YWANIA ZIÓŁ 1. Ziołolecznictwo, podobnie jak inne metody lecznicze wymaga prawidłowego rozpoznania choroby.. 2. Niektóre leki ziołowe mają silne działanie, co może spowodować zatrucie i tym samym zagrożenie dla życia. 3. Zawsze używaj ziół z godnie z instrukcją załączoną na opakowaniu. 4. W razie wystąpienia skutków ubocznych należy natychmiast odstawić zażywane zioła. 5. Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu preparatów ziołowych kobietom w ciąży. 6. Przed podaniem leków ziołowych dzieciom skonsultuj się z lekarzem, jeśli nie ma takiej możliwości upewnij się czy dane zioła mają wyszczególnione dawki dla dzieci na instrukcji załączonej do opakowania. 7. Stosuj zioła zawsze z godnie z ich przeznaczeniem. 8. Przed użyciem zapoznaj się z dołączoną ulotką.

12 OBECNIE MO Ż NA DOKONA Ć NAST Ę PUJ Ą CEGO PODZIAŁU CHORÓB: choroby jamy ustnej, choroby przemiany materii, choroby skóry, choroby serca i naczyń, choroby układu oddechowego, choroby przewodu pokarmowego. choroby alergiczne, choroby narządu ruchu, choroby wątroby, dróg żółciowych i trzustki, choroby układu moczowego, choroby gardła, nosa, krtani i uszu, choroby oczu, choroby neurologiczne.

13 ZIOŁA LECZNICZE DZIURAWIEC ZWYCZAJNY RZEPIK POSPOLTY BABKA LANCETOWATA

14 RUMIANEK POSPOLITYSZAŁWIA LEKARSKA

15 Bibliografia:,,Zielnik dla każdego” Jan Rogala, Robert Maciej i inni,, Żyjmy zdrowiej dzięki ziołom” Barbara i Peter Theiss,,Zioła z apteki natury” Jan Andrzej Kozłowski, Teresa Wielgosz i inni,,Wielki zielnik medyczny” Anna Haertle- Wodziczko(red.) Google grafika

16 Autorki: Natalia Sokołowska Aleksandra Woźniak Aleksandra Skalska Julia Czyż Andżelika Skoczylas

17 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "HISTORII ZIOŁOLECZNICTWA I ZASAD UŻYWANIA ZIÓŁ. OGÓLNE INFORMACJE Ziołolecznictwo jest czasami lekceważone jako nieszkodliwa procedura zbierania ziół."

Podobne prezentacje


Reklamy Google