Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mateusz Polaszewski IaG Żródła:Wikipedia,Encyklopedia PWN,strona handel-emisjami.pl.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mateusz Polaszewski IaG Żródła:Wikipedia,Encyklopedia PWN,strona handel-emisjami.pl."— Zapis prezentacji:

1 Mateusz Polaszewski IaG Żródła:Wikipedia,Encyklopedia PWN,strona handel-emisjami.pl

2 KONFERENCJE KLIMATYCZNE

3 Pierwsza światowa Konferencja Klimatyczna została zorganizowana w 1979 roku i zaowocowała między innymi utworzeniem międzynarodowego zespołu do spraw Zmian Klimatu. Konferencje Klimatyczne zajmują się globalnym środowiskiem i usiłują skierować kraje na ścieżkę zrównoważonego rozwoju. Konferencje Klimatyczne odbywają się co roku. W 2007roku Konferencja odbyła się na indonezyjskiej wyspie Bali. Zjechało się 10000 gości ze 190 krajów.Dyskutowali jak poradzić sobie z globalnym ociepleniem. Ustalono, że państwa będą musiały przestawić się na droższe technologie mniej szkodliwe dla środowiska. Od lat głównym powodem nieporozumień jest protokół z Kioto z 1997r, który nakazuje krajom rozwiniętym zredukować emisję średnio o 5,2 % w stosunku do 1990r. W 2015 od 30 listopada do 12 grudnia trwała w Paryżu 21sesja konferencji w sprawie zmian klimatu 12 grudnia wypracowano nowe światowe porozumienie klimatyczne, które zawiera plan działania służący zachamowaniu globalnego ocieplenia na poziomie dużo poniżej 2C.

4

5

6

7 KATASTROFY EKOLOGICZNE Są to trwałe nie odwracalne skutki mające negatywny wpływ na życie człowieka

8 KATASTROFA NAD ZATOKĄ PRERSKĄ W 1991r katastrofa ekologiczna dosięgnęłą zatokę Perską. Tocząca się w Kuwejcie wojna doprowadziła do wycieku ropy. Wycofująca się armia iracka podpaliła ją. Zatruto 550 km wybrzeża,lasy i słone bagna. Na skutek tego zdechło 30 tys ptaków morskich i bardzo bardzo wiele ryb. Regeneracja ekosystemu zajęła 10 lat a koszt usunięcia ropy to 1500000000 dolarów.

9 CZARNOBYL W 1986 doszło do katastrofy elektrowni w Czarnobylu. Przyczyną był błąd człowieka czego skutkiem było topnienie reaktora. Na chorobę popromienną zachorowało 237 osób, a zmarło 31. Katastrofa doprowadziła do kompletnego zawalenia tamtejszego ekosystemu. Jednak ciekawostką jest to, że teraz skutecznie odnawia się tam fauna i flora z powodu małej obecności człowieka. Miasto nie jest do dziś zasiedlone na nowo z powodu wysokiego promieniowania.

10 KATASTROFA TANKOWCA U WYBRZEŻY HISZPAŃSKIEJ GALICJI 18 listopada 150 mil od wybrzeża Hiszpanii doszło do przełamania się na pół tankowca,,Prestige” który przewoził 70 tys ton oleju napędowego. Utworzyła się 17 kilometrowa plama. Jak się póżniej okazało statek był uszkodzony za sprawą wcześniejszego sztormu. Skutkami było zatrucie dużej ilości ptaków i ryb.

11 W krajach Unii Europejskiej zakłady i przedsiębiorstwa które osiągają wydajność powyżej 20 MW oraz niektóre inne zakłady przemysłowe są zobowiązane do handlu emisjami. W całej Unii Europejskiej jest ich około 12000 w Polsce około 850 zakładów, w Niemczech 2400.Jednostką emisji jest 1EUA (European Union Allowances) uprawniających do emisji 1 tony CO2. Fabryki które w całości niewykorystują przyznanawaych im praw do emisji mogą nadwyżkę odsprzedawać innym przedsiębiorstwom, które emitują więcej CO2 niż przyznane im uprawienia i w związu z tym mogą je dokupić. Uprawnienia objęte są systemem kilku letniego okresu rozliczeniowego. W każdym kolejnym okresie zakład otrzymuje mniej uprawnień niż poprzednio. Bezpłatne uprawnienia do emisji przydzielane są przez poszczególe państwa w formie certyfikatów. W efekcie zaczynają działać siły rynku, które zachęcają do inwestowania w nowoczesne chroniące klimat technologie powodujące redukcję emisji gazów cieplarnianych. HANDEL EMISJAMI

12 1EUA (European Union Allowances)


Pobierz ppt "Mateusz Polaszewski IaG Żródła:Wikipedia,Encyklopedia PWN,strona handel-emisjami.pl."

Podobne prezentacje


Reklamy Google