Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jest to miejscowość odległa o 6 km od Siedlec, położona przy torze kolejowym Siedlce-Małkinia, nad rozległymi łąkami, rzeką Liwiec i rzeką Sosenką.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jest to miejscowość odległa o 6 km od Siedlec, położona przy torze kolejowym Siedlce-Małkinia, nad rozległymi łąkami, rzeką Liwiec i rzeką Sosenką."— Zapis prezentacji:

1

2

3

4 Jest to miejscowość odległa o 6 km od Siedlec, położona przy torze kolejowym Siedlce-Małkinia, nad rozległymi łąkami, rzeką Liwiec i rzeką Sosenką. Takie usytuowanie z pewnością dodaje uroku. Dawniej była to wieś typowo włościańska, posiadająca lokalną gwarę.

5 Przodkowie obecnych mieszkańców opowiadali, że na południe od zabudowań aż do samego Liwca ciągnęły się bagna i „zamokliska” porośnięte lasami. Tam miały swoje kryjówki wilki. Walka z nimi stała się z czasem częstym tematem dla powstania wielu opowiadań i legend. Natomiast, żadnych konkretnych zapisów dotyczących historii wsi nie udało się odnaleźć. Jedyne materiały historyczne to metryki urodzeń, ślubów i zgonów. Wszystko to mieści się w archiwum parafialnym w Suchożebrach i dotyczy okresu od 1658 roku. Natomiast, żadnych konkretnych zapisów dotyczących historii wsi nie udało się odnaleźć. Jedyne materiały historyczne to metryki urodzeń, ślubów i zgonów. Wszystko to mieści się w archiwum parafialnym w Suchożebrach i dotyczy okresu od 1658 roku.

6 Na podstawie tych materiałów można ustalić nazwiska i ilość rodzin zamieszkałych w dawnym okresie we wsi. Borki były niewielką miejscowością, która do parafii Suchożebry została przyłączona razem z dobrami krześlińskimi około 1610 r. Wcześniej należała do parafii w Międznej.

7 Krzyż przy Szkole Podstawowej Z okresu wojen napoleońskich zachował się żelazny krzyż postawiony obok szkoły w roku 1905; ufundowała go p. Katarzyna Grabska. Legenda mówi, że w tym miejscu zmarł z ran i wycieńczenia jakiś nieznany oficer Wojska Polskiego. Do niedawna, do tego krzyża, wyprowadzano zmarłych, by tam włożyć ciało na furmankę i zawieźć do Suchożebrów. Obecnie zwyczaju tego zaniechano.

8

9 Powstanie Styczniowe, które wybuchło w 1863 r. było dla wsi okresem przełomowym, gdyż przyczyniło się do uwłaszczania włościan. Borki liczyły w tym czasie 70 rodzin. Ze wspomnień Stanisława Ławeckiego wiemy, że mieszkańcy popierali powstanie i brali w nim czynny udział. Komisja rekrutacyjna urzędowała w „ Goździku’’- w lesie przy ujściu rzeki Liwiec. Na małej polance postawiono stół, na nim krzyż i tam składano przysięgę.

10 Kapliczka Istnieje też we wsi murowana kapliczka - jako jeden z najstarszych zabytków. Ufundowali ją w 1889r. dwaj jej mieszkańcy - Paweł Popek i Marcin Sadłowski. Ufundowali ją w 1889r. dwaj jej mieszkańcy - Paweł Popek i Marcin Sadłowski.

11

12 Wybuchła I Wojna Światowa: miejsce Rosjan zajęli Niemcy. Przeciągające się walki spowodowały brak żywności i innych artykułów przemysłowych. Rok 1920 to wojna z Bolszewikami. Dużo mężczyzn stanęło do walki. Niestety, czterech mieszkańców wsi zginęło w obronie ojczyzny.

13 Krzyż stojący w pobliżu gospodarstwa Romana Kowala został ufundowany przez Saramentę w 1876r..

14 Było to w latach 1932-1934 geometra wyznaczył drogę przy torze, by było bliżej do miasta. Trwała komasacja gruntów. W tym czasie zrobiono bruk we wsi i nawieziono sporo kamieni do dalszej budowy, ale w czasie okupacji wykorzystano je na naprawę dróg polnych.

15 Historia Szkoły Podstawowej we wsi Borki Siedleckie

16 Jeszcze za czasów carskich niektórzy mieszkańcy starali się uczyć swoje dzieci czytania i pisania. Pierwszą zorganizowaną formą nauki prowadził konspiracyjnie Paweł Melan. Zbierał on chłopców i potajemnie uczył ich języka polskiego. Pierwsza legalna szkoła, gdzie uczono w ojczystym języku, powstała po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Nauczał w niej, jako pierwszy, p. Imelita..

17 Około 1921 roku zorganizowano pierwszą 3- klasową szkołę podstawową. Pierwszą nauczycielką była p. Wanda Jagodzińska. Potem uczyli także p. Cała, p. Stawińska, p. Patyński. W 1934 r przywieziono do wsi barak z Lidzbarka Warminskiego, z przeznaczeniem na szkołę. Początkowo była ona 5- klasowa, następnie podwyższono stopień organizacyjny do 7 klas.

18 W 1967r. została wybudowana obecna szkoła. Stara natomiast została rozebrana i przeniesiona na nowy plac z przeznaczeniem na świetlicę. Swietlica stała do 1990r. W 1983 dyrektorem szkoły został p. Andrzej Goławski. W szkole najdłużej pracowały: p. Janina Bryńczak, p. Krystyna Rymuza, p. Helena Wolska, p. Barbara Goławska. Obecnie dyrektorem szkoły jest p. Małgorzata Turkowska.

19 Życie religijne wsi Mieszkańcy wsi Borki są dosyć religijni, a w przeszłości należeli do bardzo religijnych. Pomimo że do Suchożebrów do kościoła mieli 5 km, to w każdą niedzielę i święto młodzież szła na mszę, a starsi jechali furmankami. We wsi stało wiele krzyży i jedna kapliczka - jako symbol wiary.

20 Opowiadanie p. Ignacego Rymuzy „Pewnej nocy z Kownacisk do Bork szedł rolnik z dwoma wołami i sochą. Po drodze wołom zachciało się pić, przechyliły się nad moczydłem i wpadły głęboko. Na drugi dzień pewien rybak zobaczył je martwe na rzece Liwiec”. „Dziedziczka, która chciała kopać tunel z Krześlina do Siedlec, jak się dowiedziała o tej historii, zmieniła plany.Zrezygnowała z kopania tunelu. Naturalnie – była to legenda, jak wiele innych”.

21 Rok 1939 –wojna z Niemcami Nadszedł rok 1939; podczas pierwszej mobilizacji wiosną wzięto ze wsi kilku mężczyzn. Niemcy zrzucili parę bomb przy torze kolejowym niszcząc druty telefoniczne.

22 Wspomnienia p. Leokadii Bryńczak obecnie Ławeckiej Pani Leokadia ma 83 lata i wspomina wojnę. „Na domu dokładnie na dymniku siedział Niemiec z lornetą i dojrzał, że idą rosyjscy żołnierze. Gdy ujrzeli Niemca zaczęli strzelać z karabinów maszynowych i z armaty w mój dom. Dom został doszczętnie zniszczony. Gdy to się stało miałam 19 lat. Moja rodzina mieszkała w piwnicy u Antoniego Bryńczaka’’.

23 Podobnie jak w wszystkich sąsiednich wsiach, również i w Borkach, utworzono organizację AK ; należeli do niej:  Zygmunt Major  Henryk Gontarz  Kazimierz Rymuza  Stanisław Ławecki  Marian Lipka  Henryk Popek

24

25 1944r. – po wyzwoleniu. Wieś w 1948r. przybrała nową nazwę - zamiast dotychczasowej Borki – Borki Siedleckie. Wieś w 1948r. przybrała nową nazwę - zamiast dotychczasowej Borki – Borki Siedleckie.

26 W 1950 r. zbudowano przystanek PKP.

27 Kółko Rolnicze założono około 1960 r. Stopniowo wieś coraz bardziej unowocześniała się; została zelektryfikowana, stopniowo znikały strzechy słomiane, powstała zlewnia mleka i sklep GS.

28 Wybudowano wiele ładnych murowanych domów. Wzniesiona została nowa kapliczka. W ostatnich latach założono gaz. Krajobraz miejscowości uległ zmianie.

29 Mamy przystanek PKS i MPK.

30 Droga została utwardzona.

31 We wsi założono sieć telefonów stacjonarnych. Doprowadzono wodociąg z ujęcia wody z Purzeca, potem z Krynicy. Doprowadzono gaz. W 2007 roku założono Internet bezprzewodowy.

32 Nowa Kaplica Ufundował ją w 1973r. Franciszek Kowal.

33 Rolnictwo we wsi Borki Siedleckie Bliskość miasta i rozwój przemysłu sprawiły, że wielu ludzi odeszło od zajęć rolniczych. Bliskość miasta i rozwój przemysłu sprawiły, że wielu ludzi odeszło od zajęć rolniczych. Dziś w wsi jest zaledwie kilka rodzin zajmujących się tą dziedziną. Dziś w wsi jest zaledwie kilka rodzin zajmujących się tą dziedziną. Ci, którzy zdecydowali się zostać i pracować w rolnictwie, unowocześnili i zmechanizowali swoje gospodarstwa. Ci, którzy zdecydowali się zostać i pracować w rolnictwie, unowocześnili i zmechanizowali swoje gospodarstwa.

34 Dane wsi Borki Siedleckie Wieś 350 osób woj. mazowieckie pow. Siedlce Gmina Suchożebry

35 Źródła informacji: Książki p. Edwarda Podniesińskiego pt. „STRONY RODZINNE”. Książki p. Edwarda Podniesińskiego pt. „STRONY RODZINNE”. Wspomnienia: Wspomnienia:  Czesława Rymuzy  Czesławy Rymuzy  Leokadii Ławeckiej  Janiny Dorosz

36

37 Moje Dane  Radosław Dorosz  Kl. V  Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Borkach Siedleckich

38


Pobierz ppt "Jest to miejscowość odległa o 6 km od Siedlec, położona przy torze kolejowym Siedlce-Małkinia, nad rozległymi łąkami, rzeką Liwiec i rzeką Sosenką."

Podobne prezentacje


Reklamy Google