Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UKOCHANA WIEŚ BORKI SIEDLECKIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UKOCHANA WIEŚ BORKI SIEDLECKIE"— Zapis prezentacji:

1 UKOCHANA WIEŚ BORKI SIEDLECKIE

2 MOJA MIEJSCOWOŚĆ DAWNIEJ I DZIŚ

3

4 Początki wsi Borki Siedleckie
Jest to miejscowość odległa o 6 km od Siedlec, położona przy torze kolejowym Siedlce-Małkinia, nad rozległymi łąkami, rzeką Liwiec i rzeką Sosenką. Takie usytuowanie z pewnością dodaje uroku. Dawniej była to wieś typowo włościańska, posiadająca lokalną gwarę.

5 Przodkowie obecnych mieszkańców opowiadali, że na południe od zabudowań aż do samego Liwca ciągnęły się bagna i „zamokliska” porośnięte lasami. Tam miały swoje kryjówki wilki. Walka z nimi stała się z czasem częstym tematem dla powstania wielu opowiadań i legend. Natomiast, żadnych konkretnych zapisów dotyczących historii wsi nie udało się odnaleźć. Jedyne materiały historyczne to metryki urodzeń, ślubów i zgonów. Wszystko to mieści się w archiwum parafialnym w Suchożebrach i dotyczy okresu od 1658 roku.

6 Na podstawie tych materiałów można ustalić nazwiska i ilość rodzin zamieszkałych w dawnym okresie we wsi. Borki były niewielką miejscowością, która do parafii Suchożebry została przyłączona razem z dobrami krześlińskimi około 1610 r. Wcześniej należała do parafii w Międznej.

7 Krzyż przy Szkole Podstawowej Z okresu wojen napoleońskich zachował się żelazny krzyż postawiony obok szkoły w roku 1905; ufundowała go p. Katarzyna Grabska. Legenda mówi, że w tym miejscu zmarł z ran i wycieńczenia jakiś nieznany oficer Wojska Polskiego. Do niedawna, do tego krzyża, wyprowadzano zmarłych, by tam włożyć ciało na furmankę i zawieźć do Suchożebrów. Obecnie zwyczaju tego zaniechano.

8

9 Powstanie Styczniowe, które wybuchło w 1863 r
Powstanie Styczniowe, które wybuchło w 1863 r. było dla wsi okresem przełomowym, gdyż przyczyniło się do uwłaszczania włościan. Borki liczyły w tym czasie 70 rodzin. Ze wspomnień Stanisława Ławeckiego wiemy, że mieszkańcy popierali powstanie i brali w nim czynny udział. Komisja rekrutacyjna urzędowała w „ Goździku’’- w lesie przy ujściu rzeki Liwiec. Na małej polance postawiono stół, na nim krzyż i tam składano przysięgę.

10 Kapliczka Istnieje też we wsi murowana kapliczka - jako jeden z najstarszych zabytków. Ufundowali ją w 1889r. dwaj jej mieszkańcy - Paweł Popek i Marcin Sadłowski .

11 Wnętrze kapliczki

12 Wybuchła I Wojna Światowa: miejsce Rosjan zajęli Niemcy
Wybuchła I Wojna Światowa: miejsce Rosjan zajęli Niemcy. Przeciągające się walki spowodowały brak żywności i innych artykułów przemysłowych. Rok 1920 to wojna z Bolszewikami. Dużo mężczyzn stanęło do walki. Niestety, czterech mieszkańców wsi zginęło w obronie ojczyzny.

13 Krzyż stojący w pobliżu gospodarstwa Romana Kowala został ufundowany przez Saramentę w 1876r. .

14 Było to w latach geometra wyznaczył drogę przy torze, by było bliżej do miasta. Trwała komasacja gruntów. W tym czasie zrobiono bruk we wsi i nawieziono sporo kamieni do dalszej budowy, ale w czasie okupacji wykorzystano je na naprawę dróg polnych.

15 Historia Szkoły Podstawowej we wsi Borki Siedleckie

16 Jeszcze za czasów carskich niektórzy mieszkańcy starali się uczyć swoje dzieci czytania i pisania.
Pierwszą zorganizowaną formą nauki prowadził konspiracyjnie Paweł Melan. Zbierał on chłopców i potajemnie uczył ich języka polskiego. Pierwsza legalna szkoła, gdzie uczono w ojczystym języku, powstała po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Nauczał w niej, jako pierwszy, p. Imelita. .

17 Około 1921 roku zorganizowano pierwszą 3- klasową szkołę podstawową
Około 1921 roku zorganizowano pierwszą 3- klasową szkołę podstawową. Pierwszą nauczycielką była p. Wanda Jagodzińska. Potem uczyli także p. Cała, p. Stawińska, p. Patyński. W 1934 r przywieziono do wsi barak z Lidzbarka Warminskiego, z przeznaczeniem na szkołę. Początkowo była ona 5- klasowa, następnie podwyższono stopień organizacyjny do 7 klas.

18 p. Krystyna Rymuza , p. Helena Wolska , p. Barbara Goławska .
W 1967r . została wybudowana obecna szkoła. Stara natomiast została rozebrana i przeniesiona na nowy plac z przeznaczeniem na świetlicę. Swietlica stała do 1990r. W 1983 dyrektorem szkoły został p. Andrzej Goławski. W szkole najdłużej pracowały: p. Janina Bryńczak , p. Krystyna Rymuza , p. Helena Wolska , p. Barbara Goławska . Obecnie dyrektorem szkoły jest p. Małgorzata Turkowska.

19 Życie religijne wsi Mieszkańcy wsi Borki są dosyć religijni, a w przeszłości należeli do bardzo religijnych. Pomimo że do Suchożebrów do kościoła mieli 5 km , to w każdą niedzielę i święto młodzież szła na mszę, a starsi jechali furmankami. We wsi stało wiele krzyży i jedna kapliczka - jako symbol wiary.

20 Opowiadanie p . Ignacego Rymuzy
„Pewnej nocy z Kownacisk do Bork szedł rolnik z dwoma wołami i sochą. Po drodze wołom zachciało się pić, przechyliły się nad moczydłem i wpadły głęboko. Na drugi dzień pewien rybak zobaczył je martwe na rzece Liwiec”. „Dziedziczka, która chciała kopać tunel z Krześlina do Siedlec, jak się dowiedziała o tej historii, zmieniła plany.Zrezygnowała z kopania tunelu. Naturalnie – była to legenda, jak wiele innych”.

21 Nadszedł rok 1939; podczas pierwszej mobilizacji wiosną wzięto ze wsi kilku mężczyzn. Niemcy zrzucili parę bomb przy torze kolejowym niszcząc druty telefoniczne. Rok 1939 –wojna z Niemcami

22 Wspomnienia p. Leokadii Bryńczak obecnie Ławeckiej
Pani Leokadia ma 83 lata i wspomina wojnę. „Na domu dokładnie na dymniku siedział Niemiec z lornetą i dojrzał, że idą rosyjscy żołnierze. Gdy ujrzeli Niemca zaczęli strzelać z karabinów maszynowych i z armaty w mój dom. Dom został doszczętnie zniszczony. Gdy to się stało miałam 19 lat. Moja rodzina mieszkała w piwnicy u Antoniego Bryńczaka’’.

23 Podobnie jak w wszystkich sąsiednich wsiach, również i w Borkach, utworzono organizację AK ; należeli do niej: Zygmunt Major Henryk Gontarz Kazimierz Rymuza Stanisław Ławecki Marian Lipka Henryk Popek

24

25 1944r. – po wyzwoleniu . Wieś w 1948r. przybrała nową nazwę - zamiast dotychczasowej Borki – Borki Siedleckie .

26 W 1950 r. zbudowano przystanek PKP.

27 Kółko Rolnicze założono około 1960 r.
Stopniowo wieś coraz bardziej unowocześniała się; została zelektryfikowana, stopniowo znikały strzechy słomiane, powstała zlewnia mleka i sklep GS.

28 Wybudowano wiele ładnych murowanych domów.
Wzniesiona została nowa kapliczka. W ostatnich latach założono gaz. Krajobraz miejscowości uległ zmianie.

29 Mamy przystanek PKS i MPK.

30 Droga została utwardzona.

31 We wsi założono sieć telefonów stacjonarnych.
Doprowadzono wodociąg z ujęcia wody z Purzeca, potem z Krynicy. Doprowadzono gaz. W 2007 roku założono Internet bezprzewodowy.

32 Nowa Kaplica Ufundował ją w 1973r. Franciszek Kowal.

33 Rolnictwo we wsi Borki Siedleckie
Bliskość miasta i rozwój przemysłu sprawiły, że wielu ludzi odeszło od zajęć rolniczych. Dziś w wsi jest zaledwie kilka rodzin zajmujących się tą dziedziną. Ci, którzy zdecydowali się zostać i pracować w rolnictwie, unowocześnili i zmechanizowali swoje gospodarstwa.

34 Dane wsi Borki Siedleckie Wieś 350 osób woj. mazowieckie pow. Siedlce
Gmina Suchożebry

35 Źródła informacji: Książki p. Edwarda Podniesińskiego pt. „STRONY RODZINNE”. Wspomnienia: Czesława Rymuzy Czesławy Rymuzy Leokadii Ławeckiej Janiny Dorosz

36 na oglądanie tej prezentacji
Dziękuję serdecznie za poświęcony czas na oglądanie tej prezentacji Radosław Dorosz

37 Moje Dane Radosław Dorosz Kl. V
Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Borkach Siedleckich

38 Koniec


Pobierz ppt "UKOCHANA WIEŚ BORKI SIEDLECKIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google