Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CHORWACJA / Croatia Miasto Dubrovnik (Dubrownik) to położona nad Adriatykiem perła Dalmacji i mekka odwiedzających Chorwację turystów. Położony jest.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CHORWACJA / Croatia Miasto Dubrovnik (Dubrownik) to położona nad Adriatykiem perła Dalmacji i mekka odwiedzających Chorwację turystów. Położony jest."— Zapis prezentacji:

1

2 CHORWACJA / Croatia

3 Miasto Dubrovnik (Dubrownik) to położona nad Adriatykiem perła Dalmacji i mekka odwiedzających Chorwację turystów. Położony jest w odległym południowym zakątku Chorwacji tuż przy granicy z Bośnią i Hercegowiną przy malowniczej trasie E65.

4 Dubrovnik przez całe wieki kolekcjonował dzieła najwybitniejszych architektów i artystów. Był niegdyś jedną z najmniejszych republik, ale bardzo ważnym państwem morskim i handlowym w rejonie śródziemnomorskim. Obecnie to prawie 50. tysięczne miasto podzielone na 35 dzielnic, odwiedzane przez turystów przez okrągły rok.

5 Od lipca 1991 r. do stycznia 1992 w czasie wojny bałkańskiej miasto było oblegane przez wojsko jugosłowiańskie (złożone z Serbów i Czarnogórców) i doznało potężnych zniszczeń wojennych. Zginęło wówczas około 3.000 mieszkańców, zniszczono 68% zabudowań starego miasta. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO miasto szybko zdobyło fundusze na odbudowę. Teraz tylko nowe dachówki przypominają o niedawnej tragedii.

6 Dubrovnik zachował dawny układ urbanistyczny miasta z murami miejskimi budowanymi od XIII do XVII w. na potrzeby obrony i ochrony. Brama PILE, aby wejść do miasta, trzeba przejść kamienny, a potem zwodzony drewniany most nad fosą ( obecnie urządzono w niej zieleniec). Kiedyś o zmroku most podnoszono, a wrota zamykano. Umieszczony nad bramą patron miasta, św. Błażej, wraz ze strażą strzegł spokojnego snu mieszkańców. Placa (Stradum) główna ulica Starego Grodu, lśniąca wypolerowanym kamieniem

7 Placa (Stradum) Główna ulica Starego Miasta ciągnąca się od Bramy Pile do wieży zegarowej Wielka studnia Onufria (Velika Onofrijeva fontana) Powstała jako czerpnia wody z XV-wiecznych wodociągów doprowadzających ją z odległego o 12 km źródła w Rijece Dubrovačkiej. Jedna w wielu uliczek Starego Miasta

8 Widoki z murów obronnych okalających Stare Miasto. Wzmocnienia mają łącznie 1,4 km długości. Fortyfikacje wzniesione na nabrzeżnych skałach to przeszło połowa tego odcinka. Od strony Adriatyku mury mają 1,50-3 m grubości, od strony lądu - 4-6 m. W najwyższym punkcie mury osiągają wysokość 22 m. Wzmacnia je 15 wież, 5 bastionów, twierdza św. Jana i dwa forty zbudowane za murami - Lovrijenac i Revelin. W swojej historii fortyfikacje nigdy nie zostały zdobyte.

9

10

11

12

13 Klif od strony południowej wyspy Lokrum położonej 600 metrów od Dubrovnika. Jest ona jednym z ulubionych miejsc wypoczynku turystów i mieszkańców Dubrownika. Transport na wyspę zapewnia prom, kursujący ze starego portu, w pobliżu starówki.

14

15 Wyspa ma swoją historię. Wyspę ogłoszono rezerwatem przyrody, w związku z czym przebywanie na niej po zmroku jest zabronione. W dawnych ogrodach arcyksiążęcych założono ogród botaniczny. Znajduje się w nim fauna rodzima jak i importowana z innych kontynentów, tropikalna i subtropikalna.

16

17

18 Muzyka : Mišo Kovač – Dalmacija u mom oku


Pobierz ppt "CHORWACJA / Croatia Miasto Dubrovnik (Dubrownik) to położona nad Adriatykiem perła Dalmacji i mekka odwiedzających Chorwację turystów. Położony jest."

Podobne prezentacje


Reklamy Google