Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Od papirusu do e-book'a www.ebookeditingpro.com PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO „Mali.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Od papirusu do e-book'a www.ebookeditingpro.com PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO „Mali."— Zapis prezentacji:

1 Od papirusu do e-book'a www.ebookeditingpro.com PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO „Mali konstruktorzy i poligloci”

2 Od zawsze dzieje naszych przodków były przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie, zanim odkryto znaki ryte w skale, potem ktoś wpadł na pomysł by to utrwalić jakimś materiale.

3 Co to papirus? To roślina zwana pápyros, rosła w górnej części rzeki Nil w Egipcie. Dzięki wilgotnym warunkom roślina rosła do kilku metrów!

4 http://www.eszkola-wielkopolska.pl/eszkola/projekty/liceum1-pleszew/papierowa_r_e_wolucja/historia- papieru/

5 Aby wyprodukować papirus, krojono łodygę na jak najcieńsze i jak najszersze paski, które następnie przekładano warstwami. Wszystko uklepywano i suszono na słońcu. Arkusze sklejano ze sobą i powstawał zwój

6 www.fantastyka.pl

7 Dzięki znakomitym warunkom atmosferycznym w Egipcie do dziś można zwijać i rozwijać zwoje z 3 tysiąclecia p.n.e.

8 wyborcza.pl

9 Niepotrzebne i nieaktualne listy służyły do owijania mumii w grobowcach. Niektóre teksty literackie umieszczano zmarłym w sarkofagu, dzięki temu przetrwały do dziś

10 pl.monsterhigh.wikia.com

11 Następny był pergamin... Mimo trwałości papirusu, poszukiwano innego materiału do zapisu tekstu. Tak powstał pergamin – wyrabiany ze skór zwierzęcych.

12 www.staff.amu.edu.pl

13 Był trwalszy, gładszy i jaśniejszy i można było na nim pisać z obu stron. Na początku był używany jako zwój, lecz po jakimś czasie stworzono z niego kodeks – czyli zbiór kart, łączonych z jednej strony. Dlaczego pergamin?

14 republika.pl

15 archeowiesci.pl

16 Nie łamał się czy zszywaniu i łatwiej się składał. Początkowo pisano po nim trzciną, lecz ok. V wieku n.e. zaczęto stosować ptasie pióra

17 „Pergamin wyrabiano ze wszystkich rodzajów skór, ale najczęściej używano skór cielęcych, owczych i kozich. Skórę moczono, usuwano sierść, następnie znowu moczono, nacierano wyciągiem z roślin (żeby nie gniła) i suszono na drewnianych ramach. Skóra miała być gładka, więc skrobało się ją nożem, a następnie pocierało pumeksem. Później zaczęto ją posypywać warstwą sproszkowanej kredy. Tym sposobem skóra stawała się miękka, elastyczna i biała. Tak przygotowana skóra nadawała się do pisania na niej.” http://portalwiedzy.onet.pl/7512,,1,,,,,906314,tematyczne.html

18 Przyszła pora na papier... Papier, zupełnie przypadkiem wynaleźli Chińczycy, w ok. 105 r. n. e. Tsai Lun, był pomocnik chińskiego cesarza. Zauważył, że po myciu jedwabnej waty na macie pozostaje cienki nalot, który po wyschnięciu nadawał się do pisania.

19 nymphalion.wordpress.com www.unna.de

20 Później to już próbowano wszelkich dostępnych materiałów, np. starych sieci rybackich, by powstała masa papierowa. Produkcja papieru była owiana tajemnicą, przez prawie 700 lat!

21 „Do Europy papier dotarł jedwabnym szlakiem, czyli drogą, którą przywożono produkty z Chin, aby handlować nimi w Europie. Droga biegła przez Azję Środkową, Persję, Egipt, Afrykę i Hiszpanię, gdzie zbudowano pierwszą papiernię (czyli fabrykę papieru).” http://portalwiedzy.onet.pl/7512,,1,,,,,906314,tematyczne.html

22 Jan Gutenberg - druk whtime.cloudapp.net

23 W 1450 roku J. Gutenberg wynalazł druk. Zanim druk wszedł w życie, wszystkie książki przepisywali mnisi, a dostęp do tych rękopisów mieli tylko nieliczni. Jan wpadł na pomysł, żeby to maszyna przepisywała książki, aby były one dostępne dla wszystkich.

24 Kopiowanie książek odbywało się za pomocą metalowych klocków, na których były odbite litery. Co znacznie ułatwiało kopiowanie książek w wielu egzemplarzach.

25 szablonik.blox.pl

26 W renesansie wszyscy już chcieli mieć w swoim domu książki i dzielić się nimi z przyjaciółmi, czytano je często i dużo, w Europie w tym czasie powstało jeszcze wiele wynalazków. Początkowo nie doceniano druku, uważano go za mało wartościowy, lecz z czasem nabrali przekonania. Zaczęło czytać coraz więcej ludzi, a z czasem zaczęto organizować biblioteki.

27 http://pl.wikipedia.org/wiki/Maszyna_drukarska Pierwsza maszyna drukarska - Richard Hoe 1864 r.

28 Od kiedy wynaleziono druk, rozwój książki postępował bardzo szybko. Zaczęto drukować coraz więcej książek o różnych fabułach, bogato ilustrowane. Lecz postęp ten nie skończył się tylko na druku...

29 W dzisiejszych czasach ludzie są bardzo zabiegani, mają coraz mniej czasu na czytanie. Idą z biegiem czasu, wymyślono audiobook – czyli książkę czytaną, co znacznie ułatwiło zapoznanie się z lekturą.

30 Audiobook jest dostępny w różnych wersjach, tzn. na płycie CD, na pen drive, lub przez stronę internetową

31 Po audiobooku przeszedł czas na e-book. Jest to książka zapisana w formacie PDF, którą można odtworzyć w laptopie, lub na specjalnym e- czytniku. Który ma specjalny ekran, który wygląda jak prawdziwa kartka papieru, nie męczy wzroku i można czytać, nawet gdy jest słońce.

32 pulowerek.pl  Dotyczy przedmiotu: edukacja wczesnoszkolna  Typ szkoły/etap edukacyjny: szkoła podstawowa/edukacja wczesnoszkolna  Opracowany przez:  Prawa autorskie: Miasto Interaktywne Sp. z o.o.


Pobierz ppt "Od papirusu do e-book'a www.ebookeditingpro.com PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO „Mali."

Podobne prezentacje


Reklamy Google