Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Buddyzm Dawid Krawczyk 1LOa. Kim był Budda? Tak naprawdę nazywał się Siddhartha Gautama.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Buddyzm Dawid Krawczyk 1LOa. Kim był Budda? Tak naprawdę nazywał się Siddhartha Gautama."— Zapis prezentacji:

1 Buddyzm Dawid Krawczyk 1LOa

2 Kim był Budda? Tak naprawdę nazywał się Siddhartha Gautama.

3 Żył około 563-483 lat p.n.e., w Indiach.

4 Budda był księciem. Rodzice Gautamy byli bogaci. Chronili swojego syna przed złem całego świata. Po raz pierwszy okrucieństwo ujrzał w wieku 29 lat.

5 Pragnął dowiedzieć się dlaczego istnieje tyle nieszczęścia. Udało mu się to dzięki medytacji. Jego wyznawcy nazwali go Buddą (oświeconym).

6 Czym jest Buddyzm? Buddyzm był pierwszym systemem filozoficzno- religijnym, który został oparty na zasadach braterstwa i miłości bliźniego.

7 Budda konieczność pośredniczenia kapłanów między bogami a ludźmi uznał za zbędną. Uważał że bogowie nie mają wpływu na rozwój, cierpienie, doskonalenie się i podejmowane przez nas decyzje.

8 Budda obserwując cierpiących ludzi, doszedł do przekonania, że ludzie cierpią z własnej winy. Pragną miłości, władzy i bogactwa, co czyni ich nieszczęśliwymi.

9 By uwolnić się od cierpienia musimy uwolnić się od pożądania i osiągnąć stan spokoju, nicości zwany nirwaną.

10 Nirwanę możemy osiągnąć poprzez postępowanie ośmiokrotną ścieżką: doskonałego zrozumienia, doskonałych celów, mowy, działania, sposobu życia, wysiłku, myślenia i medytacji.

11 Buddyści wierzą w reinkarnację (po śmierci wszyscy zostajemy ponownie urodzeni w nowych ciałach). Ale przebieg naszego życia zależy od karmy (sposobu, w jaki zachowywaliśmy się w tym i poprzednich życiach).

12 Cztery prawdy buddyzmu Cierpienie stoi u początku życia; Przyczyną cierpienia jest pragnienie zdobycia władzy i bogactwa; Reinkarnacja; Cierpienie można usunąć poprzez wyzbycie się pragnień.

13 Buddyzm na Ziemi Na świecie można spotkać około 300 milionów wyznawców buddyzmu : 200 tysięcy w Europie, 200 tysięcy w Ameryce Północnej, 500 tysięcy w Ameryce Łacińskiej, 300 tysięcy w byłym ZSRR. Najwięcej wyznawców mieszka na Cejlonie, w Birmie, Tajlandii, Japonii, Korei i Chinach. Do Polski buddyzm przybył w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

14 THE END Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Buddyzm Dawid Krawczyk 1LOa. Kim był Budda? Tak naprawdę nazywał się Siddhartha Gautama."

Podobne prezentacje


Reklamy Google