Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WYKORZYSTANIE ZASAD OPTYKI W NASZYM ŻYCIU. Soczewka Jest to proste urządzenie optyczne składające się z jednego lub kilku bloków przezroczystego materiału.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WYKORZYSTANIE ZASAD OPTYKI W NASZYM ŻYCIU. Soczewka Jest to proste urządzenie optyczne składające się z jednego lub kilku bloków przezroczystego materiału."— Zapis prezentacji:

1 WYKORZYSTANIE ZASAD OPTYKI W NASZYM ŻYCIU

2 Soczewka Jest to proste urządzenie optyczne składające się z jednego lub kilku bloków przezroczystego materiału (np.szkła,żeli). Może powstać z dwóch pryzmatów o odpowiednio wyprofilowanym ośrodku. Istotą soczewki jest to, że jedna z powerzchni roboczych jest zakrzywiona - jest wycinkiem sfery, innej obrotowej krzywej stożkowej jak parabola, hiperbola lub elipsa, albo walca.

3

4 Zastosowanie Soczewek Soczewki są stosowane w wielu przyrządach optycznych do tworzenia obrazu lub kształtowania wiązki światła m.in. w: mikroskopach lunetach lornetkach lupach aparatach fotograficznych

5 Soczewki WklęsłeSoczewki Wypukłe 1 - dwuwypukła 2 - płasko-wypukła 3 - wklęsło-wypukła 1 - dwuwklęsła 2 - płasko-wklęsła 3 - wypukło-wklęsła

6 Zwierciadło Optyczne To gładka powierzchnia o nierównościach mniejszych niż długość fali świetlnej. Z tego względu zwierciadło w minimalnym stopniu rozprasza światło, odbijając większą jego część. Zwierciadła wykonywane są na ogół z polerowanego metalu lub szkła pokrytego z jednej strony warstwą odbijającą.

7

8 Rodzaje Zwierciadeł Ze względu na kształt powierzchni, zwierciadła dzieli się na płaskie wklęsłe (skupiające) wypukłe (rozpraszające) Ze względu na rodzaj krzywizny zwierciadła wklęsłe i wypukłe dzieli się na: sferyczne/kuliste cylindryczne paraboliczne (paraboloidalne) hiperboliczne (hiperboloidalne)

9 Zastosowanie Zwierciadeł Zwierciadła płaskie stosowane są w lustrzankach.Zwierciadła wypukłe oraz wklęsłe stosowane są w teleskopach, obiektywach lustrzanych. Zwierciadła mogą służyć także do odbijania promieniowania elektromagnetycznego spoza zakresu fal światła widzialnego, tak jak ma to miejsce w przypadku antenysatelitarnej.

10 Światłowód Przezroczyste włókno (szklane lub wykonane z tworzyw), w którym odbywa się propagacja.

11

12 Zastosowanie Oświetlenie za pomocą światłowodów daje nieograniczone praktycznie wszędzie: stosuje się w reklamie, służy jako dekoracja, można uzyskiwać efekt rozgwieżdżonego nieba oświetlając sufity używając przewodów o małych średnicach 0,75 mm, świecących końcem.

13

14 Światłowody znajdują również zastosowanie w takich miejscacach jak łazienki, sauny i baseny. Oświetlenie światłowodami jest bardzo bezpieczne, gdyż nie ma tam przepływu prądu i nie istnieje obawa porażenia prądem. Dlatego idealnie nadają się do miejsc narażonych na kontakt z wodą.

15

16 Innym miejscem zastowania światłowodów są gabloty sklepowe tam, gdzie jest niepożądana obecność źródeł ciepła, które jest emitowane przez tradycyjne oświetlenie, wykorzystujące zwykłe żarówki. Problem dotyczy np.: chłodni sklepowych i gablot, w których znajdują się wyroby cukiernicze lub czekolada.

17

18 PAULINA PIETYRA 3c


Pobierz ppt "WYKORZYSTANIE ZASAD OPTYKI W NASZYM ŻYCIU. Soczewka Jest to proste urządzenie optyczne składające się z jednego lub kilku bloków przezroczystego materiału."

Podobne prezentacje


Reklamy Google