Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TYTOŃ, DOPALACZE, NARKOTYKI Jak się przed tym bronić? przygotował: mgr Tomasz Mielcarek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TYTOŃ, DOPALACZE, NARKOTYKI Jak się przed tym bronić? przygotował: mgr Tomasz Mielcarek."— Zapis prezentacji:

1 TYTOŃ, DOPALACZE, NARKOTYKI Jak się przed tym bronić? przygotował: mgr Tomasz Mielcarek

2 Przyczyny palenia tytoniu i skład dymu tytoniowego

3 Chłopcy palą bo… Lubią i już Koledzy też palą i jakoś niezręcznie jest odmówić Papieros bardzo pomaga skoncentrować się na zadaniu, które akurat jest do wykonania Poddali się reklamie gdzie pokazano fantastyczne pełne przygód i palących przyjaciół życie

4 Dziewczyny palą bo … Nie chcą przytyć Lubią, a poza tym chcą być modne Koledzy i koleżanki tez palą Papieros pozwala zapomnieć o codziennym stresie Uważają że straszne choroby o których mówią w telewizji ich nie dotyczą Kiedyś zaczęły bez namysłu i teraz nie wiedzą jak przestać

5 Skład dymu tytoniowego Dym tytoniowy składa się z 4000 toksycznych związków chemicznych. Czterdzieści z nich to dobrze poznane i opisane substancje rakotwórcze, inne w mniejszym lub większym stopniu wpływają toksycznie na organizm człowieka

6 Skład dymu tytoniowego Aceton – składnik farb i lakierów Amoniak- trucizna wywołująca drgawki Arsen – składnik trutek na gryzonie Benzopiren – silne właściwości rakotwórcze Butan – gaz wykorzystywany do produkcji benzyny

7 Skład dymu tytoniowgo Chlorek winylu – rakotwórczy Ciała smołowate – silne karcynogeny Cyjanowodór – gaz używany w obozach koncentracyjnych DDT – insektycyd polichlorowy Fenole – toksyczne dla nabłonka rzęskowego oskrzeli

8 Skład dymu tytoniowego Formaldehyd – zatrucia oddechowe Kadm – metal o właściwościach rakotwórczych Metanol Naftyloamina – powoduje ból głowy Nikotyna – oprócz działań na naczynia krwionośne palacza wpływa negatywnie na gen p53 który odpowiada za powstrzymanie niekontrolowanego namnażania komórek

9 Skład dymu tytoniowego Polon – pierwiastek promieniotwórczy Tlenek azotu – wolne rodniki,które są źródłem rakotwórczych nitrozoamin Tlenek węgla – duże powinowactwo do hemoglobiny – blokuje ją Toluidyna – rakotwórcza Uretan – silny karcynogen

10 DOPALACZE Chwilowa moda, czy realne zagrożenie?!

11 CZYM WŁAŚCIWIE SĄ DOPALACZE? DOPALACZ – potoczne określenie dla grupy różnych substancji lub ich mieszanek, o rzekomym bądź faktycznym działaniu psychoaktywnym, pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, nie znajdujących się w wykazie substancji kontrolowanych przepisami Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

12 Dopalacze jako substancje stymulujące, psychodeliczne i halucynogenne podzielono na: Tzw. LEGAL HIGHS, czyli produkty o działaniu stymulującym, reklamowane jako legalna alternatywa dla ecstasy. Produkty z tej grupy najczęściej zawierają BZP (benzylpiperazynę), która jest substancją o działaniu zbliżonym do amfetaminy, choć słabszym (posiada ok. 10% jej potencjału). Tzw. HERBAL HIGHS, stanowią substancje pochodzenia naturalnego, roślinnego. Oferowana jest tutaj cała gama substancji opartych na egzotycznych roślinach oraz mieszankach ziół o działaniu psychoaktywnym. Jak: szałwia wieszcza, kratom, czy powój hawajski.

13 Krótka historia dopalaczy: W Europie pojawia się coraz więcej sklepów oferujących legalne środki o działaniu psychoaktywnym, bardzo często za pośrednictwem Internetu. Do 2008 r. w Polsce produkty o działaniu psychoaktywnym występują w Internecie sporadycznie – jest to sprzedaż wysyłkowa. Sytuacja jednak zmienia się z dnia na dzień. Na początku 2008 r. pojawiają się informacje na temat strony internetowej prezentującej pierwszy w Polsce sklep, który oferuje w sprzedaży wysyłkowej legalne substancje psychoaktywne.

14 DOPALACZE są sprzedawane w bardzo kolorowych opakowaniach, a strony internetowe z nimi wydają się być atrakcyjne szczególnie dla młodych odbiorców. Internetowi sprzedawcy dopalaczy rozszerzyli swą działalność zakładając sklepy stacjonarne, pierwszy w Łodzi. Oferowane w nich produkty były sprzedawane jako wyroby kolekcjonerskie i nie istniały żadne prawne przesłanki ku ich zamknięciu. Do końca 2008 r. w Polsce było już 40 sklepów z dopalaczami w największych miastach kraju.

15 Wyglądają niegroźnie, atrakcyjnie…

16 Dopalacze – „legalna alternatywa dla narkotyków.” Czy faktycznie dopalacze są całkowicie legalne? Otóż NIE! W Polsce Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii i ustawy ją zmieniające wprowadziły kontrolę prawną dotyczącą substancji wchodzących w skład dopalaczy m.in.: Benzylpiperazyny, JWH- 018, Catha edulis, Salvia divinorum oraz w sierpniu 2010 r. mefedronu i grupę syntetycznych kanabinoli. Sklepy z dopalaczami tzw. Smart shops istnieją w większości krajów Europy. Najwięcej jest ich w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii jednak do tej pory żaden z krajów europejskich nie zdelegalizował działalności tych sklepów.

17 DOPALACZ = NARKOTYK - Używanie narkotyków jest zjawiskiem złożonym i dynamicznym. Co jakiś czas mamy do czynienia z pojawianiem się nowych trendów na scenie narkotykowej i jednoczesnym zanikaniem innych wzorów zachowań. - Badania przeprowadzone w Polsce w ostatnich latach wskazują, że coraz mniej młodych ludzi eksperymentuje z substancjami nielegalnymi, z narkotykami tzw. starej szkoły, jak: amfetamina, heroina czy ecstasy. Dane te nie świadczą o spadku zainteresowania substancjami psychoaktywnymi ale pokazują, że obecnie „na czasie” są legalne substancje psychoaktywne - czyli dopalacze, które są dostępne w sprzedaży internetowej i nie tylko.

18 Dopalacze budzą duże zainteresowanie, przede wszystkim wśród ludzi młodych. Są tematem wielu dyskusji na forach internetowych, a informacje o produktach, takich jak: „Spice”, czy „Devils” można znaleźć zaraz obok tematów dotyczących najmodniejszych ubrań, klubów czy imprez.

19 „EKONOMIA ZJAWISKA „DOPALACZY” Sklepy z dopalaczami rosną jak grzyby po deszczu. Niestety przyciągają również młodzież szkolną – osoby nieletnie. Często zlokalizowane są blisko szkół i uczelni, a otwarte do późnych godzin nocnych. Sklepy te oferują dowóz towaru do domu niczym dostawcy jedzenia na wynos. Tworzy się nowa moda: nieletni chętniej sięgają po dopalacze niż po papierosy czy alkohol. Dopalacze wypierają z czarnego rynku narkotyki: zmniejsza się obrót marihuaną i amfetaminą. Ponieważ dopalacze mają działanie zbliżone do narkotyków, ale są legalne i o wiele tańsze.

20

21

22

23

24 Na opakowaniach tych środków widnieje informacja: „Produkt przeznaczony jest tylko dla osób pełnoletnich” (R18), ale sprzedawcy dopalaczy nie przestrzegają tego zapisu podobnie jak sprzedający alkohol czy papierosy nieletnim.

25 MITY I FAKTY dotyczące dopalaczy MITY 1.Dopalacze są bezpieczną alternatywą dla narkotyków. 2.Dopalacze są wyrobami kolekcjonerskimi. 3.Dopalacze są legalne w całej Europie. FAKTY 1.Dopalacze mogą uzależniać podobnie jak narkotyki. 2.Na opakowaniach dopalaczy widnieją wyraźne ostrzeżenia: „nie do spożycia przez ludzi” lub „w przypadku spożycia niezwłocznie udać się do lekarza”. Doświadczenie pokazuje, że kupujący wykorzystują je do bezpośredniej konsumpcji. 3.Wielka Brytania, Holandia są liberalne względem dopalaczy ale Szwecja, Belgia, Irlandia postępują restrykcyjnie, lista substancji zakazanych obejmuje większość składników dopalaczy.

26 Skutki stosowania dopalaczy: Według lekarzy i specjalistów od uzależnień, dopalacze to środki, które działają podobnie do narkotyków. Powodują nieodwracalne zmiany w Centralnym Układzie Nerwowym. BZP – stymuluje Ośrodkowy Układ Nerwowy, powoduje bóle brzucha, nudności, wymioty, bóle głowy, kołatanie serca, brak apetytu, stany lękowe, bezsenność, dziwne myśli, zmiany nastroju, dezorientację, rozdrażnienie, drgawki.

27 Skutki c.d. JWH-018 wywołuje wzrost ciśnienia krwi, przekrwienie gałek ocznych, zaburzenia koordynacji ruchowej, zaburzenia uwagi, wysuszenie śluzówek, przyspieszone tętno, zawroty głowy, apatię, dekoncentrację, niemożność skupienia uwagi, lęki i urojenia oraz uaktywnienie chorób psychicznych. MEFEDRON działa stymulująco i wyzwala empatię, podnosi nastrój, wywołuje euforię, podniecenie, pobudzenie, zwiększa chęć rozmowy i otwartości oraz zmniejsza łaknienie. Powoduje halucynacje, kołatanie serca, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, zgrzytanie zębami, szczękościsk, oczopląs, podrażnienie śluzówek nosa, zwiększone pocenie się, uczucie fali zimna, ból i zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, drżenie rąk, nudności, drgawki i konwulsje, rozszerzenie źrenic, problemy z oddychaniem, silnie uzależnia. Wpływa na zaburzenia pamięci krótkotrwałej, gonitwę myśli, spadek koncentracji, rozdrażnienie, bezsenność, niepokój, huśtawkę nastrojów, stany depresyjne, halucynacje i omamy.

28 Skutki c.d. SZAŁWIA WIESZCZA powoduje halucynacje, całkowity brak kontroli swojego zachowania i poważne trudności w poruszaniu się, poza tym dokuczliwy i uciążliwy ból głowy. KRATOM działa stymulująco lub depresyjnie, pobudza, wywołuje euforię, błogostan, senność, wymioty, osłabia potencję seksualną, powoduje brązowienie skóry, obniża zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych. AGRYREIA NERVOSA wywołuje nadwrażliwość na światło, halucynacje wzrokowe i słuchowe, uspokojenie bądź pobudzenie i euforię, bezsenność, osoba odczuwa silną potrzebę rozciągania czy masowania mięśni, a także wiercenia się, ma trudności w usiedzeniu na miejscu oraz doznaje wyjątkowo głębokich refleksji i przemyśleń, mogą wystąpić ostre stany psychotyczne, uporczywe myśli i działania samobójcze, a także nudności, wymioty, biegunki, skurcze i bóle brzucha, trudności z oddychaniem. Jej działanie nasila się po 2 godzinach od zażycia i trawa 4-14 godzin.

29 Skutki c.d. CALEA ZACATECHICHI nasila aktywność, mózg podczas snu zapamiętuje zwiększoną liczbę snów, wywołuje reakcje alergiczne, osłabienie fizyczne, zawroty głowy, senność, mdłości, wymioty, wysypkę. LION powoduje euforię, stymuluje, wzmaga empatię, senność, zaburza świadomość i percepcję.

30 Przykłady działania dopalaczy nieobjętych kontrolą prawną: Syntetyk TFMPP stymuluje, wywołuje migreny, bóle głowy, utratę apetytu, bezsenność, wymioty, powoduje odwodnienie organizmu i przyspiesza tętno. Naturalne Mieszanki ziołowe działa lekko psychodelicznie, powoduje bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, bezpośrednio po paleniu chwilowe problemy z oddychaniem, zmęczenie psychiczne i fizyczne, brak chęci do działania, problemy z koncentracją, stany lękowe, może stymulować lub uspokajać. FLY AGARIC to zazwyczaj muchomor czerwony lub plamiasty, wywołuje stan odurzenia, przypomina stan upojenia alkoholowego: nadmierną gadatliwość, wesoły nastrój, dobre samopoczucie, halucynacje wzrokowe i słuchowe, osoba może być uspokojona i przygnębiona lub też pobudzona psychomotorycznie (napady szału, rozdrażnienie i wściekłość). Występuje nadmierna wrażliwość wszystkich zmysłów: najsłabsze dźwięki, normalne oświetlenie, stają się trudne do zniesienia. Drobne przedmioty przyjmują olbrzymie rozmiary. Powoduje osłabienie, zmęczenie, zaburzenia równowagi, pocenie się, zawroty głowy, szum w uszach, nudności, wymioty, biegunkę, przyspieszenie tętna, podwyższenie temperatury, zaczerwienienie skóry, suchość w jamie ustnej.

31 DAWNIEJ PALENIE PAPIEROSÓW PRZEZ OSOBY NIELETNIE STANOWIŁO CHĘĆ PRZEKROCZENIA „GRANICY DOROSŁOŚĆI”

32 PICIE ALKOHOLU WYDAWAŁO SIĘ BYĆ NIEODŁĄCZNYM WARUNKIEM „DOBREJ ZABAWY”

33 NARKOTYKI ZWANE BIAŁĄ ŚMIERCIĄ SIAŁY SPUSTOSZENIE ORGANIZMÓW I PRZYCZYNIŁY SIĘ DO ROZPRZESTRZENIANIA WIRUSA HIV

34 DOPALACZE ZBIERAJĄ ŻNIWO

35 PODSUMOWANIE --- Nawet jeśli dopalacze okażą się przejściową modą, na ich miejsce pojawi się najprawdopodobniej cała gama środków, które mogą stworzyć zagrożenie dla Waszego zdrowia i życia. --- Dlatego potrzebne są zmiany, które pozwolą na kontrolę szkodliwych substancji. --- Dziś nie wiemy, jakie konsekwencje zdrowotne poniosą w przyszłości ofiary eksperymentowania z dopalaczami.

36 PAMIĘTAJ !!! „Dopalacze mogą Cię wypalić!”

37 Młodość bez narkotyków Porozmawiajmy jak nie brać…

38 Narkotyki To wszystkie substancje wywołujące uzależnienie, których produkcja oraz handel są niezgodne z prawem.

39 Substancje chemiczne, które nas otaczają, oraz które spożywamy, mają wpływ na nasze ciało, umysł i zachowanie.

40 Substancje psychoaktywne Istnieje szczególna grupa substancji, zdolnych bardzo silnie i deformująco wpływać na ludzką świadomość, czyli na to jak spostrzegamy siebie i świat oraz co odczuwamy. Takie środki nazywamy - substancjami psychoaktywnymi.

41 Narkotyki ….

42 Narkotyki - Podział według Światowej Organizacji Zdrowia Opiaty np. heroina, morfinaOpiatyheroinamorfina Psychostymulanty np. amfetamina, metamfetaminaPsychostymulantyamfetamina metamfetamina Kokaina Marihuana i haszyszMarihuanahaszysz Halucynogeny np. DMTHalucynogenyDMT Psychodeliki np. LSD-25PsychodelikiLSD-25 Środki lotne – klejekleje Leki uspokajające i barbituranybarbiturany Nikotyna Alkohol Steroidy

43 Dlaczego niektórzy sięgają po narkotyki ? - z różnych powodów : Zażywają je, ponieważ są chorzy lub odczuwają silne bóle, bądź chcą zapobiec chorobie. Stosują je by zmienić się w jakiś sposób – schudnąć, nabrać siły i energii. Biorą je aby się zrelaksować lub uciec od problemów. Zdarza się, iż myślą, że każdy bierze i nie chcą być gorsi od innych.

44 Narkotyki są coraz bardziej popularne… …wśród młodzieży. Młodzi ludzie nie tylko biorą narkotyki, ale niektórzy zajmują się ich rozprowadzaniem. Według badań, prawie każdy młody człowiek zna albo dilera, albo osoby, które biorą narkotyki. Znaczna ich część również chociaż raz ich spróbowała.

45 W dzisiejszych czasach … rzadko kto potrafi się bawić na dyskotece nie będąc pod wpływem narkotyków albo alkoholu. Niestety po narkotyki sięgają coraz młodsi.

46 Eksperymentowanie z narkotykami … często jest podyktowane presją otoczenia, choćby podczas imprez ze znajomymi. Kiedy indziej może to być poczucie rozpaczy, nudy czy samotności tym, co prowadzi do pierwszych doświadczeń z narkotykami. Na tym etapie, ludzie myślą, że są w stanie przestać choćby zaraz. … I tylko niektórzy - mogą.

47 Zabierzcie mnie na mega-dyskotekę, abym nie słyszał swoich myśli …

48 Co może nastąpić potem … ?

49 Przyczyny narkomanii wśród młodzieży : * chęć pokazania się,” wpisania do grupy ” nuda, ciekawość problemy w szkole i w domu problemy ze zdrowiem brak autorytetów

50

51 Co powodują narkotyki ? Z punktu widzenia organizmu ludzkiego narkotyki są trucizną i muszą być z niego natychmiast usunięte. Jeśli ktoś często przyjmuje ten sam narkotyk, jego organizm przyzwyczaja się i szybciej pozbywa. Oznacza to, że musi on brać coraz większe porcje narkotyku aby zadziałał. Taki stan nazywamy tolerancją na narkotyk. Gdy przestanie brać narkotyk, jego ciało przechodzi proces zwany głodem narkotycznym.

52

53

54 Po czterech latach…

55 Po 2,5 roku …

56 Bycie uzależnionym … Oznacza, że osoba taka musi wciąż powtarzać tę samą szkodliwą czynność.

57 Pomoc… Zwykle uzależnieni od środków psychoaktywnych i narkotyków potrzebują pomocy wyszkolonych specjalistów, aby zerwać z nałogiem.Zwykle uzależnieni od środków psychoaktywnych i narkotyków potrzebują pomocy wyszkolonych specjalistów, aby zerwać z nałogiem. * Można im pomóc, gdy nie jest za późno…

58 Narkomana się tworzy… w domu, szkole, uczelni, na podwórku i na kolonii, słowem wszędzie. Lepi się go z cudownej materii dziecięcej naiwności, chęci poznania świata, wrażliwości, uczuć, porywów serca, najskrytszych tajemnic i szczerych łez." „w domu, szkole, uczelni, na podwórku i na kolonii, słowem wszędzie. Lepi się go z cudownej materii dziecięcej naiwności, chęci poznania świata, wrażliwości, uczuć, porywów serca, najskrytszych tajemnic i szczerych łez." Marek Kotański

59 Dziękuję za uwagę KONIEC


Pobierz ppt "TYTOŃ, DOPALACZE, NARKOTYKI Jak się przed tym bronić? przygotował: mgr Tomasz Mielcarek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google