Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Atmosfera Ziemia Ziemię ze wszystkich stron otacza warstwa powietrza nazywana atmosferą. atmosfera.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Atmosfera Ziemia Ziemię ze wszystkich stron otacza warstwa powietrza nazywana atmosferą. atmosfera."— Zapis prezentacji:

1

2 Atmosfera Ziemia Ziemię ze wszystkich stron otacza warstwa powietrza nazywana atmosferą. atmosfera

3 Czy powietrze można zważyć? Doświadczenie

4 Powietrze naciska na powierzchnię ziemi i wszystkie przedmioty, które się na niej znajdują. Ten nacisk nazywamy ciśnieniem atmosferycznym. Do pomiaru ciśnienia atmosferycznego służy barometr. Ciśnienie mierzy się w hektopaskalach (hPa).

5 Od czego zależy ciśnienie? Ciepłe powietrze unosi się do góry i słabo naciska na powierzchnię ziemi. Mówimy wtedy, że ciśnienie jest niskie. Zimne powietrze jest cięższe i mocniej naciska na powierzchnię ziemi. Mówimy wtedy, że ciśnienie jest wysokie.

6 Czy ciepłe powietrze unosi się do góry? Doświadczenie

7 Wiatr to powietrze przemieszczające się nad powierzchnią ziemi. Wiatr zawsze wieje z obszaru o wyższym ciśnieniu atmosferycznym w kierunku obszaru o niższym ciśnieniu. ciśnienie niskie ciśnienie wysokie wiatr

8 Jak zmierzyć wiatr? Prędkość wiatru podaje się w metrach na sekundę (m/s) lub kilometrach na godzinę (km/h). Dzięki wiatromierzowi wiemy, z jaką siłą i z jaką prędkością wieje wiatr.


Pobierz ppt "Atmosfera Ziemia Ziemię ze wszystkich stron otacza warstwa powietrza nazywana atmosferą. atmosfera."

Podobne prezentacje


Reklamy Google