Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zdrowe Gimnazjum Wykonały: Julia Michalczyk Wiktoria Miszkieiwcz Weronika Judek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zdrowe Gimnazjum Wykonały: Julia Michalczyk Wiktoria Miszkieiwcz Weronika Judek."— Zapis prezentacji:

1 Zdrowe Gimnazjum Wykonały: Julia Michalczyk Wiktoria Miszkieiwcz Weronika Judek

2 Otyłość chorobą XXI wieku Otyłość zalewa świat. Obecnie nie ma kontynentu, który byłby wolny od tej choroby. W czołówce państw najbardziej otyłych wyróżnia się: 1. Meksyk 2. Stany Zjednoczone 3. Nową Zelandię Szacuje się, że obecnie w Europie choroba ta występuje u 15% mężczyzn i 22% kobiet. Polki według statystyk zajmują 9 miejsce na tle krajów europejskich. Natomiast Polacy 6 miejsce.

3 Nadwaga i otyłość u dzieci Nadwaga i otyłość u dzieci to w Polsce już prawdziwa epidemia. W ciągu ostatnich 20 lat w naszym kraju trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą. Polskie 11-latki są grubsze niż ich rówieśnicy w Europie i USA. Skala problemu narasta – naukowcy mówią wręcz o epidemii otyłości wśród młodego pokolenia. Często dorośli mówią, że nadwaga to nie problem, bo przecież dziecko z tego wyrośnie. A to wcale nie jest oczywiste. Otyłe dzieci to otyli dorośli. Więcej, otyłe dziecko to chore dziecko i chory dorosły. Decydujące znaczenie ma styl odżywiania preferowany przez dorosłych członków rodziny. Dzieci są bacznymi obserwatorami. Gdy widzą mamę, tatę, starsze rodzeństwo żywiących się głównie zapiekankami, hamburgerami, frytkami, będą chciały jeść to samo, z własnej woli nie sięgną po surowe warzywa. Zanika też zwyczaj jedzenia domowych obiadów. Zamiast zupy i drugiego dania serwuje się pizzę, kebab lub chińszczyznę. Nic złego się nie stanie, gdy od czasu do czasu taki fast food zagości na stole, ale nie może być on podstawą żywienia dzieci i młodzieży.

4 Do czego prowadzi niezdrowe odżywianie ? 1.Problemy zdrowotne Szybkie tempo życia, brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta i jedzenie w pośpiechu. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że zaniedbując codzienne menu zaniedbujemy również swoje zdrowie. Z otyłością najczęściej powiązane są: Miażdżyca - powstaje na skutek nadmiernej ilości związków tłuszczowych zwłaszcza cholesterolu, występujących we krwi; Choroby stawów – w związku z nadmiernym ciężarem ciała dochodzi do stanów zapalnych stawów, kręgosłupa i kończyn dolnych, jak również do zmian zwyrodnieniowych stawów.

5 Cukrzyca typu II - Około 80% pacjentów z cukrzycą jest otyłych. Im większa otyłość tym większa szansa na rozwój cukrzycy, przy czym odgrywają tu rolę także czynniki genetyczne, styl życia i czas trwania otyłości. Spadek wagi - nawet o 5-10% prowadzi do obniżenia poziomu cukru we krwi i pozwala zmniejszyć dawki leków przeciwcukrzycowych, w tym insuliny. Jedne z bardziej drastycznych objawów tej choroby to: wolno gojące się rany; drętwienie lub mrowienie rąk lub stóp; mdłości i czasami wymioty; niewyraźne widzenie; częste zakażenia skóry, dróg moczowych lub pochwy.

6 2.Problemy psychiczne Do najczęściej występujących zaburzeń odżywiania zalicza się : Anoreksję (jadłowstręt psychiczny) - chorzy uważają, że są zbyt grubi i czują niechęć do swojego ciała, dlatego jedzą znacznie mniej niż powinni. Choroba prowadzi do osłabienia, odwodnienia, a nawet śmierci; Bulimię (żarłoczność psychiczną) - chorzy jedzą ogromną ilość pożywienia,ale boją się utyć, więc po okresie objadania, wymiotują lub stosują głodówki.

7 Jak zapobiec nadwadze i otyłości ? Chyba wszyscy z nas wiedzą, że aktywny tryb życia i zbilansowana dieta to najlepszy sposób by uniknąć nadwagi. Dlaczego spora grupa dziewczyn i mniejsza chłopców, zamiast korzystać z darmowych zajęć w-f, przynoszą zwolnienia, albo udają różne dolegliwości? Gdy będą starsi, będą musieli płacić, żeby wykupić karnety na siłownie. Jeżeli już teraz będziemy uczyć się dobrych nawyków i będziemy regularnie ćwiczyć, nie będziemy mieli problemów w przyszłości. O wile łatwiej utrzymać zgrabną sylwetkę, niż schudnąć, gdy będziemy już starsi.

8 Nawyki, które odmienią Twoje życie 1. Jedz ciepłe śniadanie - Zapewnia ono siłę i energię na cały dzień oraz dostarcza paliwa niezbędnego do pobudzenia ciała i umysłu. Wykazano, że osoby, które jedzą poranny posiłek są mniej podatne na depresję, milsze dla otoczenia i odporniejsze na stres. 2. Jedz mało, ale częściej - Siadaj do posiłku co 3 godziny 5 razy dziennie. 3. Jedz w skupieniu - Podczas oglądania telewizji potrafimy zjeść o wiele więcej, ponieważ nie kontrolujemy ilości zjedzonych w tym czasie smakołyków i znacznie później odczuwamy sytość. 4. Pij wodę 30 minut przed lub po posiłku - Picie płynów w czasie posiłku powoduje rozcieńczanie soków żołądkowych i zaburzenie procesów trawiennych. 5. Rób 20 przysiadów co rano - Nawet niewielka ilość aktywności fizycznej z rana pobudzi krążenie krwi oraz trawienia, a ty poczujesz świeży zastrzyk energii. Po miesiącu zauważysz, że masz jędrniejszą pupę, mocniejsze mięśnie nóg i dolnego odcinka pleców. Pamiętaj o prawidłowym wykonywaniu przysiadów!

9 Nawyki, które odmienią Twoje życie 6. Kupuj z głową - Jeśli masz możliwość kupuj nieprzetworzone, sezonowe i organiczne produkty. 7. Jedz w jednym miejscu - Dobrze jest jeść zawsze w kuchni czy jadalni, a nie w innych pokojach czy przed komputerem. Dzięki temu z jedzeniem kojarzyć ci się będzie tylko jedno miejsce, a nie cały dom. 8. Zwracaj uwagę na konsystencję - Bardziej syci wszystko co jest gęste, kleiste. Sosy i zupy sycą, bo mają płynną konsystencję np. owsianka bardziej nasyci niż płatki owsiane w chrupiącej formie. Ale uwaga! Soki i napoje nie „działają" na podobnych zasadach.

10 Jak powinien wyglądać Twój talerz ? Na Naszym talerzu powinno znajdować się: Warzywa - brokuły, szpinak, starta marchewka, sałata to witaminowe bomby, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe; Węglowodany złożone - kasza, ziarna zbóż, brązowy ryż, ciemny makaron, pełnoziarniste pieczywo. To one dają organizmowi energię potrzebną do utrzymania skomplikowanych funkcji życiowych; Białka - białe mięso np. : pierś z kurczaka, pierś z indyka. Nie zapominajmy również o rybach, które powinniśmy spożywać przynajmniej 2 razy w tygodniu. Zawierają cenne kwasy omega 3 i omega 6. Zbilansowana dieta stanie się jeszcze skuteczniejsza, jeśli nasze talerze będą nie tylko małe, ale również ciemne. Porcje jedzenia wyglądają na nich na większe, niż są w rzeczywistości, a my dzięki temu mamy wrażenie, że zjedliśmy obfity posiłek.

11 Owoce. Ile i jak jeść ? Jabłka, truskawki, jagody, czereśnie, banany - to ulubione owoce Polaków. Wiele osób jest przekonanych, że owoce doskonale sprawdzają się na diecie, bo są niskokaloryczne. Uwaga jednak z ich spożyciem powinniśmy uważać i również tutaj obowiązuje zasada: co za dużo, to niezdrowo. Na pytanie, ile owoców dziennie należy spożywać, odpowiadamy: Najlepszym wyborem dla naszego organizmu jest spożywanie 2-3 porcji różnorodnych owoców dziennie. Nie powinniśmy jednego dnia zjadać ich więcej niż 0,5 kg. W innym wypadku dostarczymy organizmowi zbyt dużo cukrów prostych. Najlepiej wybierać owoce niskokaloryczne i te, na które właśnie jest sezon. Najlepiej też nie jeść owoców wieczorami ani nie traktować ich jako przekąsek pomiędzy posiłkami. Ostatnią porcję owoców spożywać powinniśmy na podwieczorek. Najzdrowsze są owoce świeże i dokładnie umyte przed spożyciem.

12 Zdrowe zamienniki 1. Zamień białe pieczywo na ciemne pieczywo - Ciemne pieczywo, zawiera więcej błonnika, szybciej i na dłużej czujemy po nim sytość. 2. Zamień wodę smakową na wodę mineralną - Ustalmy coś: WODA SMAKOWA TO NIE WODA. Zdecydowanie bliżej jest jej (pod względem składu) do coca-coli niż czystej wody. Woda źródlana (250 ml) 0 kalorii 0 g węglowodanów Woda smakowa (250 ml) 61 kcal 16,75 g węglowodanów Coca cola (250 ml) 105 kcal 26,5 g węglowodanów

13 Zdrowe zamienniki 3. Zamień biały ryż na brązowy -Jest on lepszym źródłem błonnika, ma niższy indeks glikemiczny, posiada wiele składników mineralnych np: sód, potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo. Znajdziemy w nim również witaminy między innymi: witaminy E oraz B6. Daje Nam również dłuższe uczucie sytości. 4. Płatki śniadaniowe na płatki owsiane - Płatki owsiane mają mniejszy indeks glikemiczny oraz posiadają większą zawartość białka i błonnika. A przede wszystkim zawierają mniej cukru. 6. Jogurt owocowy na jogurt naturalny - W jogurcie owocowym nie znajdziemy nawet owoców tylko np : 1% soku z owoców. W jogurcie naturalnym znajdziemy wysokowartościowe białko, witaminy, minerały. Sięgajcie po te, które nie zawierają cukru. Jeżeli jednak wolicie owocowe smaki, zawsze możecie dodać świeże, sezonowe owoce. 7. Słodycze na suszone owoce - Owoce suszone mają dużo błonnika, przyspieszają przemianę materii i poprawiają trawienie. Są niezwykle sycące, z tego względu, hamują głód.

14 Sól - biała śmierć Sól zapracowała sobie na przydomek białej śmierci. Dlaczego? Przez to, że jej nadużywamy, co skutkuje ryzykiem niebezpiecznych chorób. Jednak jest to nasza wina, a nie soli. Nie musisz rezygnować całkowicie z soli, wystarczy rozsądek! Sól jest potrzebna do życia Spożywając ją dostarczamy organizmowi sód oraz chlor, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz pełnią także funkcje metaboliczne. W Polsce spożycie soli ogółem na osobę około trzykrotnie przekracza zalecenia. Nadmiar soli w diecie jest czynnikiem ryzyka: nadciśnienia tętniczego; osteoporozy; nowotworu żołądka; sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych. Spożywaj nie więcej niż 5 g soli dziennie(w przybliżeniu płaska łyżeczka do herbaty).

15 Przyprawy Ograniczenie spożycia soli jest najlepszą profilaktyką, ponieważ poprzednio wymienione choroby są przyczyną umieralności osób starszych powyżej 60. roku życia i drugą co do ważności u osób młodszych w wieku 15-59 lat. Dlatego usuń solniczkę ze stołu, na rzecz pieprzniczek i pojemników na przyprawy ziołowe. Najbardziej przydatne do zastępowania soli są : czosnek, szafran, kminek, jałowiec, anyż, papryka, ziele angielskie, a także cynamon, goździki.

16 Cukier – słodka trucizna Trzecim środkiem po alkoholu i papierosach pod względem szybkości i ilości uzależnionych osób na świecie, który sieje w organizmie ludzkim równie poważne zniszczenia jest cukier. Nadmiar cukru wywiera silny negatywny efekt na funkcjonowanie mózgu, powoduje senność i drastyczny spadek naszej zdolności oceny i zapamiętywania. Cukier to "puste" kalorie, które gdy nie ostają zutylizowane, przekształcają się w tłuszcz i podlegają zmagazynowaniu w naszym ciele. Nie zawiera żadnych składników odżywczych, wręcz przeciwnie - ważne składniki naszego pożywienia są zużywane przy jego metabolizmie - więc jeszcze "wyciąga" z nas składniki odżywcze. Nadmierna ilość cukru ma wpływ na każdy narząd w organizmie. Następnym razem, gdy sięgniesz po cukier, pomyśl jaką krzywdę wyrządzasz tym sobie, swojemu organizmowi. Czy naprawdę chwila "słodyczy" jest tego warta?

17 Jak zdrowe odżywianie wpływa na wyniki w nauce ? W prawidłowym rozwoju dzieci i pracy mózgu bierze udział wiele składników odżywczych zawartych w diecie. Odpowiednie odżywianie może więc mieć wpływ na wyniki w nauce oraz na nasze samopoczucie. Nie od dziś wiadomo, że orzechy i kwasy Omega3 zawarte w rybach, wspomagają naszą pamięć i koncentracje.

18 Jak zdrowe odżywianie wpływa na wyniki sportowe ? Prawidłowe odżywianie, decydujący czynnik wpływający na wzrastanie oraz rozwój młodego organizmu, również wywiera zasadniczy wpływ na osiągane wyniki sportowe. Dostarczanie ściśle określonej ilości węglowodanów, białek, tłuszczy, płynów, witamin i minerałów, przybliża nas do osiągnięcia mistrzostwa sportowego o wiele bardzie niż brak jakiegokolwiek systemu odżywiania. Młody sportowiec pozbawiony odpowiedniego zapasu substancji energetycznych lub prawidłowego nawodnienia może odczuwać pogorszenie siły, szybkości, wytrzymałości, zmniejszone skupienie i większą męczliwość, a ponadto jest zagrożony zwiększonym ryzykiem urazu. Zbilansowana dieta sportowców ma im pomóc w uprawianiu danej dyscypliny.

19 Trądzik Odpowiednia dieta na trądzik nie zlikwiduje problemów ze skórą, ale może skutecznie wspomóc leczenie trądziku. Rezygnacja z pewnych produktów wyjdzie na dobre - nie tylko twarzy, ale również figurze i zdrowiu. Unikaj: Czekolad i innych słodyczy - przy regularnym spożywaniu są one czynnikiem powodującym stany zapalne; Nabiału - wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu, powodując nadaktywność gruczołów łojowych i rozwój zaskórników; Ostrych przypraw - Powodują, że skóra wydziela więcej sebum; Dań typu fast – food; Produktów zawierających dużo konserwantów.

20 Rodzaje aktywności fizycznej 1.Bieganie - Jest ogólno dostępne, możemy biegać wszędzie. Wystarczą tylko chęci i odpowiednie buty, by nie nabawić się kontuzji. Pozytywnie wpływa na nasz układ odpornościowy oraz samopoczucie. Poprawia naszą kondycję i dodatkowo wysmukla wszystkie partie ciała. 2.Jazda na rowerze - Forma aktywności zdecydowanie bardziej lubiana, niż bieganie. Daje prawie te same efekty co bieganie, niestety wysmukla tylko dolne partie ciała. 3.Pływanie - Jest adresowane do wszystkich, niezależnie od wieku i płci. Rozwija mięśnie całego ciała, korzystnie wpływa na kręgosłup, kształtuje mięśnie klatki piersiowej oraz redukuje napięcie mięśniowe.

21 Stres Krótkotrwały stres jest korzystny dla naszego organizmu, ponieważ przyspiesza krążenie krwi oraz wentylacje płuc, dodatkowo motywuje nas do działania. Jednak długotrwały stres negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i może prowadzić do depresji, która objawia się: brakiem apetytu; bezsennością; rozdrażnieniem.

22 Joga na stres Joga jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów walki ze stresem. Wśród korzyści warto zwrócić uwagę na: obniżenie poziomu stresu; regenerujący sen; poprawę zdrowia; uwolnienie od symptomów alergii i astmy; obniża ciśnienie krwi; poprawia samopoczucie; redukuje złość i napięcie mięśniowe; wzmacnia siłę i uelastyczni ciało oraz poprawi kondycję; spowalnia procesy starzenia; łagodzi bóle menstruacyjne. Joga w domu jest świetnym ćwiczeniem, gdy chcemy się zrelaksować po ciężkim dniu. Ćwiczenie jej pomaga poznać własne ciało, jego ograniczenia oraz możliwości.

23 Woda Nasz organizm składa się w 70-75 proc. z wody. Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, musimy dostarczać mu, i to w krótkim czasie, tyle wody, ile wydaliliśmy. Wydalamy jej dziennie ok. 2 litrów. Nie zawiera kalorii, więc nie jest składnikiem energetycznym, ale umożliwia przemianę pożywienia w energię. Wodę z odkręconej butelki najlepiej wypić możliwie szybko. Po otwarciu zachowuje ona swoje właściwości przez kilkanaście godzin. Intensywny wysiłek fizyczny w wysokiej temperaturze może przyczynić się do straty nawet 5 litrów wody. Objawy odwodnienia to senność lub pobudzenie i niepokój.

24 Używki 1.Papierosy i wyroby tytoniowe - Zapalając kolejnego papierosa, wbijamy sobie kolejny gwóźdź do trumny. Palacze dwa razy częściej chorują na nowotwory niż niepalący. Kobiety palaczki wcześniej przechodzą menopauzę. Osoby palące przez dłuższy czas są bardziej podatne na infekcje, zaburzenia krążenia, udar mózgu i zawał serca.Wypalenie paczki papierosów dostarcza do organizmu równowartość 1 filiżanki SMOŁY! 2.Alkohol - Alkohol z krwią trafia do serca i przez układ krwionośny do wszystkich organów wewnętrznych, w tym mózgu. Krąży we krwi, dopóki nie zostanie zmetabolizowany przez wątrobę – i do tego czasu powstrzymuje przed wykonywaniem wszelkich czynności, które wymagają pełnej jasności umysłu.

25 Zdrowa dieta jest na całe życie ! Dziękujemy


Pobierz ppt "Zdrowe Gimnazjum Wykonały: Julia Michalczyk Wiktoria Miszkieiwcz Weronika Judek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google