Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nadleśnictwo Chojnów.  Nadleśnictwo Chojnów położone jest na obszarze przylegającym do Warszawy od południa i zachodu. Istnieje od 1945 roku. Ogólna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nadleśnictwo Chojnów.  Nadleśnictwo Chojnów położone jest na obszarze przylegającym do Warszawy od południa i zachodu. Istnieje od 1945 roku. Ogólna."— Zapis prezentacji:

1 Nadleśnictwo Chojnów

2  Nadleśnictwo Chojnów położone jest na obszarze przylegającym do Warszawy od południa i zachodu. Istnieje od 1945 roku. Ogólna powierzchnia nadleśnictwa wynosi 10 410,64 ha (w tym powierzchnia leśna 10 161,23 ha). Nadleśnictwo Chojnów sąsiaduje z Kampinoskim Parkiem Narodowym (od północy), Nadleśnictwem Celestynów (od wschodu), Nadleśnictwem Drewnica (od wschodu),Nadleśnictwem Radziwiłłów (od zachodu) oraz Nadleśnictwem Grójec (od południa) Historia nadleśnictwa i miejscowych lasów

3  Duży wpływ na obecny wygląd lasów chojnowskich miał zarządca Wiktor Stephan, który uchodził za wzorowego gospodarza, wszechstronnego i skutecznego. Był on silnie związany z Lasami Chojnowskimi.  Wiktor Stephan objął posadę nadleśniczego w 1892 r. z rąk hr. Ksawerego Branickiego, który przejął dobra wilanowskie od rodziny Potockich i pracował tam aż do śmierci.  Ze względu na zurbanizowanie terenu lasy są rozrzucone na obszarze 16 podwarszawskich gmin m.in. Piaseczno, Podkowa Leśna, Grodzisk Mazowiecki, Góra Kalwaria, Konstancin- Jeziorna, Raszyn, Nadarzyn, Lesznowola.  W skład nadleśnictwa wchodzi jeden obręb (obręb Chojnów) podzielony na 9 leśnictw: Sękocin, Chojnów, Dobiesz, Uwieliny, Bogatki, Podkowa Leśna, Młochów, Sierzchów i Leśnictwo Szkółkarskie.  Lasy Nadleśnictwa od 1 kwietnia 2005 r. wchodzą w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Warszawskie”.

4 CIEKAWOSTKI -Średni wiek lasów Nadleśnictwa Chojnów wynosi 70 lat -W lasach chojnowskich można spotkać m.in. łosia, dzika, lisa. -Gniazduje tu również bocian czarny, płomykówka, żuraw, dzięcioł średni i wiele innych. -Przez teren Nadleśnictwa przebiegają 24 szlaki turystyczne o łącznej długości prawie 400 km., 5 szlaków rowerowych oraz szlaki konne. -Na terenie Nadleśnictwa Chojnów znajduje się 5 ścieżek edukacyjnych. ( zdjęcia z obiektu edukacyjnego stara szkółka autorzy prezentacji)

5 Wywiad z leśniczym Jerzym Kaczmarczykiem W celu poznania osobiście walorów i atrakcji miejscowej przyrody udaliśmy się do miejscowości Sękocin gdzie spotkaliśmy się z leśniczym Panem Jerzym Kaczmarczykiem i zadaliśmy mu kilka pytań. 1. Spotkałem w lesie na ranne zwierzę co powinienem zrobić? „Wszystko zależy od sytuacji w jakiej spotykamy daną zwierzynę. W każdym przypadku powinniśmy poinformować służby leśne lub inne służby alarmowe i nie pomagać na własną rękę gdyż może to być niebezpieczne np. leżący lis może być nosicielem różnych chorób zakaźnych.” 2. Jedziemy samochodem do lasu - czy strażnik leśny może zatrzymać samochód i wylegitymować kierowcę? „Oczywiście strażnik leśny ma takie uprawnienia włącznie z nałożeniem mandatu karnego w wysokości do 500 zł. Spowodowane jest to koniecznością ochrony lasu przed zapruszeniem ognia z rury wydechowej, zakłócaniu spokoju zwierzyny, docieraniem w miejsca niebezpieczne (np. wyrąb lasu).” 3. Zbliża się jesień. Udajemy się do lasu na ulubione przez wielu grzybobranie. Czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać? „Grzyby należy wycinać tak, aby w runie leśnym pozostawić grzybnię, która w przyszłości zaowocuje nowymi grzybami. Powinniśmy również pamiętać o tym, iż nie wolno zbierać oraz niszczyć grzybów, których nie znamy bowiem są one pokarmem dla zwierząt leśnych.” zdjęcie: autorzy

6 4. Nie dawno mieliśmy okres Bożego Narodzenia. Czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki? „Tak, leśniczy sprzedaje choinki ze specjalnie do tego przygotowanych plantacji. Każdy chętny może wybrać sobie drzewko, które mu się podoba i dopiero wtedy zostaje ono ścięte i za niewielką odpłatnością przekazane szczęśliwemu nabywcy. Warto dodać, że wycięcie z lasu samemu takiego drzewka, bez wiedzy leśniczego jest zwykłą kradzieżą. Za taki czyn można otrzymać mandat przewyższający wielokrotnie wartość choinki.” 5. Zbliża się okres majówki. Czy możemy w lesie rozbić namiot i napalić ognisko? „Oczywiście można, ale tylko w miejscach do tego celu wyznaczonych i za wcześniejszym uzgodnieniem tego faktu z leśniczym. Leśniczy może od nas zażądać numeru telefonu do osób, które należałoby poinformować w przypadku różnych zdarzeń losowych.” 6. Zdarza się, że czasami spacerując po lesie spotykamy tabliczkę z zakazem wstępu do lasu. W jakich przypadkach może pojawiać się takie oznaczenie? „Przyczyn zakazu wstępu do lasu jest kilka. Podstawowym powodem może być długotrwała susza i możliwość wystąpienia pożaru. Kolejnym powodem może być chroniony gatunek flory lub fauny występujący trwale lub czasowo na danym fragmencie lasu lub siedliska. Ważnym powodem zakazu wstępu do lasu może być również np. wycinka drzew. Jeżeli nawet nie słychać maszyn lub ludzi pracujących w lesie może nam grozić niebezpieczeństwo spadnięcia jakiejś gałęzi, która mogła być uszkodzona przy wcześniejszych pracach.”

7 Mieliśmy okazję praktycznego zapoznania się z pracą leśnika. Wspólnie ze Strażą Leśną i leśniczymi oraz innymi wolontariuszami sadziliśmy las bukowy w miejscu po zrębie na obszarze około 0,5 ha powierzchni. Wspólnie zasadziliśmy ok. 40 sadzonek. zdjęcia: autorzy

8 Eryk Rudecki Adrian Gorzelewski Adam Żubiński ZSP w Mrokowie. Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Mrokowie, ul. M. Świątkiewicz 2a, 05-552 Mroków kl. V B kategoria szkoła podstawowa kl. IV-VI Uwaga! Pozostałe zdjęcia użyte w prezentacji (slajd 1,2,3,6) pochodzą z zasobów sieci Internet Przygotowali:


Pobierz ppt "Nadleśnictwo Chojnów.  Nadleśnictwo Chojnów położone jest na obszarze przylegającym do Warszawy od południa i zachodu. Istnieje od 1945 roku. Ogólna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google